Billy, a Kölyök – Ki volt a vadnyugat leghíresebb banditája, akinek a neve a kártyalapról is visszaköszön?

2025. 07. 19.

Rövid élete során az amerikai vadnyugat legismertebb pisztolyforgatójává vált. Billy, a Kölyök életét, szökéseit, de 144 évvel ezelőtti halálát is legendák övezik – egy róla fennmaradt fénykép a 2010-es években dollármilliókért kelt el az Egyesült Államokban. Itthon a P.Mobil rockegyüttes is dalban emlékezett meg alakjáról, a Bang kártyajátékban pedig mi is a bőrébe bújhatunk. 

Billy a kölyök M.I. fotórekonstrukción
Billy, a Kölyök – mesterséges intelligencia segítségével készült fotórekonstrukció az eredeti ferrotípia alapján

Eredeti neve is a homályba vész

Születése körülményeiről és időpontjáról nem sok pontos adatot tudni, csak annyit, hogy az 1850-es évek végén / az 1860-as évek elején látta meg a napvilágot New York egyik ír származásúak lakta szegénynegyedében. Szülei írek voltak, de biológiai apjának korán nyoma veszett, talán a polgárháborúban halt meg. 

Az özvegy édesanya két gyermekével nyugat felé vette az irányt: Indianában, majd Kansas-ben próbáltak szerencsét. Végül Új-Mexikóban telepedtek le, ahol anyja újra megházasodott. A gyerek Billy William H. Bonney-nak hívta magát, bár eredeti neve valószínűleg Henry McCarty volt. Miért Bonney? Ezt valószínűleg édesanyja, Catherine leánykori neve után vette fel, míg a William nevelőapjának, William Antrinnek a keresztneve.

Antrin csaposként és asztalosként dolgozott, de a szerencsejátékok hamar jobban kezdték érdekelni, mint felesége és mostohafiai. A szegénységgel küzdő édesanya ezért kénytelen volt kiadni szobáit, hogy eltarthassa fiát, Billy-t és annak öccsét, Joseph-et. 

Billy, a Kölyök 14 éves volt, amikor édesanyját elragadta a tuberkulózis, s mivel mostohaapjuk magára hagyta őket, onnantól a testvérpár kénytelen volt egyedül boldogulni. 

A fiú kosztért és kvártélyért dolgozott a szomszéd fogadósnál, aki később egyik legbecsületesebb alkalmazottjaként tartotta őt számon.

Első letartóztatása 16 éves korában történt, miután ételt lopott. Majd csatlakozott Sombrero Jack-hez, és annak bandájával részt vett egy kínai mosoda kirablásában, ekkor börtönbe zárták, mivel lebukott a lopott ruhákkal. Nem sokáig élvezte a börtön „vendégszeretetét”, első legendás szökése során – vékony alkatának köszönhetően – a kéményen keresztül mászott ki a cellájából. 

Miután törvényen kívülivé vált, Új-Mexikó területéről a szomszédos Arizonába menekült. Ott egy veszekedés során egy kováccsal végzett. A legenda szerint első áldozatai között volt a Guadalupe-hegység apacs indiánjainak egy csoportja is. 

„Ő volt az egyetlen, aki szabadként és fehérként bánt velem” 

Újra Új-Mexikóba tette át székhelyét, akkor vált ismertté a régióban, amikor belekeveredett az 1878-as Lincoln megyei háborúba. Abban az időben Új-Mexikóban mindenki a saját szerencséje kovácsa volt, a határvidéken a marhahús aranyat ért, a hatalom pedig ahhoz került, aki a maga kezébe vette a törvényt. 
Az amerikai szövetségi kormány nem sokkal korábban kényszerítette rezervátumokba az őslakos navahó és apacs indiánokat, ezért marhákra volt szüksége, hogy elláthassa az indiánokat és a rendre felügyelő katonákat. Ebben egy ír farmer, James Dolan volt segítségére, 1876-ban azonban riválisa érkezett John Tunstall személyében, akit két évre rá egy Dolanhoz köthető seriff és emberei agyonlőttek. 

Tunstallnak dolgozott farmerként és testőrként Billy, a Kölyök is, aki szemtanúja volt Tunstall halálának. „Ő volt az egyetlen, aki szabadként és fehérként bánt velem” – mondta róla Billy, a temetésén pedig megesküdött, hogy bosszút áll munkaadója gyilkosain: „akkor is elkapom az összes gazembert, aki megölte Johnt, ha ez lesz az utolsó, amit teszek”. 

Társaival megalapította a Lincoln Megyei Rendcsinálókat – a banda, amikor a gyilkosság kivizsgálására vádesküdtszék ült össze a Lincoln Megyei Törvényszéken, meg is ragadta az alkalmat: lelőtték a lépcsőn felfelé sétáló Brady seriffet. 

Billyt és társait később három férfi meggyilkolásával vádolták meg. Ezután már letartóztatási parancs szólt a Rendcsinálók ellen is. 

Kép
Billy a Kölyök film
A Billy, a Kölyök című könyv borítójának rekonstrukciója (mesterséges intelligencia segítségével készült)

Pat Garrett – barátból ellenség

1878 júliusában a rivális csoport körülvette a házat, ahol Billy és bandája tartózkodott a városon kívül. Még az amerikai hadsereg is beszállt az akcióba, azonban a Kölyöknek és néhány társának a csodával határos módon sikerült elmenekülnie. Sorsát azonban megpecsételte, hogy két évvel később az ellene folyó hajtóvadászat élére egykori társa, Pat Garrett került. 

