Amikor balerina porszívózott az újságban – A Forgószéltől a Rakétáig, a porszívó története

Kezdetben lovak húzták az óriási gépezetet, és csak idővel jöttek rá, hogy nem fújni, hanem szívni kell a port. Ma már minden háztartás alapkelléke, de sok idő kellett ahhoz, hogy a porszívó meghódítsa a világot. A Szovjetunió és az Egyesült Államok közötti űrverseny elhozta a háztartási gépek forradalmát is. Így lett a magyarországi gulyáskommunizmusban is népszerű a Rakéta vagy éppen a Csajka, amelyekből egy-egy darab még ma is lapul néhány háztartásban. 

Rakéta porszívó 1947-es május 1-i felvonuláson

Háztartási felszereléseket, köztük Rakéta porszívót reklámoznak az 1947-es május 1-jei felvonuláson, Győrben 
Forrás: Fortepan/id. Konok Tamás

Szőnyegseprő, „forgószél” és porfújás

Szőnyegek. Valószínűleg körülbelül annyi ideje léteznek, mint maguk a padlók. A porszívózás előtt a szőnyeg tisztításának szokásos technikája az volt, hogy kiakasztották a szabadba, és egy „szőnyegverő” lapáttal verték ki belőle a szennyeződést.

A porszívó története valójában a mechanikus seprűkkel kezdődött, ezek azonban nem működtek valami jól, és általában több port vertek fel, mint amennyit összeszedtek. Az amerikai Melville Bissellnek és feleségének saját boltja volt a 19. század közepe táján Michiganban, az edény- és üvegáru azonban fűrészporba vagy szalmába csomagolva érkezett az üzletükbe, a csomagolóanyagok pedig a faládákból könnyen a szőnyegszálakba gyűltek. Bár Bisselléknek volt egy mechanikus szőnyegseprőjük, rájöttek, hogy ez egyszerűen nem felel meg a célnak, ezért a férfi felesége kérésére új változatot készített. 

Ebben már forogtak a kefék, így gyűjtve össze a port a szőnyeg felszínéről. A találmány olyan sikeres lett, hogy a család hamarosan gyárat hozatott létre.

Kép
régi porszívó

Régi típusú szőnyegseprő, Bissell találmánya - Forrás: www.si.edu

A szívásra képes tisztítóeszközök egyik első darabját 1860-ban találta fel az iowai Daniel Hess – és „szőnyegseprőnek” nevezték el. Forgó kefével rendelkezett és kézi fújtatóval működött, ám sohasem gyártották tömegesen, mivel mérete és súlya miatt két emberre volt szükség a működtetéshez. Kilenc évvel később megjelent az első találmány, amely már inkább hasonlított arra, amit ma porszívónak nevezünk – ez volt a „Forgószél” (Whirlwind), amelyet Ives W. McGaffey tervezett, és egy hajtókart kellett elfordítani rajta ahhoz, hogy szívni tudjon. 

Az összes feltalálót, aki próbálkozott valamilyen tisztítógépezet megalkotásával, lehetetlen felsorolni, viszont 125 évvel ezelőtt, 1898. október 3-án (más források szerint 1899-ben) egy St. Louis-i nyugdíjas, John S. Thurman szabadalmaztatta az első szőnyegtisztítót, amelyet már motor hajtott. Ez pontosan az ellenkezőjét csinálta a ma ismert porszívóknak: nem szívta, hanem fújta a port, egy tartályba.

Lovaskocsin húzták a gépezetet

A 20. század elején egy angol mérnök, Hubert Cecil Booth végignézte, hogyan igyekeznek a vasútállomáson egy géppel kifújni a port a kocsikból. Ekkor jutott eszébe: miért nem beszívással próbálkoznak? 

Szerkezetét Puffing Billy-nek nevezte el, a gép óriási volt, olyannyira, hogy lovak vontatták. A házak előtt parkolt, míg a tömlőket behúzták a tisztításhoz. 

A szerkezet működése nagyon érdekelte az angolokat, ezért Booth egy idő után átlátszó tömlőt gyártott rá, hogy a megrendelői láthassák, hogyan szaladhatnak át akár kisebb tárgyak is a szobáikból a gépig. 

A termék népszerű volt, középületek, szállodák, sőt VII. Eduárd brit király is szívesen igénybe vette a szolgáltatást. Booth-t számos szokatlan munkára kérték fel, mint például a londoni Kristálypalota gerendáinak tisztítása: tizenöt gépével szó szerint több tonna port távolított el az épületből. Ám a találmány hiába volt sikeres, csak a gazdagok engedhették meg maguknak, hogy használják. Puffing Billy az átlagos háztartások életét, valljuk be, nem könnyítette meg. Néhány évvel később azonban Walter Griffith az angliai Birminghamban megalkotta az egyik első hordozható háztartási porszívót. Igaz, ennek működtetése is két embert kívánt, ráadásul felért egy edzéssel. Állítólag gyerekeket kértek meg arra, hogy a szivattyú fújtatóját működtessék. 

Először 1908-ban szabadalmaztatott egy elektromosan működtetett háztartási porszívót egy ohiói áruházi gondnok, James Murray Spangler. A szabadalmat eladta egy bizonyos Mr. William Henry Hoovernek, miután korábban elküldte unokatestvérének, aki Hoover felesége volt. 

Hoover céget épített, e porszívók pedig a 20. században jó ideig uralták a piacot.

Idővel a Hoover szó a porszívó és a porszívózás szinonimája lett angolul, majd újabb és újabb márkák jelentek meg. 

„A gépesített háztartásban pihent és jókedvű a háziasszony” 

A hatvanas évek elején pártszinten is megfogalmazódott az igény, hogy a „nők háztartási munkáját megkönnyítő” tartós fogyasztási cikkeket kell behozni Magyarországra. „…az ötéves terv folyamán mintegy 100 000 padlókefélőt, 120 000 porszívó gépet, 150 000 villamos hűtőszekrényt és 460 000 mosógépet kell a lakosság rendelkezésére bocsátani” – állt egy 1959-es párthatározatban. A cél az új, modern háziasszony alakjának megteremtése volt. 

Kép
régi porszívó 1942
Porszívó 1942-ből – Forrás: Library of Congress


A központi irányelvek a nőket célzó magazinokban, nálunk a Nők Lapjában is megjelentek, ahol 1961-ben például a Kossuth-díjas Lakatos Gabriella balettművészt porszívózás közben fotózták. Később olyan reklámok is készültek, ahol a nő szerelmesen öleli magához a porszívócsövet. 

A gépek használatát magyarázó képes hirdetéseken – amelyekkel sokszor inkább a férfiakat célozták meg – kizárólag a nő, ritkábban a kislánya porszívózott.

„Teremtsen békés otthont! Vigyázzon a feleségére, hogy friss és fiatal maradjon! A gépesített háztartásban pihent és jókedvű a háziasszony” – hangzott a magyar termék, a HAJDU porszívó hirdetése. A piackutatások szerint még a rendszerváltás után közel tíz évvel, 1998-ban is a porszívó volt a legkeresettebb háztartási készülék az országban, a legtöbb háztartásban a szovjet gyártmányú Rakétával takarítottak. Ebből még ma is sok családnál lapulhat példány, és sokan árulják retro darabjaikat.

Források: 
András Edit: A kávédarálótól a szputnyikig 
https://epa.oszk.hu/01600/01615/00086/pdf/EPA01615_ars_hungarica_2011_03_038-061.pdf
https://mandadb.hu/cikk/891380/Haztartasi_gepek_evolucioja 
https://mesdi.hu/hogy-csinaltak-ukanyaink-avagy-a-takaritas-tortenete/ 
https://toretro.blog.hu/2022/11/30/honnan_kapta_a_nevet_a_raketa_porszivo 
https://hu.wikipedia.org/wiki/Valentyina_Vlagyimirovna_Tyereskova 
https://www.consumer.org.nz/articles/a-brief-history-of-the-vacuum-cleaner 
https://www.getonedesk.com/blog/vacuum-cleaner-history 
https://www.morclean.co.uk/index.php?_route_=History%20of%20the%20Vacuum% 
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/vacuum-cleaner-was-harder-invent-you-might-think-180964631/ 
20Cleaner
https://www.thehenryford.org/explore/blog/melville-and-anna-bissell-sweeping-their-way-to-success 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti