„A kutya már tíz éve nincs köztünk, de az ijesztő toklászkaland azóta is minden nyáron eszembe jut”
Ha azt mondom egérárpa, nem sokan tudják, miről beszélek. De a toklász szó már biztosan többeknek, főleg a kutyatartóknak ismerős kifejezés lehet. Nyáron a megszáradt kalász száraz darabja a házi kedvencek orrába, fülébe, lábába, gyakorlatilag bárhova befúródhat – gyulladást, nagy fájdalmat okozva ezzel nekik. Már javában tart a toklászszezon, ezért állatorvossal jártuk körbe a témát.

Éles, mint egy dárdahegy
Éppen családi nyaraláson voltunk valamikor a 2000-es években, amikor örökmozgó puli kutyánk egyszer csak sántítani kezdett az egyik mellső lábára. Gondoltuk, megszúrta valami, vagy beütötte valahova. Azonban hamar felfigyeltünk rá, hogy nemcsak sántít, nyalogatja, rágja is a lábát. A mancsán pár nap elteltével szőr már alig volt, ellenben egy duzzadt seb látszott. Addigra már nem csak sántított, inkább háromlábon ugrált. Hazafelé első utunk a Budapesti Állatkórházba vezetett. Altatás, műtét, éjszakai megfigyelés, aggódás következett.
Másnap egy boldog, bekötözött lábú Bogáncsot kaptunk vissza, fején a műtétek után szokásos „lámpabúrával”. A diagnózis: toklász.
Kezdő kutyagazdiként, gyerekként ott hallottam először erről a növényről, ami a kutya mancsába, a sűrű szőrrel takart lábujjai közé fúródott, és elkezdett fölfelé vándorolni a lábában. A toklász onnantól rettegett ellenségem lett. Az újabb baleset elkerülése érdekében, ahogy beköszöntött a nyár, mindig lenyírtuk Bogáncs szőrét, de még így is ádáz küzdelmet folytattam – sokszor vele is –, hogy megszabadíthassam a betolakodó toklászoktól.
A világ legcsodálatosabb kutyája tíz éve nincs már köztünk, de az ijesztő toklászkaland azóta is minden nyáron eszembe jut…
Mi az a toklász?
A toklász a pázsitfűfélék közé tartozó egérárpa népies elnevezése. Út mentén, mezőkön országszerte gyakran találkozhatunk vele. Magassága akár 30 centiméter is lehet. Egynyári növény, magjai tavasszal csíráznak és hajtanak ki, májustól júliusig virágzik. Tavasszal, amikor a növény még zöld és puha, veszélytelen, viszont nyáron, amikor a kalászok megsárgulnak, a toklász leválik a növényről, és mivel alakja lényegében egy dárdahegyre emlékeztet, könnyűszerrel be tud fúródni a házi kedvenceink testébe. Ha egyszer befúródott, súlyos bőrproblémákat, fájdalmakat, extrém esetben az állat pusztulását is okozhatja, mivel lebomlani nem tud.
Benne vagyunk a szezonban
Június óta már tombol a szezon, így egyre több állatorvosi rendelő figyelmeztet közösségi oldalán a veszélyre.
„Kedves Gazdik!
Benne vagyunk a toklász-szezon sűrűjében, és hetente több tucat súlyos esettel találkozunk. Idén a személyes rekordunk eddig kb. 20 toklász per kutya… ilyen esetekben már szükség lehet bódításra, endoszkópra és gyógyszeres utókezelésre!” – osztotta meg követőivel az Alsónémedi Állatorvosi Rendelő.
„Rendkívül bosszantó, de sajnos már nem kell toklászért az erdőbe menni.
Úgyhogy kedves Gazdik, ha kedvencüknél séta közben hirtelen egyoldali hunyorgás, fejrázás, orrvakarás, intenzív tüsszögés, avagy mancsnyalogatás lép fel, irány az orvos!!!! Minél hamarabb kikerül a toklász, annál kevesebb kalamajkát okoz” – hívta fel a figyelmet a napokban a budapesti Gordiosz Klinika.
Nem csak a kutyáknál okoz nagy gondokat a megszáradt kalász.
A debreceni Bodolai Ferenc Add A Mancsod Alapítvány segítségével egy mentett cica szeméből távolítottak egy több mint 2 centiméteres, teljesen befúródott toklászt.
„Eszméletlen fájdalmai lehettek” – írták Murciról, akinek felépülése után egyébként gazdit keresnek.
Hunyorog, rázza a fülét és sántít
„A kutyák, macskák nagyjából bármelyik testrészébe képes belefúródni a kis növény. A leggyakoribb helyek a szem, fül, orr és az ujjak közti részek, de egy hosszabb bozontos szőrben csapdába esik a növényi rész, és a bőrt is átszúrja. Sajnos nem válogat, bármelyik kutyával megeshet. Nyilván a hosszabb szőrűeknél az ujjak között gyakoribb lehet, illetve a belül szőrös fülű kutyusoknál is a fülben” – erősítette meg kérdésemre dr. Fassang Edit állatorvos.
Mire figyeljünk állattartóként? Szem esetén: hirtelen fellépő egyoldali hunyorgás, szemdörzsölés, könnyezés. Orr esetében: egyoldali, egyes esetekben kétoldali orrfolyás, hirtelen tüsszögési rohamok jelentkezhetnek, amelyek néhány nappal később ritkulhatnak, de vissza-visszatérnek.
Ha a kutya fülébe fészkelte be magát a toklász, akkor fül- és fejrázás (egyoldali, de kétoldali is) jelentkezik. Az állat fájdalmat érez, ha hozzáérnek a füléhez, illetve elkezd váladékozni a hallószerve, ami akár odáig fokozódhat, hogy féloldalasan tartja a fejét. Amennyiben a mancsába, a lábujjai közé fúródott, akkor piros duzzanat, váladékozás jelentkezik. Ha nyalogatja és sántít az érintett lábra, az fontos jelzés, hogy baj van.
Az állat ilyenkor lázat ugyan nem, de nagy fájdalmat él át, hiszen gyulladásos folyamatok indulnak el.
Ha még látszik a toklász, azaz nem fúródott be teljesen a bőrbe, otthon kézzel vagy csipesszel óvatosan kihúzható, de elvágni nem szabad. Ha a sebből sikerült kihúzni az egész toklászt, alaposan le kell fertőtleníteni a sebet, illetve figyelni kell arra, hogy a kutya ne nyalogassa utána, mert elfertőződhet a sérült terület.
Bemegy a bőrön át, de ki már nem jön
„Nem tudnak kijönni maguktól, olyan a növény mikroszkopikus felülete, hogy csak egy irányba tud haladni” – figyelmeztet a szakember. Ha észleljük a tüneteket, de a toklászt már nem látjuk, irány az állatorvos, ilyenkor otthon már nem fogunk tudni segíteni kutyánkon, macskánkon.
„Nem SOS, és nem kell az éjszakai ügyeletre rohanni, ha észleljük a tüneteket, de amint lehetőségünk van, el kell menni a kezelő állatorvoshoz. A szemben lévő toklász folyamatosan irritálja a szaruhártyát, ha sokáig húzzuk, kilyukadhat. A fülben lévő a dobhártyát szakíthatja át, így viszi magával a gyulladást a középfülbe is. A lábban lévő nagy fájdalmat, gyulladást okoz, nem célszerű azzal sem várakozni, mert nagyon mélyre mehet a toklász a bőr alatt, úgy sokkal nehezebb kiszedni” – magyarázza Fassang Edit.
„Volt olyan, amikor az állatok külső nemi szervéből kellett kiszedni: pérából (szuka kutya) vagy tasakból (kan kutya), de ennél extrémebb esetek is elő tudnak fordulni. A szabály az, hogy ha egyik oldalra rázza a fejét a kutya, mindig bele kell nézni a másik fülbe is, mert nagyon sokszor volt, hogy a másik oldalon is volt. Ugyanez vonatkozik a nózira is.”
Amikor műtétre van szükség
Hogyan segít egy állatorvos? „Általában a fájdalom miatt bódítani kell, hogy pontosan lehessen manőverezni az eszközökkel, és ne okozzunk nagyobb problémát, fájdalmat. A szemben lévő toklászt általában helyi érzéstelenítéssel ki lehet venni, ahhoz nem kell altatni. Amennyiben azonban a szaruhártya súlyosan sérült, a beavatkozást végző állatorvos dönthet úgy, hogy inkább altatásban távolítja el, és utána kezeli a szaruhártyát, akár műtéti úton is” – mondja a szakember.
Mi történik, ha nem távolítják el? Krónikus gyulladást tart fent, ami folyamatos fájdalmat jelent az állatnak.
„Ha szembe került, kilyukaszthatja a szaruhártyát, így végső soron vakságot okozhat. A fülben lévő esetében a gyulladásos folyamatok a fül belső részei felé terjedhetnek, egyensúlyzavart okozva, illetve a krónikus gyulladás miatt a dobhártya konkrétan teljesen eltűnhet, ezzel süketség következhet be” – részletezi Fassang Edit.
Hogyan előzzük meg?
Az állatorvos hangsúlyozza, sajnos a toklászbaleset a leggondosabban tartott kutyával is előfordulhat, hiszen a kutyusok futkároznak, jönnek-mennek, szimatolnak, nem lehet száz százalékban elkerülni a bajt. A rémisztő kimenetelek miatt azért mindenképp törekedni kell a megelőzésre. Megoldás lehet, ha rövidre vágjuk, vágatjuk nyáron a kutyánk szőrét, különös tekintettel a karmok közti, a tappancsnál lévő területre, illetve a fülre
Ezen kívül olyan helyen célszerű sétáltatni házi kedvencünket, ahol kevés az olyan növény, aminek kalászos a virágzata. Kerüljük a gondozatlan füves területeket. Minden séta, kinti tevékenység után nézzük át alaposan a bundáját, a lábujjakat, a szem környékét. Manapság már létezik kutyafülvédő, mellény, zokni vagy egyéb védőfelszerelés is, ami védelmet nyújt a fűben. Ezért ha mostanában valahol sapkás spániellel találkozunk, jó, ha tudjuk: nem divatból húzta rá a gazdája.
Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!
Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.
Támogatom a kepmas.hu-t>>