Légy te a következő Jókai-film forgatókönyvírója!
Kétszáz éve született Jókai Mór. A nagy író tiszteletére emlékévet hirdetett az Országgyűlés, amelynek keretében – ötven év után – újabb Jókai-regényekből készülhetnek filmek, és a fiatalabb generációt is megmozgatnák.

Az emlékév programjait Schmidt Mária főigazgató, Káel Csaba filmügyi kormánybiztos és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter ismertették a Kertész Imre Intézetben tartott sajtóreggelin. Az emlékév egyik legizgalmasabb pontjaként forgatókönyvíró-pályázatot hirdetnek, három kategóriában, amelyek az alábbiak:
– négyrészes televíziós dokumentumfilm Jókai Mór életéről,
– játékfilm Jókai Mór műveiből,
– négy-hatrészes sorozat.
A filmterveket a Nemzeti Filmintézet által felkért zsűri értékeli, amelyben filmes szakemberek, történész és irodalmár is helyet kapnak.
A kategóriák első három díjazottjának filmterveit több millió forintos pénzjutalommal támogatják. (Ez nem azt jelenti, hogy egyből filmek készülhetnek a forgatókönyvekből, hanem az alkotók tovább pályázhatnak azokkal filmkészítésre.)
A program hiánypótló, noha Jókai-regényből már a múlt évszázad elején is forgattak filmet: 1919-ben némafilm készült Az arany emberből, Korda Sándor rendezésében, amelyet most a Filmarchívum felújított és nemsokára bemutatnak.
Ezután, az ötvenes évektől a hetvenes évekig következett az igazi aranykor, amikor a Várkonyi Zoltán rendező nevéhez köthető A kőszívű ember fiai, a Kárpáthy Zoltán és az Egy magyar nábob filmek születtek.
1974 után viszont megszakadt ez a vonal, mutatott rá Káel Csaba, aki maga is egy Jókai-adaptáció hatására határozta el, hogy filmezéssel fog foglalkozni. A pályázattal a több mint száz regényből álló életmű további darabjai előtt adózhatnak a filmesek, amelyek szintén széles vászonra kívánkoznak. A történelmi témájú filmeket ma gyakran illetik negatív kritikával, pedig nagy szükség van azokra. Ahogy a filmügyi kormánybiztos mondja: „Helyettünk senki sem fogja elmesélni a történeteinket.”
A fiatalokat is megszólítják
„Jókai Mór a legnagyobb írónk, akinek minden művéből, minden cselekedetéből a hazaszeretet szól” – méltatta a szerzőt Hankó Balázs. A Jókai 200 emlékévvel a „legmagyarabb író” hazaszeretetét szeretnék tolmácsolni, hogy kovászként formálja cselekedeteinket, fogalmazott a miniszter. Jókai Mór olyan regényekkel gazdagította a magyar irodalmat, mint A kőszívű ember fiai, az Egy magyar nábob és Az arany ember.
Legalább egy kötete biztosan ott áll a magyar családok könyvespolcán, s olyan sok utcát és teret neveztek el róla, hogy azok 605 kilométert ölelnek fel – ez annyi, mint a Magyarország legkeletibb és legnyugatibb pontja közti távolság. Ennek ellenére alig ismerjük az arcát. Ezen is kívánnak változtatni az emlékév kezdeményezéseivel, például plakátokkal, falfestményekkel.
„Szeretnénk Jókait mindenki személyes ismerősévé, barátjává tenni” – fogalmazott Schmidt Mária.
A nyertes forgatókönyvekből majdan elkészülő filmeket pedig iskolákba is eljuttatnák, de más módon, az általuk használt csatornákon keresztül is megszólítják az ifjúságot. Emellett a Jókai 200 egy másik pályázatán a ma oly népszerű, pár másodperces kisfilmekkel is lehet majd nevezni.
A részletekről a Kertész Imre Intézet honlapjának aloldalán lehet tájékozódni.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>