A csapvíz tényleg tele van hormonokkal és gyógyszermaradványokkal?

Sokan tartanak a csapvíztől amiatt, mert egyes hírek szerint hormonokat, gyógyszermaradványokat, egyéb káros anyagokat tartalmazhat, ez a kérdés minden megcáfolt híresztelés ellenére újra és újra felmerül. Tényleg kerülhetnek ilyen anyagok a csapvízbe? Ha igen, akkor pontosan mi és mennyi?

Csapvizet enged kulacsba valaki
Kép: Getty Images

Az utóbbi években már Magyarországon is előkerült az a kérdés, hogy az ivóvízben lehetnek-e hormonok és gyógyszermaradványok, sokan el is kezdték kerülni az otthoni csapvizet. A felvetés alapját az adta, hogy Németországban és az Egyesült Államokban olyan kutatások láttak napvilágot, amelyek azt jelezték, hogy a csapvízben nanogramm/literes nagyságrendben kimutatható lehet ilyesmi. Magasnak még ez az érték sem számított, viszont a vizsgálatok eredményét sok olyan cég félremagyarázta, amely víztisztító készülékeket gyárt, így érdekelt abban, hogy a csapvíz gyanúba keveredjen.
„Ez a témakör nagyon összetett. Először is fontos tisztában lenni azzal, hogy az ivóvízbe egyáltalán honnan kerülhet hormon vagy gyógyszermaradvány. Főként a lakossági szennyvízből, de onnan sem csak egyféle módon. Fogamzásgátlók, illetve például a menopauza idején alkalmazott hormonkészítmények, valamint számos gyógyszer hatóanyaga biológiailag aktív formában ürül a vizelettel.

Amiatt is kerülhet gyógyszermaradvány a szennyvízbe, mert sokan a vécébe dobják a fölösleges vagy lejárt gyógyszereket, ami komoly hiba.

Forrás lehet a mezőgazdasági szennyvízhulladék is, amiben hormon azért lehet, mert az állattenyésztésben is használnak hormonkészítményeket, ami így a hígtrágyában is jelen lehet. Ha ezek a szennyvizek a folyókba kerülnek, azokból pedig közvetlenül veszik ki az ivóvizet, valóban lehet probléma. De itt kell megállni és átgondolni, hogy hol miként nyerik ki az ivóvizet. Mert az, hogy az ivóvíz gyógyszermaradvány-szennyezettsége valahol, valamikor probléma volt, nem jelenti azt, hogy ez általános jelenség” – mondja dr. Szabó Andrea gyógyszerész, a Szegedi Tudományegyetem Népegészségtani Intézetének egyetemi adjunktusa.

Folytatás a Képmás magazin júliusi számában, fizesse elő a lapot ITT!

Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti