„A nők csak a ruháik 20–30 százalékát viselik” – Mennyire tükrözi valódi énünket a ruhásszekrényünk?
Az embert időről időre elfogja a vágy, hogy átnézze a ruhásszekrényét, szortírozzon és rendet varázsoljon a gardróbjában. Ez sok esetben az évszakok változásával jön el, de egyébként is célszerű megcsinálni. A legtöbbünknek ismerős élmény, hogy valamilyen problémával találkozunk a ruhatárunk előtt állva: esetleg nem találunk egy darabot, mert csupa olyan akad a kezünkbe, amit épp nem szeretnénk felvenni, vagy nem is merünk hordani. Azt sem szégyen elismerni, ha netán kisebbfajta káosz uralkodik a szerkényünkben, vagy ha nincs elég gazdag színvilága a ruhatárunknak.
Nem is gondolnánk, de sok mindent elmond rólunk, milyen a ruhásszekrényünk. Azon túl, hogy megmutatja, mennyire vagyunk rendszeretők, más kérdéseket is felvet. A válaszok megtalálásában Kövesdi Rita stílustanácsadó segít eligazodni.
„Egy kínosan pedáns, sok nagyon hasonló elemből álló ruhásszekrény utalhat arra, hogy a gazdája szigorú keretek közé szorítja magát, a praktikum az első számú szempont az öltözködésében, ahogy valószínűleg az élete más területein is. Az ilyen típusú emberektől ne számítsunk nagy kreatív energiára vagy spontán őrültségekre” – kezdi az elemzést a szakember. – Ha pedig szembeállítjuk a színskála szerint sorba tett ruhaelrendezést egy olyan hatalmas színes forgataggal, ahol a fodroktól az irodai öltözeten át a sötét ruhadarabok is megbújnak, arra gondolhatunk, hogy az illető egy örök kísérletező, vagy hogy egyáltalán nincs tisztában önmagával. Sok mindenbe belevág, de nem megy végig egy kiszemelt úton.”
Lelki hiányérzeteket enyhítő vásárlás
Ugyanakkor sokan vannak, akik eddigi megszokott stílusuktól eltérően olyat vásárolnak, ami egyfajta bátortalan kísérletezésre utalhat. „Ha csak lógnak az illetőnél a még címkés, sosem hordott gyönyörű ruhák, az nem a kreativitásról, hanem egy vásárlással enyhített hiányérzetről vagy jelentős önbizalomhiányról árulkodik.
Ilyenkor a vágy megvan arra, hogy csinosan, színesen öltözködjön, és egy vágyott énnek vásárol ruhákat, de valamiért fél megtenni azt a bizonyos lépést.
Lehet a háttérben egy új munka, vagy egy új kapcsolat, de érdemes elgondolkozni azon, vajon mi okozza a gátat – mondja a stílustanácsadó. – Amikor viszont tudatosságot viszünk az öltözködésbe, az az életünk más területeire is kihat.”
Ha sok a ruhánk, esetleg eljuthattunk arra a pontra is, hogy ezt már be is valljuk magunknak. Egyes esetekben mégis probléma megválni egy-egy darabtól. Kövesdi Rita szerint ez feltételezhet egy görcsös kapaszkodást is a múltba: „Például tele van a szekrényünk a régebbi életünk ruháival, amiket már nem hordunk, hiszen emlékeket idéznek fel bennünk. Nincs gond azzal, ha megtartunk egy-egy kedves darabot, de ne a szekrényünk felét tegyék ki ezek a ruhák!”
A tanácsadó szerint a nők átlagosan a ruháik 20–30 százalékát viselik csak, ami megdöbbentő adat. Rita mosolyogva hozzáteszi a célját: ezt a számot feltornázni legalább 70-re!
„A gardróbom értem legyen, engem szolgáljon, ne a múltamat, és ne a vékonyabb, fiatalabb énemet, különben csak nyomasztani fog minden egyes ruhásszekrényajtó-nyitáskor! Amikor tudatosan választunk, a testalkatunknak, a stílusunknak, netán a színtípusunknak megfelelő ruhákat, nagyobb az esélye annak, hogy a kiszemelt darabot örömmel fogjuk viselni is” – teszi hozzá.
Hallgassunk a vágyainkra az öltözködésben is!
Van, hogy az az érzése támad az embernek, sokkal több minden hordható a ruhái közül, csak nem használja ki a lehetőségeket. Öltözhetnénk színesebben, változatosabban, de talán nem ismerjük magunkat, vagy nem vagyunk elég bátrak. Kövesdi Rita szerint a stílusos öltözködés tanulható: többlépcsős folyamat a színtípustól és a testalkati sajátosságoktól kezdve a személyes stílusunk felfedezésén át a gardróbrendezésig.
„Vegyük a fáradságot, hogy megismerjük magunkat és az igényeinket kívül-belül!
A megfelelő színek és formák mellett tudnunk kell, mi az az üzenet, amelyet közölni akarunk a világgal, mielőtt még megszólalnánk.
Egy új szemlélettel a már meglévő ruháink is új életre kelnek, ez pedig rengeteg örömet szerez a viselőjüknek.”
Hozzátette azt is, hogy vannak férfiak és nők, akik a születésüktől fogva szuper stílusosak, fejlett szépérzékük van, és ezt ügyesen ültetik át a megjelenésükbe, de még nekik is gondot okozhat, amikor új élethelyzetbe kerülnek.
Vannak nők, akik bátran viselnek feltűnőbb darabokat, és olyanok is, akik a szívük mélyén egy kicsit nőiesebb darabokat szeretnének felvenni, de végül nem merik. Kövesdi Rita elmondja, hogy az öltözködéssel kapcsolatos vágyakra érdemes figyelni, mert a legtöbb nőben örömet okoz a változatos öltözködés. Létezik erre egy szakkifejezés is, a dopamine dressing.
Ezt azt jelenti, hogy dopamin árasztja el a testünket olyan ruhát felvéve, amelyben jól érezzük magunkat, és örömöt érzünk. Ez jó hatással van a mentális egészségünkre.
„Amikor elegánsabb, nőiesebb darabhoz nyúlunk, mint amit megszoktunk, ugyanazt éljük át, mint amikor kislányként a pörgős szoknyában táncoltunk. Akkor nem érdekelt különösebben, hogy más mit gondol rólunk, a tiszta öröm érzése járta át a testünket. Miért ne érezhetnénk ezt mindennap?” – magyarázza Rita.
Színekben az élet
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a ruháink színei és színárnyalatai is sokat elárulnak a személyiségünkről. Stílustanácsadónk két végletet hoz fel példának. „Amikor egy gardrób csupa szürke, fekete, natúr színekből áll, a tulajdonosát határozottan biztonsági játékosként tünteti fel, aki fél kockáztatni, inkább mindig a megszokott, jól bevált darabokhoz nyúl – mondja Rita. – Aki viszont tetőtől-talpig élénk színeket hord, arról sokan azt gondolják, hogy feltűnési viszketegsége van, a ruháival szeretné kiabálni, hogy hahó, itt vagyok, vegyetek már észre!”
A szakember elmondása szerint a magyar utcakép sajnos nagyon szürke, és jól meg is nézik azt, aki nagyon kilóg a tömegből. Hozzáteszi, hogy szerencsére egyre többen tekintenek az öltözködésre tudatos önkifejezési eszközként.
A tudatosság egyértelműen önbizalomnövelő hatású, ami azzal jár, hogy kevésbé van ránk hatással mások véleménye, ez pedig nagyon felszabadító érzés.
A férfiak öltözködésére sokszor a párjuk figyel
A férfiakat, ha nem rend és egyensúly uralja a szekrényüket, vajon foglalkoztatja-e az esetleges káosz, vagy csak a legszükségesebb darabokat tartják? Kövesdi Rita szerint nagy általánosságban elmondható, hogy őket kevésbé érdekli az öltözködés, mint a nőket. A rendre sok esetben a párjuk figyel, tisztelet a kivételnek. „A legtöbb férfi gardrób kisebb és funkcionálisabb, mint a női ruhásszekrény, a stílusbeli kísérletezés pedig itthon ritkábbnak mondható” – mond erről is véleményt a stílustanácsadó.
Ha tehát változni és változtatni szeretnénk, érdemes venni a fáradságot, ami nem is olyan nagy ördöngösség! A „rend a lelke mindennek” közmondás nem alaptalan, érdemes figyelni rá, egyúttal követni az elhatározásunkat.
Hová vihetjük a felesleges ruháinkat?
Cseriti – Az üzletlánc boltjai a Belvárosban a Csarnoktéren, továbbá Óbudától Csepelig számos további helyen megtalálhatók. Jó állapotú ruhákat, egyéb kiegészítőket is átvesznek.
Pakk Adománybolt – Charity shop (1123 Budapest, Alkotás út 39/A.)
Célszerű plébániai hirdetéseket is figyelni, sokszor szerveznek gyűjtőakciót.
Katolikus Karitász adományboltjai
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>