Mivel a seriffnek kinevezett férfi ismerte Billy szokásait, könnyen a nyomába eredhetett. A huszadik életévét alig betöltő rettegett bűnözőt bekerítették egy tanyán, majd Lincolnba szállították, és akasztásra ítélték a seriff meggyilkolásáért. Ekkor is sikerült elkerülnie a végzetét, pár nappal a kivégzése előtt ugyanis egy becsempészett pisztoly segítségével ismét elmenekült, miután lelőtt két őrt.

Garrett azonban nem adta fel, újra a nyomára bukkant, egy ranchon várt rá, hogy hazaérkezzen, a sötét szobában Billy nem láthatta őt, a törvény őre azonban ráismert egykori cimborája hangjára. 1881. július 14-ét írták, amikor végzett vele. 

Egyes feltevések szerint a vadnyugat fenegyereke élete során 21, más források szerint 27 emberrel végzett. 

Halála után mendemondák kaptak szárnyra, miszerint Garrett az utolsó pillanatban megkegyelmezett régi társának. Egészen az 1930-as évek végéig bukkantak fel olyan férfiak, akik a rettegett pisztolyhősnek adták ki magukat, de idővel mind csalónak bizonyultak: az igazi Kölyök Fort Sumner katonai temetőjében, a marhaháború során elesett bandatársai mellett alussza örök álmát.

Vagyonokat érő fényképek

Sokáig az egyetlen ismert, hiteles fényképfelvétel Billy, a Kölyökről a Dedrick-ferrotípia volt, amit egy utazó fotográfus készített 1879 vagy 1880 telén. Ez a korban egy olcsó, gyorsfényképészeti eljárás volt, feketére lakkozott vaslemezre készült a kép. A fotón a pisztolya a bal oldalán, puskája, egy Winchester Model 1873-as tárhelye a jobb oldalán van. A kép nyomán elterjedt az a mítosz, hogy a bandita balkezes volt. A fénykép azonban oldalhelytelen, mert a vándorfényképész többlencsés fényképezőgépének nem volt prizmája, ami a valóságnak megfelelően vetítette volna a képet a fotólemezre, ezért a jobb és bal oldal a fotón helyet cserélt.

Négy ugyanolyan kép készült, de csak egy maradt fönn, ezt a bandita egy barátjának, Dan Dedricknek ajándékozta, az ő családjánál volt a fotó hosszú-hosszú ideig. A kisméretű, 5×8 centiméteres ferrotípiát ma a világ legdrágább fényképei között tartják számon. 2011-ben a fotóért William Koch milliárdos magángyűjtő 2,3 millió dollárt (mostani árfolyamon csaknem 800 millió forint – a szerk.) fizetett egy árverésen. 

Létezik egy másik, vitatott felvétel is róla, ami 1878-ban Új-Mexikóban készült, és amin Billy társaival egy ház előtt krokettezik (nem ugyanaz, mint a krikett sportág). Ezt egy gyűjtő Kaliforniában mindössze 2 dollárért vásárolta. Bár a krokett nem volt népszerű labdajáték az amerikai vadnyugaton az 1860-as években, Angliában annál inkább. Lehetséges, hogy Billyt és barátait a Kölyök főnöke és mentora, az angol John Tunstall ismertette meg a játékkal.

Később, 2017-ben előkerült egy olyan fotó is, ami valószínűleg a világon az egyetlen kép, amin Billy és Pat Garrett együtt látható. Frank Abrams, egy amerikai ügyvéd állítása szerint egy bolhapiacon 10 dollárért vásárolta. Majd miután szakértőkkel megvizsgáltatta, kiderült, milliókat érhet, hiszen Billyt és későbbi gyilkosát ábrázolja. 

A fotó évekig az ügyvéd Airbnb-n kiadott lakása falán lógott. „Ha tudtam volna, hogy ez a történelem egyik leghíresebb fotója, többet kértem volna a szobáért" – mondta nevetve.

A P.Mobil zenéje és egy kártyajáték is őrzi a nevét

Az egyik legismertebb vadnyugati fenegyerek emlékét rengeteg alkotás őrzi: könyvektől a filmeken át egészen a zeneművekig. Billy, a Kölyök és Pat Garrett vadnyugati történetéről a legismertebb westernfilm 1973-ban készült, de néhány éve, 2019-ben is jelent meg újabb mozi: utóbbiban Ethan Hawke játszotta a seriffet. 

Az 1973-as film zenéjét Bob Dylan jegyzi, de Jon Bon Jovi is dalban emlékezett meg a western főhőséről. Érdekesség, hogy a magyar P.Mobil rockegyüttes is szentelt neki egy számot: 1981-ben jelent meg a Billy, a kölyök című daluk, amiben megénekelték az útonálló történetét.

A ’90-es évek elején a nevével fémjelzett számítógépes játékokat dobtak a piacra. Később az olasz tervezésű, mostanra világszerte népszerű Bang társasjáték egyik karakterkártyája is őutána kapta a Willy The Kid nevet.

Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!

Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek