Túlélni, tanulni, újrakezdeni – A feltámadás a remény ünnepe
Közeledik húsvét vasárnapja, amikor Jézus feltámadását ünneplik szerte a világban. Krisztusét, aki minden embert megváltott bűneitől, a gyűlölet és megosztás helyett a szeretetre építkezett, majd győzelmet aratott a halál felett. De nem csupán vallási kontextusban vált fontos fogalommá a feltámadás. A legtöbben éreztük már úgy, hogy bizonyos életesemények olyan mély gödörbe löktek minket, ahol csak sötétség vesz körül, és ahonnan nincs erőnk kimászni, végül mégis megtesszük.

Egy szomorú veszteség, egy rosszra fordult kapcsolat, testi és lelki fájdalmak vagy más súlyos traumák miatt érezhetjük magunkat halottnak akkor is, ha tovább dobog a szívünk. Ezek a nehéz helyzetek azonban nem csupán valaminek a végét, hanem egy új kezdetet is jelenthetnek, és ha nem is garantálják, de magukban hordozzák a lehetőséget, hogy erősebb, ellenállóbb emberként folytassuk az életünket, ismét értelmet adva ezzel létezésünknek.
„Széles körben elterjedt félreértés, hogy a »válság« kínai szó olyan elemekből áll, amelyek »veszélyt« és »lehetőséget« jelentenek. (…) Mostanra az effajta »álmélységből« származtatott kár akkora mértéket öltött, hogy felelős sinológusként kötelességemnek érzem, hogy gátat szabjak ennek” – írja a Pennsylvaniai Egyetem kínai nyelv és irodalom professzora, Victor H. Mair egy 2009-es esszéjében.
És valóban, ha beírjuk az internetes keresőbe, mi is láthatjuk, hogy ez a téves információ olyannyira beégett a köztudatba, hogy nívós lapok is terjesztik, trénerek építenek rá kurzusokat, workshopokat világszerte. Ha valakit részletekbe menően érdekel ez a kérdés, itt elolvashatja az idézett értekezést, melynek ide vonatkozó üzente leegyszerűsítve annyi: tévúton jár, aki az önsegítő gurukönyvek biztatására mindent feltesz a VÁLSÁG = VESZÉLY + LEHETŐSÉG formulára, mert a „wēijī” szó kínaiul éppoly félelmetes hatást kell, mint amikor magyarul nevén nevezzük a válságot.
Amit tévesen „lehetőségnek” fordítanak, az a professzor szerint inkább egy afféle fordulópontot, kockázatos pillanatot jelöl, egy olyan veszélyes élethelyzetet, amely óvatosságra inti az embert.
Nagyon örültem, amikor különböző tengerentúli tanulmányokat böngészve ráleltem Mair esszéjére, mert a valóságot sokkal inspirálóbbnak érzem, mint a közkedvelt önsegítő toposzt. Kár szépíteni: a válság úgy rossz, ahogy van, a krízis önmagában sosem kecsegtet semmi jóval. De mi jöhet utána? Ez a legfontosabb kérdés, amit a gyászidőszak leteltével feltehetünk magunknak, mert noha semmi sem garantálja, hogy a talpra állást követően minden megoldódik, a változás mindig többféle forgatókönyvet tartogat.
Minden nehézség, amin sikeresen túljutunk, minden harc, amit végigküzdünk és túlélünk, megélhető egyfajta személyes feltámadásként. Egy fájdalmas veszteség után újratanulunk szeretni és elfogadni, ha a kudarcélményeken túltesszük magunkat, új célok felé fordítjuk a fejünket, a csalódások után megpróbálunk megint bízni másokban, összeszedni darabjaira hullott életünket.
Ezek a cezúrák erősen formálják a személyiségünket és a sorsunkat, ám azt is látni kell, hogy a „feltámadás” nem mindig szembeötlő, világrengető, látványos megmozdulás.
Sokszor egészen apró lépésekkel kezdődik: egy kedves mosollyal, mély levegővétellel, egy-egy kimondott szóval vagy tartalmas beszélgetéssel, új hobbival, napi rutinnal, apró döntéseink sokaságával.
A legfontosabb az, hogy mindig van lehetőségünk igent mondani az életre, a változásra, a fejlődésre. A világ tele van olyan élettörténettel, amely bizonyosságként szolgálhat: egy felépülő függő, egy nehéz válás után talpra állt szülő, emberek, akik mindenüket elvesztették, mégsem adták fel. Akik megjárták a poklot, az élni akarásuk mégis elég erősnek bizonyult ahhoz, hogy újra felemelkedjenek.
De ahogyan a növények újjászületése is egy termő környezetben, összetett ökoszisztémában történik, úgy nekünk is közösségeinkben kell keresnünk az erőt a feltámadáshoz.
Az újrakezdés az akaraterő diadala és a remény ünnepe. A hónap témája: feltámadás.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>