Olasz jutalomút és szeretetkalács jókívánságokból – Új lakókat keres a Slachta Margit Kollégium
Mire vágyik egy kollégista? Kényelmes, jól felszerelt szobára, kulturált körülményekre, csöndre biztosan. Ha emellett még az intézménynek saját kápolnája, kertje, edzőterme, konyhája, előadóterme is van, ami kellemes családi házas környezetben található, főnyereményként tekint a kollégiumra. Márpedig a Slachta Margit Kollégium a felsoroltakkal mind rendelkezik, saját könyvtárának jelentős része pedig egykor Oloffson Placid atya tulajdonában állt. Ráadásul a diákok hetente többször is kvalifikált meghívottak előadásán vehetnek részt.

„Slachta Margit karakteres történelmi személyiség, első női parlamenti képviselőként modern, sokszor meghökkentően heroikus attitűddel megáldott hölgy volt, aki keresztény-konzervatív értékeket képviselt” – fogad a politikusnőről elnevezett, a nyári napsütésben fehéren ragyogó kollégium kapujában Endrédy Gábor, a Slachta Margit Kollégium vezetője. Hozzáteszi: azért is tartja találónak a névválasztást, mert az intézmény teljes mértékben Slachta Margit értékrendjét képviseli: az épület korszerű, de a modern falakon belül konzervatív értékrendet őriz, és konzervatív értékeket próbál megalkotni.
A kollégiumot kifejezetten azzal a céllal hozták létre, hogy keresztény egyetemisták számára nyújtson otthont tanulmányaik idejére.
Az intézmény talán legnagyobb előnye, hogy egyetemektől függetlenül fogadja be lakóit. A tavaly nyílt kollégium első éve akár „kísérletinek” is felfogható, említi meg Endrédy Gábor, hiszen az 53 férőhelyes kollégium az első esztendőben félházzal működött (húsz diáknak nyújtott otthont), hogy tesztelhessék az épület gépészetét, kialakulhassanak saját gyakorlatok. Idén ősszel azonban már szeretnék megtölteni az épület szobáit.
A bejárathoz közeli faliújságon megannyi borítékra leszünk figyelmesek. „A kollégisták kitalálták, hogy mindannyian felrajzszögeznek egy-egy borítékot a nevükkel ellátva, és amikor meg akartak köszönni valamit egy társuknak, vagy csak jókívánságot szerettek volna megosztani valakivel, leírhatták egy cetlire, amit az illető borítékjába tettek. Azt a szabályt alkották, hogy ha valaki advent idején üzenetet hagyott, egy zacskó lisztből kanálnyit egy befőttesüvegbe tett.”
„Karácsonyra az üveg megtelt, abból sütöttek a kollégisták szeretetkalácsot” – meséli meghatódva Endrédy Gábor.
Közben éppen a földszinti Placid atya kápolnához érünk, amelyet Oloffson Placidról (1916–2017) neveztek el. Belépünk a kicsiny lelki helyiségbe, a falon Placid atya gondolatai olvashatók. Az atya fényképe mellett a névadó, Slachta Margit portréja függ. A kollégiumban minden hónap első vasárnapján tartanak közös misét.
A kápolna előtt egy hatalmas molinón több pontban foglalja össze a kollégium, milyen lakókat vár. A teljesség igénye nélkül olyan kollégistákat keresnek, akiknek fontos a hazájuk, a hitük és a családi értékek; akik számára becs az alázat és alkalmazkodás, szemben a világ önzésével és a túlfogyasztással; tisztelik és védelmezik a teremtett világ rendjét; egyszerre bővülnének a tudományban és a hitben; nyitottak a közéletiségre; tudatosan készülnek vezetői szerepre.
Tágas, fényes, levegős lépcsőházban jutunk az emeletekre. Minden szint közösségi terei más színt kaptak: az első sárga, a második zöldes, a harmadik kék. Rögtön az első emeleten meglepetés ér: pazarul felszerelt konditerem várja a kikapcsolódásra, testedzésre vágyó fiatalokat.
Itt valóban érvényesülhet az ép testben ép lélek mondás, állapítjuk meg.
A folyosókon bal oldalon egy-, jobb oldalon kétágyas szobákat alakítottak ki. Minden helyiségben hűtőszekrény, mikrohullámú sütő, fürdőszoba, nagy szekrény található. Szintenként külön mosókonyha, modern mosó-szárítógépekkel. A másodikon hatalmas konyhában főzhetnek a lakók, és ugyanitt kapott helyet a csocsóasztal is.
A harmadikon alakították ki a könyvtárt, a könyvek egy részét Placid atya adományozta egykor az akkor még csak leendő kollégiumnak. Itt készülhetnek az előadásokra, vizsgákra a diákok, de akár klubdélutánt is rendezhetnek; egy alkalommal például élményfestést szerveztek maguknak a helyiségben. Az épületnek saját kertje is van.
A kollégium felújított épületét négy éve vette át a Magyar Vezetőképző Alapítvány. A kollégium fenntartója is a civil szervezet – a Miniszterelnökség mellett. Az alapítvány aktívan keresi azokat a cégeket, amelyek fantáziát látnak abban, hogy támogassák a kollégiumot és céljait. Ezek közé tartozik – többek között –, hogy önfenntartó intézménnyé váljanak, ami otthont nyújt, közösséget biztosít.
Szeretnék, hogy a kirepülő diákok később is segítőtársat és kollégát lássanak egymásban, akikhez bármikor tudnak kapcsolódni adott esetben.
„A vágyunk, hogy kiépülhessen egy olyan közösség, ami túlmutat azon, hogy a fiatalok valaha egyetemi évek alatt egy helyen laktak, egyszerre végezték tanulmányaikat, ehelyett azt szeretnénk, hogy az élet következő szintjein is tudják egymást segíteni” – fogalmaz Endrédy Gábor.
Ennek elősegítésére, magyarázza, a kollégium vezetése olyan előadásokat szervez, amelyek meghívottjai vezető pozíciót töltenek be, emellett megélik keresztény hitüket, így a fiatalok láthatják, milyen felelősségteljes vezetőként élni, dolgozni. Megtudhatják, miként fér bele valakinek az életébe a kőkemény karrier mellett a család. A példák motiválhatják a diákokat, és a későbbiekben, amikor esetleg majd ők töltenek be vezető beosztást, visszaemlékezhetnek a jótanácsokra.
Csak néhány példa a képzési programból: önismeret; szociális és vezetői készségek fejlesztése; karriertanácsadás; mentoring program; lelki vezetés, hitéleti programok; közösségimédia-tartalomgyártás; társadalmi felelősségvállalás projektek; konferenciák; önálló közösségi és szakmai programok a hallgatói munkacsoportok szervezésében.
„Hetente több alkalommal tartunk különböző témákban előadásokat, elvárjuk, hogy a kollégisták részt vegyenek ezeken az esteken, sőt, akár maguk is tarthatnak saját prezentációkat a Slachta arcai sorozatunk keretében – avat be az igazgató. A téma kötetlen, beszélhet az illető a tanulmányairól ugyanúgy, mint úti élményeiről. – Nemrég egy nyílt napon az egyik látogató azt kérdezte: ha sikerül a felvételije és idejön, szervezhet-e lelki gyakorlatokat.”
„Az ilyen kérdések, kérések csak megolajozzák a kérelmező felvételét, mert éppen ezt a proaktivitást várjuk” – meséli mosolyogva Endrédy Gábor.
Az elsődleges szempont a felvétel során, hogy a diákok ne pusztán lakóhelyet keressenek, hanem közösséget is, amelyhez tartozni akarnak. Ezért a kollégium vezetése aktivitást kíván a bentlakóktól, a kollégiumba felvételt nyerőknek kötelezően tartozniuk kell valamelyik munkacsoporthoz, és részt kell venniük a csoport munkájában. Ez lehet kommunikáció, dekoráció, a közös helyiségek rendben tartása. Emellett számítanak rá, hogy a diákok megjelennek az intézmény által szervezett programokon.
A harmadikra érünk, ahol az előadóba lépve Endrédy Gábor megmutatja azt a hatalmas táblát, amelyen havi bontásban láthatók a kollégium által szervezett-biztosított rendezvények. Vannak vezetői tréningek, ezek az előadások adják az év gerincét, a vezetés igyekszik az élet minden területét lefedni az előadók kiválasztásánál. Érkeznek tutorok, akik szintén tartanak előadásokat, illetve időszerű eseményekre reagálva meginvitálnak tudósokat is.
„A tapasztalat az, hogy egy-egy érdekesebb előadást követően a diákok közül többen akár hajnalig beszélgetnek az elhangzottakról” – jegyzi meg kísérőm. Az előadásokon való részvételt kreditekkel jutalmazták.
Aki az elmúlt tanévben összegyűjtött bizonyos mennyiséget, jutalomban részesült: 13 diák a Szent évben római zarándoklatra utazhat, assisi kitérővel.
Egy másik színnel jelzik a közösségépítő programokat, amelyek során tartanak filmvetítéseket, társasjátékozós estet, ellátogatnak színházi vagy musical előadásra, múzeumba, stand up produkciókra, szerveznek kirándulásokat.
Az új tanévre jelentkezőktől fényképes önéletrajzot, motivációs levelet és 1–2 perces bemutatkozó videót várnak, azt kérve, hogy a kisfilmben meséljenek magukról és a céljaikról. A kollégium elsődleges elvárása, hogy a házirend betartása mellett a diákok akarjanak és szeressenek a közösséghez tartozni. Endrédy Gábor elmondja: igyekeznek ennek minden feltételét megteremteni.
Fontos megemlíteni, hogy nem csupán vidéki családok gyermekei nyerhetnek felvételt, a fővárosiak előtt ugyanúgy nyitva áll a kollégium kapuja. Nem számít az sem, ki melyik keresztény felekezethez tartozik, katolikus diákok mellett ugyanúgy várnak reformátusokat, evangélikusokat is. Ha a kollégisták meg tudják szervezni, hogy protestáns lelkész tartson istentiszteletet a Slachta kápolnájában, nincs akadálya.
A 2025/26-os tanév során több egyéb kooperációt is tervez a kollégium vezetése, például a 11. kerület két gyermekotthonával, ahol programokat szerveznének a bentlakóknak, sőt, a Morus Vezetőképző Akadémiával karöltve akár nyári táborok szervezését is vállalnák.
Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!
Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.
Támogatom a kepmas.hu-t>>