Bárki forgathat Jókais helyszínhez kötődő videót, és nyerhet vele – Íme, az új Jókai 200 pályázatok!
Hazánkban összesen 1242 helyen találunk Jókai utcát vagy teret, ezek a közterületek egymás mellé rakva 605 kilométert tennének ki, kelet-nyugati irányban végigvezetnének minket Magyarországon – tudtuk meg Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől a Kertész Imre Intézetben. A Jókai 200 emlékév alkalmából szervezett, május 15-i sajtóeseményen azt is bejelentették, hogy a Kertész Imre Intézet Jókai 200 – a legmagyarabb író címmel dráma- és színműíró, valamint képzőművészeti pályázatot hirdet, a pályaműveket november 30-ig várja a Nemzeti Színház, illetve a Szépművészeti Múzeum szakértőiből álló zsűri. És van még valami: a Mindenhol Jókai! című videós felhívás…

„Jókai minden gondolata, szava, cselekedete összefügg a magyar nemzeti identitással. Mikor, ha nem most van a legnagyobb szükségünk arra a felbolydult világban, hogy büszkén kiálljunk és kimondjuk: magyarok vagyunk, magyarok leszünk. Mert magyarnak lenni küldetés, büszkeség és kiváltság” – fogalmazott a miniszter, akihez Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója is csatlakozott.
Jókai most is ott van a színházban, de az irodalmi súlyához képest talán nem eléggé, ezért is aktuális az útjára indított dráma- és színműíró pályázat, jegyezte meg Vidnyánszky.
„A színház visszatért a mesékhez, a történetekhez, és mesélni, történetet mondani Jókainál jobban senki sem tudott. A mese élteti a színházat, és nála egy regényen belül több olyan szál is akad, ami önmagában is külön történet. Épp ezen nagyságuk miatt nehéz a regényeit színházi eszközökkel átölelni. Nála vannak igazi hősök, akikkel azonosulhatunk, akikben hinni lehet, akikre fölnézhetünk. Ez évtizedekig hiányzott a színházakból” – fogalmazott, majd kitért arra is, hogy a pályázatra Jókai művei, élete és munkássága által inspirált munkákat egyaránt várnak. Reményét fejezte ki, hogy olyan alkotás is érkezik majd, amit akár a Nemzeti Színház repertoárjában bemutathatnak.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a képzőművészeti pályázatról elmondta, hogy az műfaji megkötöttséget nem tartalmaz, a jelentkezők grafikákkal, festményekkel, installációkkal egyaránt készülhetnek. Emlékeztetett rá, hogy 16 éves kora körül még Jókai is festőnek készült. „A pápai kollégiumban tervezgették Petőfivel és Orlai Petrich Soma későbbi festőművésszel, hogy amit az egyik megír, azt a másik előadja, a harmadik pedig megfesti majd.
Csak akkor még Orlai Petrich írt verseket és prózát, Petőfi szavalt, Jókai festett – ám az élet később felcserélte a szerepeket.
Jókaiban viszont benne volt a festés és az írás kettős tehetsége, nem véletlenül lettek oly képszerűek az írásai.”
Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTK) főigazgatója azt is bejelentette, hogy közzétesznek egy Mindenhol Jókai! című felhívást, amelynek célja személyes történeteken keresztül bemutatni, milyen sok magyarországi és külhoni helyszín hordozza – nem csak nevében – az író emlékét. „Bármely településről, ahol Jókairól neveztek el valamit, 15-30 másodperces amatőr filmeket küldhetnek be a pályázók arról, mit jelent számukra az adott helyszín, milyen élményük fűződik hozzá. Az első csókjuk a Jókai-szobor tövében csattant el például. Az élményeket becsatornázzuk egy interaktív térképre, a beérkezett videókat ott elhelyezzük.”
„Aki rákattint egy településre, az előtt kinyílik mindaz az inspiráció, amit az ott élőknek Jókai jelent.”
Olyan világot élünk, ahol sokak szerint az igaz lett a hamis, a hamis az igaz, a jó a rossz, és a rossz jó – gondolkodott el hangosan Hankó Balázs miniszter. „Ha helyre akarjuk ezt tenni, forduljunk Jókaihoz! Akkor a minket körülvevő rendezetlenségben, hirtelen rend és rendszer lesz. Visszatérünk ahhoz, ami minket emberré tett és emberré tart. Mindezt kell úgy megcsinálnunk, hogy lüktető, élő, velünk együtt dobbanó legyen” – hangzott a minisztertől a rendezvény zárszava, a pályázatok mellé szánt útravaló.
A Jókai 200 pályázatok tudnivalói részletesebben ezen a weboldalon olvashatók.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>