Üzenet az agyból, üzenet az agynak – A pszichés feszültség és a mozgásszervi panaszok

2025. 04. 02.

Köztudott, hogy egy sportoló teljesítményében nagy szerepe van a mentális állapotnak, s ez nemcsak az eredményekben, hanem a sérülésekben és a gyógyulásban is szerepet játszik. Emellett a hétköznapi életben is tapasztalhatjuk, hogy egy-egy stresszes nap után „beáll” a nyakunk, a derekunk. Milyen összefüggés van testi és mentális jóllétünk között, és hogyan javíthatjuk egyikkel a másikat?

autogén tréning
Illusztráció forrása: Freepik

A feszültség köre

Dr. Menczel Zsuzsa tanácsadó szakpszichológust először a testi érzetek és a lelkiállapot összefüggéseiről kérdeztem. „Tipikus példa, hogy hazafelé észrevesszük, hogy felhúzzuk a vállunkat, feszül az izomzatunk, mintha ránk nehezedne az eltelt nap problémáinak súlya. A stressz következménye lehet a felhúzott váll, ugyanakkor ez a feszülés ismét olyan információt közvetít az idegrendszerünk felé, hogy stresszhelyzet van, és beindul egy negatív kör. Ha a szervezetünkben állandósul »a küzdj vagy menekülj állapot«, az nemcsak kedvezhet a daganatos betegségek vagy a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának, hanem mentálisan is kimeríti az embert. Emiatt egyre többet hibázik, hiszen nagyon sok energia elmegy arra, hogy valamit kezdeni kell a stressz­helyzettel, meg kell oldani, vagy akár csak jó képet kell vágni hozzá. 

A tartós stressz miatt kifáradunk, aminek a következménye sokszor sportsérülés vagy egyéb baleset. 

Az autogén tréning segít, hogy a feszültséget tudatosítsuk, észrevegyük, és megtanuljuk, hogyan lehet úgy ellazulni, tudatosan odafigyelni a testünkre és a mentális állapotunkra (gondolatainkra, érzelmeinkre), hogy ezt a körkörös folyamatot kikapcsoljuk. Például a futóknak azt tanácsoljuk, hogy az állkapoccsal kell elkezdeni a lazítást, és akkor az egész test izmait könnyebb oldani. A hétköznapi életben is nagyon hasznos a progresszív relaxáció. Sportolóknál kifejezetten verseny előtt szokták alkalmazni, mert bár egy kis izgalom javítja a teljesítményt, a túl sok stressz már teljesítménycsökkentő. Ez a technika az izmok megfeszítésén keresztül lazít el, és téríti vissza a fizikumot a szükséges működésbe.”

Többnyire nem balszerencse

Almásy Csilla gerincterapeuta gyógytornász szerint nem csupán a fókusz elveszítése miatt okoz sérülést a rossz mentális állapot. A súlyos mentális terhek hormonális folyamatokat indítanak el, amelyek befolyásolják a testi működést. „Azok a hormonok, amelyek arra készítenek fel, hogy az ember küzdjön az életéért, rövid távon életmentők, de a krónikus stressz állandó feszülésben tartja az izmot és a kötőszövetet, a kötőszövet rögzül ebben a nem szerencsés állapotában, és hosszú távon ez rosszabb teljesítményhez, sérülésekhez vezethet.” 

Almásy Csilla doktori kutatásaiban is foglalkozik a sportsérülések lelki tényezőivel. Megtudom tőle, hogy több publikáció jelent meg ebben a témában. 

Például sportolóknál megfigyelték, hogy az akut sérülések hátterében a társakkal való rendszeres problémák állnak, míg a krónikus panaszokat az edzővel fennálló tartós konfliktus okozza.

„A táncosoknál is így van – mondja a gerincterapeuta, aki sokat dolgozik néptáncosokkal –, ugyanakkor ha valaki már elszenvedett egy sérülést, akkor az attól való félelem is okozhat krónikus stresszt, vagyis ismét egy körkörös folyamatot kell blokkolnunk.” 

Dr. Menczel Zsuzsa is kiemeli, hogy sportolóknál a sérülés mindig jelzés. „Mondjuk egy focista rehabilitációja alatt elkezdünk beszélgetni, és azzal kezdi, hogy az élete rendben van, de aztán kiderül, hogy nemrég szakított a barátnőjével vagy most halt meg a kiskutyája. Ugyanilyen ok lehet, ha rendszeresen ordít valakivel a főnöke vagy az edzője, esetleg olyasmit akarnak rákényszeríteni – itt a doppingra is gondolhatunk –, ami az értékrendjével, a működésével ellentétben áll. A határaink megtartása a hétköznapi életben is fontos, és könnyíthet a lelki terheinken.”

A cikk folytatása a Képmás magazin legfrissebb, 2025. áprilisi számában olvasható. Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben.

A magazinra előfizethet itt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek