Hat látványos, de igénytelen szobanövény, amiket bárki életben tud tartani
Egy lakás sokkal látványosabb, élettel telibb és a szakértők szerint egészségesebb is, ha vannak benne növények. S bár nagyon sokan vágyunk minél több zöldre az otthonunkban, sok esetben nehéz hosszú távon életben tartanunk őket. Most olyan könnyen kezelhető szobanövényeket gyűjtöttünk össze, amelyek nem igényelnek sok törődést, mégis lakásunk ékességei lehetnek.
Kezdő növénytartóként, amíg nem vagyunk felvértezve elég rutinnal, kókadozó szobanövényeinket látva elbizonytalanodunk: mit rontottunk el már megint. Megeshet, hogy egyszerűen nem a nekünk megfelelő fajtát választottuk, túl sok figyelmet és törődést, speciális körülményeket igénylő darabbal volt dolgunk, ezért pusztult el. Egy ilyen élmény könnyen kudarcként maradhat meg bennünk, és elveheti kedvünket a további próbálkozástól. A most következő hat növény viszont szinte elpusztíthatatlan, tartásuk biztos sikerélményt nyújt.
Bambuszpálma
A bambuszpálma vagy gyompálma elsősorban nagy, mutatós leveleivel válhat otthonunk díszévé, és ha jól érzi magát, akár a háromméteres magasságot is elérheti.
A gondozása igen egyszerű, egyedül arra kell fokozottan figyelni, hogy ne kerüljön olyan helyre, ahol nagy a huzat, mert azt rosszul viseli.
Szereti a mérsékelt napfényt, a 20 fok körüli hőmérsékletet. Nyáron akár a kertbe, egy árnyékosabb zugba is kitehetjük. A bambuszpálma közepes vízigényű, úgy öntözzük, hogy a földje legyen mindig nedves.
Legénypálma
Ma már talán nincs is olyan háztartás hazánkban, ahol ne lenne egy legénypálma, amely Kelet-Afrika trópusi éghajlatú tájain őshonos. Népszerűségét, látványos külseje mellett, könnyű gondozhatóságának köszönheti. Örökzöld növény, amelynek gyökérgumói képesek a vizet hónapokon keresztül tárolni. Ne öntözzük túl – elég kéthetente meglocsolni –, mert ha elárasztjuk a földjét vízzel, elpusztul. Jól viseli a téli fűtésszezont és az árnyékot is, bár napfény hiányában lassabban fejlődik. A szűrt napfény a legideálisabb számára.
Zöldike
A zöldike egy Dél-Afrikából származó növény, amely természetes körülmények között leginkább a trópusi éghajlatú területeken, őserdőkben fordul elő. Több fajtája létezik, de a legismertebb és legkedveltebb a csíkos, amit a népnyelv nevezett el zöldikének. Közkedveltségét nemcsak látványos külsejének, hanem „igénytelenségének” is köszönheti. Szinte elpusztíthatatlan, nagyon kevés törődéssel beéri.
Azért is érdemes tartani, mert kiváló levegőtisztító, képes a levegő széndioxid-tartalmának 96 százalékát lekötni.
S hogy hogyan gondozzuk? Bár a zöldike az árnyékban is megél, ha napos helyre tesszük, ezt azzal hálálja meg, hogy sokkal színpompásabbá válik, míg fény hiányában kifakul. A hideget és a meleget egyaránt jól tűri, egyedül radiátor közvetlen közelébe ne tegyük, mert ott nem érzi jól magát. Tavasztól őszig nagyobb a vízigénye, de két locsolás között hagyni kell, hogy a földje teljesen kiszáradjon. A téli időszakban pedig nagyon kevés vízzel is beéri.
Szobai futóka
A szobai futóka, amennyire igénytelen, olyannyira mutatós dél-amerikai szobanövény. Nagyon kisigényű, ezért kezdő növénytartóknak kifejezetten ajánlott. Léggyökeres liánnövény, tehát kaspóból vagy akár falon felfuttatva is tökéletesen eléldegél. Azt azonban hasznos tudni, hogy a lakásban tartott fajtája nem hoz virágot.
A gondozása meglehetősen egyszerű, különleges odafigyelést egyáltalán nem igényel. Egyetlen dolog, amit érdemes észben tartani: napfényes helyre tegyük – de semmiképpen sem tűző napra –, mert sok fényt igényel. Bírja a hűvöst és a meleget is, a fagyot és a forróságot viszont nem, legjobban 18–22 fokos szobában érzi magát. Nyáron öntözzük rendszeresen – olyankor nagyon szereti a vízpermetet is –, de mindig várjuk meg, hogy a földje felső rétege egy kicsit megszikkadjon, mielőtt újra meglocsolnánk.
Klívia (szobaliliom)
A klívia egy Dél-Afrikából származó, igen látványos szobanövény, amely tél közepén, végén hozza csodaszép, narancssárga-sárga színben pompázó virágait. A növényt John Lindley angol botanikus fedezte fel, a nevét pedig Charlotte Clive után kapta, aki először kezdte el Európában termeszteni.
A klívia gondozása, tartása nem túl bonyolult: mivel őshazájában is a fák árnyékában növekszik, otthonunkban is félárnyékos helyet kapjon, ahol nem éri közvetlen napfény.
Nem bírja a hőséget, de nyáron a kertben és az erkélyen is jól érzi magát. Tavasztól őszig rendszeresen, de mértékkel, télen pedig havonta egyszer locsoljuk!
Anyósnyelv
Az ősi Kínában szinte minden háztartásban volt egy anyósnyelv, a hiedelem szerint ugyanis szerencsét és áldást hoz azokba az otthonokba, ahol legalább egy van belőle. Az anyósnyelv a liliomfélék családjába tartozik, és több mint 60 különböző fajtája ismert, amelyek többsége nem szobanövény – csak pár alkalmas otthoni tartásra. Kifejezetten szívós, gondozása semmiféle nehézséget nem okoz, ennek ellenére rendkívül mutatós. Egyetlen ellensége van csupán: a túllocsolás, ez az, amire érdemes ügyelnünk (elég, ha havonta egyszer öntözzük). Jól tűri a napos, félárnyékos és árnyékos helyeket is, de legjobban szűrt fényben fejlődik. Az anyósnyelv a 18 fokot kedveli leginkább, a hideg megviseli, 10 fok alatt elpusztul.
Forrás: www.viragbarat.hu
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>