Az ínyencek is vágyni fognak rá! – Négy gyors, finom, pénztárcakímélő, maradékmentő recept

Egy átlagos család hűtőjében biztosan mindig akad egy-két előző napi maradék étel, ami pont kevés ahhoz, hogy mindenki jóllakjon belőle, mégis rakosgatjuk még napokig ide-oda, hogy majd valaki biztosan megeszi. Összegyűjtöttünk pár receptet, amelyek pont attól lesznek tökéletesek, hogy maradékból készítjük őket.

almaomlett
Illusztráció: Freepik

Déd- és nagyszüleink idejében teljesen természetes volt, hogy mindent felhasználtak, ételt nem dobtak ki. Kinek ne lenne a családi gyűjteményében olyan maradékmentő recept, amihez felhasználhatjuk a már nem roppanós zöldségeket, a kicsit már fonnyadt almát, vagy akár az előző nap megsütött húst? Nekünk is van pár ilyen maradékmentő receptünk: finomak, egyszerűen elkészíthetők, és még a pénztárcánkat is kímélik.

Frittata maradék sült krumplival

A krumpli tipikusan olyan étel, ami frissen csodálatos ízélményt nyújt, de pár órával később már nem az igazi. Amikor nálunk túl sok marad belőle, másnap (vagy még aznap este) a férjem rendszerint egy jó kis frittata-t, azaz olasz tojáslepényt kanyarint belőle, mindannyiunk nagy örömére. A frittata egyik nagy előnye, hogy szinte bármilyen zöldséggel kompatibilis. Mi így készítjük:

Hozzávalók 4 főre:

  • 2 marék másnapos sült vagy 2 közepesen főtt krumpli
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 ek olívaolaj
  • 8 tojás (fejenként 2)
  • 2 dl tejszín
  • 10 dkg parmezán
  • só, bors, friss zöldek pl. kakukkfű, rozmaring vagy szezonban medvehagyma

A hagymát felaprítom rusztikusan (azaz nem túl apróra), az olívaolajon megpirítom, majd, amikor már üveges, mellé dobom a feldarabolt krumplit. Felöntöm a felvert tojások és az ízlés szerint fűszerezett tejszín keverékével, és 20 percre bedobom a sütőbe 180 fokra (légkeveréses funkciót választva). Amikor megsült, mi reszelt mozzarellát szoktunk még pluszban rásütni (ez kb. még plusz 5 perc), de olyan is előfordult már, hogy reszelt parmezánnal szórtuk meg a tetejét (ezt már nem sütjük rá). A receptet próbáltuk már sült és főtt krumplival is, a gyerekek szerint a sült krumplis finomabb, mi, felnőttek mindkét változatot nagyon szeretjük. Tavasszal az én kedvencem a medvehagymával és a zsenge póréhagymával készült verzió, de paprikával és gombával vagy kukoricával is működik.

Nyugodtan beletehetünk minden olyan zöldséget, ami már nem elég roppanós.

Ennél a receptnél ez nem számít, a végeredmény egy igazán laktató ízbomba lesz.

Kép
ételmaradék recept
Illusztráció: Freepik

Curry-s zöldséges sültrizsmaradék csirkehusiból

Ezt a receptet az egyik barátnőmnél kóstoltam meg először, ő pedig a Street Kitchen oldalán találta pár éve. Mivel a családunk nagyon szereti az ázsiai ételeket, úgy gondoltam, kipróbálom én is. Ez a curry-s, zöldséges sült rizs mindössze 20 perc alatt elkészül, és rendszerint terítékre kerül, ha hétvégén húslevesből marad főtt husi vagy sült csirkéből valamennyi maradék. Az eredeti recept curry fűszerkeveréket ír, de mi curry pasztával készítjük (ázsiai boltokban és szupermarketekben is kapható), azzal ugyanis sokkal intenzívebb és gazdagabb ízvilágot érhetünk el.

Hozzávalók 4 főre:

  • 40 dkg csirkemell (de csirkecombból és marhahúsból is működik)
  • 2 tasak instant rizs
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 3 ek olaj
  • 2 ek curry fűszerkeverék vagy curry paszta
  • só, bors
  • 60 dkg fagyasztott zöldségmix (vagy maradék zöldségek)
  • 3 db tojás

Az előző napokról megmaradt sült vagy főtt husit kisebb kockákra vágjuk, a rizst megfőzzük. Míg készül a rizs, a hagymát, a fokhagymát finomra vágjuk, és egy nagy serpenyőben olajon lepirítjuk. Hozzákeverjük a curry-t, sózzuk és borsozzuk, majd beledobjuk a húskockákat, és lepirítjuk. Mehet rá a chilipehely és a zöldségmix. 8-10 percig pirítjuk, majd hozzákeverjük a megfőtt rizst. Ezután a serpenyőben úgy rendezzük el az ételt, hogy a közepén maradjon egy „lyuk”, ahová beleöntjük a három tojást, és magas hőmérsékleten, folyamatosan kavargatva megsütjük, majd, amikor elkészült, az egészet összeforgatjuk. A tetejére mehet ízlés szerint valamilyen csíra (mi a borsó- és a retekcsírát szeretjük nagyon) vagy friss koriander, petrezselyem és egy kis pirított földimogyoró.

(A recept eredetileg itt jelent meg)

Almaomlett fonnyadt almából

A nagylányom még egészen pici volt, amikor megpróbálkoztam ezzel az „almamentő” és egyébként bababarát recepttel.
Azóta nagy kedvencünk lett, és nemcsak azért, mert 10 perc alatt elkészül, illetve nagyon finom, hanem mert teljesen alakbarát is.

Hozzávalók:

  • 3 db közepes méretű alma
  • 1 db tojás
  • 1,5 dl zabtej (vagy rendes tej)
  • 4 ek zabliszt (vagy fehér liszt)
  • 2 ek olívaolaj
  • 1 tk fahéj (ez elhagyható, de szerintem finomabb vele)

Az almákat (héjastól) durvára reszelem vagy aprítógépben felaprítom. Összekeverem a tojással, másfél deci zabtejjel, 2 evőkanál olívaolajjal és 4 evőkanál zabliszttel. Az eredeti recept szerint jó, ha ezt a masszát állni hagyjuk fél órát, de én idő híján – és mert éhen akart halni a családom – maximum 10 perc után nekiálltam kisütni vékonyan beolajozott serpenyőben a bő evőkanálnyi, elsimított lepénykéket. Aki szeretné, fahéjas porcukorral meg lehet szórni a tetejét, a férjem pedig anyukám által készített baracklekvárral szereti enni.

+1 Tipp: Sült zöldségszósz maradék zöldségekből

Ezt a szószt anyukámtól tanultam, még egyetemista koromban, amikor sem időm, sem kedvem nem volt órákon át főzőcskézni, de azért szerettem volna finom, meleg ételt enni. Ennek a receptnek az a titka, hogy kifejezetten időtakarékos, hiszen csak mindent bele kell pakolni egy edénybe, megsütni és pürésíteni: ha van már megráncosodott hagyma, nem túl tökéletes fokhagyma, „punnyadtabb” paradicsom, paprika, kicsit már száradtabb petrezselyem vagy bazsalikom, minden gond nélkül mehet bele! Egy kis olívaolaj mellett só, egy kis balzsamecet és nádcukor megy a zöldségekre, aztán fél óra sütés és pürésítés következik, majd az elkészült szósz mehet befőttesüvegbe és a hűtőbe. Én ezt a szószt használtam tésztákhoz, pizzaalaphoz, melegszendvicshez öntetnek, sült krumpli mellé mártogatósnak. A szószba mehet egyébként padlizsán, cukkini és gumós zeller is, ezektől még gazdagabb lesz az ízvilága.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti