A víz harmada a WC-lefolyóban végzi – Mit tehetünk a vízhiány megelőzéséért?
Nemrég több Pest megyei településen is vízhiány lépett fel. A probléma fő forrása az aszály mellett az agglomerációba költöző lakosság magasabb vízfogyasztása. Egy átlagos háztartásban azonban a víz csupán 2%-át használják fogyasztásra, harmada a vécé öblítésére megy el.
Ahogy a Magyar Víziközmű Szövetségtől (MaVíz) megtudtuk, hasonló vízhiányra korábban nem volt példa az országban, a probléma az utóbbi években jelentkezett. A fent említettek mellett a fejlesztésre szoruló vízhálózatnak köszönhetően a csőtörés is gyakran okoz gondot: országos szinten évente közel 140 milliárd liter víz szivárog el hálózati veszteségként, illetve folyik el a rendszerből csőtörések miatt.
Összehasonlításképp: a Balaton vize körülbelül 1800 milliárd liter, azaz minden évben egytized Balatonnyi víz vész kárba.
A jelenlegi helyzetben elengedhetetlen a tudatos gondolkodás és a mértékletesség, különben a lakosság egymás elől fogyasztja el a vizet, figyelmeztet a MaVíz. Az egy főre jutó napi vízfelhasználás hazánkban átlagosan 95 liter. Ennek mindössze 2%-át használjuk ivásra és főzésre, és 7%-át mosogatásra, nagyjából a harmadát pedig WC-öblítésre (33%) és tisztálkodásra (38%), ismertették az adatokat. Megdöbbentő számok, a jó hír viszont, hogy egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük őket!
Rengeteg víz vész kárba, ha csöpög a csap
A legegyszerűbb tisztálkodási szokásainkat megváltoztatni: fürdés helyett zuhanyozzunk, fogmosás, szappanozás, borotválkozás közben pedig zárjuk el a csapot.
A csöpögő csap sok háztartásban probléma, naponta 30-60 liter víz is elfolyhat emiatt – ez legalább 15-ször annyi, mint ahány liter vizet egy nap egy felnőtt ember iszik (illetve kellene innia).
Gondoskodjunk tehát a hibás csapok megjavításáról!
A mosó- és mosogatógépet csak teljes kapacitással indítsuk el, ami lényegesen kevesebb vizet használ el, mint ha kétszer félig töltenénk meg a gépet.
A ház körüli teendők végzésekor is legyünk körültekintőbbek. A kerti locsolást a kora reggeli vagy az esti órákra időzítsük, olyankor ugyanis hűvösebb van és kevesebb az elpárolgás, így kevesebb víz is elegendő lesz a növényeknek. Autómosáshoz pedig tömlő helyett vödröt használjunk – míg előbbi 250 litert használ fel, utóbbi csak 30-at.
A családi házak udvarának egyik visszaköszönő eleme (a trambulin mellett) a medence, annak megtöltéséhez viszont annyi víz kell, mint 320 nagy kólás palack. Amikor épp nem pancsol benne senki, érdemes letakarni, hogy a víz tiszta maradjon, sötétben ugyanis lassabban indul el az algásodás, ezáltal ritkábban kell benne vizet cserélni.
Az esővíz is kincset ér
A felhasznált vízmennyiség több mint felét esővízzel is helyettesíthetjük.
A MaVíz szerint már az jelentős lépés lenne, ha a WC-öblítést lehullott csapadékkal oldanánk meg, de locsolásra és autómosásra is használhatjuk azt.
A csapadékvíz felhasználásához egy elkülönített vezetékrendszert kell kiépíteni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor egy nagyobb méretű, fa vagy műanyag gyűjtőedényt is beszerezhetünk erre a célra – a fémből készült tárolóktól viszont óvakodjunk, mert káros anyagok oldódhatnak ki azokból. A kertes házban élők a tetőről is összegyűjthetik a csapadékvizet, ha az ereszcsatornából egy föld alatti tartályba vezetik el – ezzel a technikával egy közepes méretű házban élő négytagú család annyi vizet „szüretelhet”, amennyi bőven elegendő lesz a mosáshoz és a WC-öblítéshez. A harmadik opció egy kerti tó kialakítása, amelybe szintén gyűjteni tudjuk az esővizet.
Arra is ügyeljünk, hogy az esővíz ne keveredjen az ivóvízzel.
Bár azt gondolhatnánk, hogy a friss esővíz emberi fogyasztásra és tisztálkodásra is alkalmas, ennek egészségügyi kockázatai lehetnek, ugyanis káros baktériumokat, vírusokat, parazitákat tartalmazhat, és leesve szennyező anyagokkal, például állati ürülékkel vagy nehézfémekkel érintkezhet. Forralással és szűréssel tehetjük biztonságosabbá.
A lágy vizet igénylő növényeknek viszont az esővíz – amennyiben nem szennyeződött erősen – kifejezetten előnyös, ugyanis ez a természetben előforduló leglágyabb víz. Ezzel szemben a kemény, meszes csapvízzel locsolva foltok jelenhetnek meg a növények levelén, emellett megnő a talaj sótartalma, ami pedig a gyökerek elhalását okozhatja.
A legnagyobb hőségben is lehet spórolni a vízzel
A nagy hőség és az ezt kísérő szárazság világszerte probléma, a megnövekedett vízfogyasztás miatt fellépő vízhiánnyal néznek szembe például Olaszországban, Portugáliában, Kanadában és az USA-ban is. Egy mexikói városban, Monterrey-ben több hétre víz nélkül maradtak az emberek, ezért napi hat órára korlátozták a víz használatát.
Veronában az ivóvízellátás érdekében augusztus végéig tilos a kertek és sportpályák öntözése, az autók és teraszok mosása, illetve a medencék és úszómedencék feltöltése, a veteményeskerteket pedig csak éjszaka szabad öntözni.
Egy másik olasz település, Castenaso fodrászainak pedig a polgármester megtiltotta, hogy kétszer is megmossák vendégeik haját. Nemrég az Egyesült Királyság legnagyobb vízszolgáltatója, az Affinity Water is megkongatta a vészharangokat, és a nem létfontosságú vízhasználat – mint a mosogatógép- és mosógéphasználat vagy a locsolás – mellőzésére kérte a lakosságot. Angliában a közelmúltban a nagy hőség miatt a lakosság vízfogyasztása 50 millió literrel nőtt. A nagy melegben sokan bizonyára hideg vízzel hűtik magukat, ám ezt is lehet mértékkel tenni. A brit vízszolgáltató hideg zuhany helyett azt javasolja, töltsünk meg vízzel egy spray-s palackot, és azzal permetezzük magunkat.
Magyarország egyébként kifejezetten jó helyzetben van vízbázisait tekintve, és a Magyar Víziközmű Szövetség nem tartja elképzelhetőnek, hogy egész településeket érintő többnapos vízhiányok lépjenek fel. Viszont arra figyelmeztetnek, a szolgáltatók és az önkormányzatok locsolási korlátozások bevezetésével élhetnek a megelőzés érdekében. Emellett a vízhálózatok állapotának romlásával nagy eséllyel tovább fog növekedni a csőtörések elfordulása, és a tartós szárazság miatt is a vízszolgáltatás kiesésével számolhatunk.
Források:
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>