Teljes értékű étkezéssel az influenza ellen
Egyre több hír riogat minket azzal, hogy megérkezett az influenzaszezon, sőt, én már tapasztalom is: egyre többen betegednek le körülöttem az irodában. Hallom a lázról, betegszabadságról panaszkodó szülőket a nagyobb gyermekem iskolájában, és a kisebbiket is gyorsan öltöztetem az oviból hazafele menet, mert mellettünk hurutosan köhög az egyik csoporttársa. Igaz, hogy egész nap együtt voltak, de sosem lehet tudni, legalább ezeket a bacikat ne vigyük haza.
Az influenzaszezonban a legtöbb szülő előszeretettel nyúl a vitaminokhoz, de mi nem tehetjük, a kicsik táplálékérzékenysége és -allergiája miatt nem szedhetnek gyerekvitaminokat, vagy legalábbis mi még nem találkoztunk olyannal, amelyikben ne lenne valamilyen hozzáadott cukor, mesterséges édesítő, valamilyen szirup, némelyikben pedig tejszármazék is előfordul. A vitaminok helyett tehát az étkezésükre figyelek: még a diétájuk elején felfedeztem a magas vitamin- és ásványi anyag-tartalmú hozzávalókat, és ezeket párosítom a kiegyensúlyozott, változatos étkezéssel. Mi tehát a titok?
Napi többszöri, változatos étkezés a megfelelő hozzávalókkal
A legfontosabb, hogy ne magunkból induljunk ki, ne hagyjunk ki étkezéseket a kicsinél, mert a szervezet megbosszulja magát. Természetesen gyerek- és étvágyfüggő, hogy ki mennyit és mikor eszik, de az ideális a napi négy-, öt-, akár hatszori étkezés. Például az én gyerekeim étvágyát elrontja, ha tízóraira esznek akár egy répát is, ezért ilyenkor a délben kapott spenót vagy tökfőzelék már kevésbé csúszik. Viszont ha ezt kihagyjuk, és egy bőséges reggeli után ilyen típusú ebédet kapnak, zokszó nélkül megeszik, és nincs válogatás. A reggelit sose hagyjuk ki, és a további két főétkezésre is érdemes hangsúlyt fektetni, a tízóraival és az uzsonnával viszont játszhatunk.
Nagyon fontos, hogy a főétkezések teljes értékűek, változatosak legyenek, de nem muszáj, hogy feltétlenül különbözőek is! Nálunk például előfordul, hogy az egyik napi ebéd másnapi vacsora is.
A változatosság és a teljes értékűség abban áll, hogy a fogások tartalmazzák a szervezetnek szükséges rostokat, fehérjét, vitaminokat, ásványi anyagokat, illetve nem ismétlődnek napról napra.
Ha például egyik nap tésztás ételt készítünk, akkor, ha lehet, teljes kiőrlésűt válasszunk, mellé zöldséget vagy zöldségkrémet tálaljunk csirkével, tojással vagy tofuval. Másnap süssünk töltött cukkinit kölessel és pulykával. A köles az egyik szupergabonánk, többek között nagyon magas a fehérje-, a kalcium-, a magnéziumtartalma, és neve ellenére még gluténmentes is. Persze főzhetünk egy finom főzeléket is, és mellé kínálhatunk sütőben sült zabpelyhes fasírtot, ezekkel az ételekkel segítünk az immunrendszerünknek, hogy töltekezhessen.
A reggelinél sem kell sablonokban gondolkoznunk. Természetesen előfordulhat, hogy a pici inkább szendvicset enne, akkor figyeljünk a kenyértípusokra, váltogassuk: ha hétfőn fehér kenyeret evett, legyen kedden magos, szerdán rozsos, csütörtökön teljes kiőrlésű és így tovább, és a feltét legyen gazdag: hal, csirke, pulyka vagy tojás uborkával, paradicsommal, paprikával. De a gyerekek szeretik a kásákat is, a legkedveltebb persze a tejbegríz vagy a tejberizs, de ott van a vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag hajdina, köles, amarant vagy quinoa. Külön-külön cikket érdemelnének ezek a gluténmentes szupergabonák, olyan sokáig tartana előnyeiket felsorolni. Ezekkel a hozzávalókkal készített recepteket találsz ITT.
Mutassunk példát!
Ugyanakkor semmire nem megyünk a gyerekeknél, ha nem járunk elő jó példával.
Ha azt szeretnénk, hogy teljes értékűen és változatosan étkezzenek, nekünk is le kell ülnünk reggelizni velük, paprikát, uborkát tenni a kenyerünkre, falatozni a kakaóval vagy fahéjjal megszórt köleskásából, együtt enni velük az elkészített főzeléket a zabpelyhes fasírttal (egyébként ez tényleg nagyon finom), különben a gyerkőc sosem fogja megérteni. Hiszen ha Anya, Apa nem teszi, neki miért kellene? De nézzük a jó oldalát, legalább a mi immunrendszerünk is erősödik!
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>