Állást keresel? Ezek a hibák és erények dönthetnek a sikeredről

2025. 07. 19.

„Vajon el tudok majd helyezkedni?” – ezt a kérdést minden pályakezdő felteszi magának. Az információhiány mellett a folyamatos visszautasítások is rombolhatják a munkakeresők lelkesedését. Gebe Zoltán a kezdeti nehézségeket leküzdő fiatalok mellett Nagy Flóra pályaorientációs szakembert is arról kérdezte, milyen módszerekkel lehet megkönnyíteni a gyakran stresszesnek ígérkező folyamatot.

álláskeresés tippekről beszélgető fiatalok
Illusztráció forrása: Rawpixel

Az informatikai szakterületen állást kereső Hunornak nem indult könnyen az álláskeresési folyamat, hónapokig eredménytelenül próbálkozott, egyes helyekről vissza sem jeleztek neki, vagy elutasító válasz érkezett. Szerinte az egyik fő probléma az, hogy a cégek egy része mindenképpen tapasztalattal rendelkező munkatársakat szeretne alkalmazni, ez pedig értelemszerűen jelentősen csökkenti a pályakezdő fiatalok esélyeit.

Összesen több mint húsz helyen próbálkozott pozitív válasz nélkül, de nem fordult meg a fejében, hogy szüneteltesse a keresést, hiszen tisztában volt vele, próbálkozás nélkül nem lehet eredményt elérni – végül sikerült is elhelyezkednie.

Ritkán érkeznek válaszok

„Az első sikerélmény általában kicsit lassan érkezik a fiataloknál. Én is azt tapasztalom, hogy gyakran nehezen kapnak visszajelzést, hetek telhetnek el addig, amíg egy helyről válasz érkezik, erre is fel kell készülni. A többség azt szeretné, ha gyorsan mennének a dolgok, de a valóságban nem mindig sikerül.” 

„Javasolni szoktam a kapcsolati háló kiépítését is, hogy egy adott pályáról a tapasztaltabbaktól is tudjanak kérdezni a fiatalok” – fejti ki véleményét az említett helyzetek kezeléséről Nagy Flóra.

A pályaorientációs és karrier-tanácsadó szakember a mesterképzés során szembesült azzal, hogy milyen sokan nem tudják megmondani, mivel szeretnének foglalkozni. „A harmincból talán öt ember tudott erre konkrét választ adni. Már akkor éreztem, szeretnék utána járni, hogy mi lehet ennek a bizonytalanságnak az oka” – emlékezik kezdeti motivációjára a szakember, aki később diplomamunkáját is a pályaorientáció témakörében készítette el, különböző intézmények vezetőit meginterjúvolva, előadást tartva középiskolás diákoknak.

Az egyik legfontosabb probléma, melyet munkája során Flóra tapasztalt, egyértelműen az információ hiánya. Szerinte a középiskolák többsége nem fektet elég nagy hangsúlyt az önismereti részre, ezért ő igyekszik több tényező mentén megvizsgálni, milyen pálya passzolhat egy diákhoz. Lényegesnek tartja a munkaerőpiac ismeretét is, mert sokan nem tudják, hová vezetheti őket a megszerzett diploma. Úgy véli, az általános iskola hatodik osztályától már érdemes beszélni a témáról a gyerekekkel, hogy minél hamarabb pontos képet kapjanak a helyzetről.

„A jobbik eset az, amikor egy cég gyakornoki program keretében neveli ki friss állományát. Ilyenkor a fiatalok meg tudják nézni, hogy néz ki egy adott munkakör, és a munkáltatók is szívesebben alkalmazzák azokat, akik náluk voltak gyakornokok. 

Mindig elmondom a diákoknak, hogy a diákmunka során szerzett tapasztalatok is hasznosak lehetnek. 

Az állásinterjún fókuszban vannak a személyes készségek, ilyenkor fontos, hogy a pályakezdő is tudjon példát mondani azzal kapcsolatban, hogy korábban egyes képességeit milyen helyzetekben használta fel” – hangsúlyozza a korai tapasztalatgyűjtés fontosságát Nagy Flóra.

Ami a tőle segítséget kérő fiatalok átlagéletkorát illeti, klienskörének megközelítőleg tíz százaléka kér tanácsot már általános iskolás korában. Erre a korosztályra jellemző az is, hogy a gyerekek szülőkkel együtt érkeznek, és őket is bevonják a beszélgetésbe. Továbbá fontos tapasztalat, hogy egyesek nemcsak pályakezdés, hanem pályaváltás esetén is megkeresik. A változtatás kapcsán elmondja, sokan nehezen hozzák meg ezt a döntést, vagy már csak akkor, amikor nagyon muszáj.

Kép
pályakezdők önéletrajza
Illusztráció forrása: Rawpixel

Létezik-e stabil állás?

A pénzügyben dolgozó Diána friss diplomásként kezdett el munkát keresni, eleinte azt gondolta, könnyen fog menni. Először bankban próbált meg elhelyezkedni, de miután szembesült azzal, hogy pályakezdőként számára kedvezőtlen feltételek mellett kellett volna dolgoznia – call centeresként éjjeli műszakban is –, inkább lemondott a lehetőségről.

Ezt követően pénzváltóban próbálta megtalálni a helyét, ahol 6 órás munkaidőben dolgozhatott volna tanulmányai folytatása mellett, de a néhány hét alatt tapasztalt rossz élményei miatt végül azt is ott kellett hagynia. Időközben a kettős terhelés miatt úgy döntött, megszakítja a mesterit, és végül pénzügyi elemzőként kapott munkát egy cégnél, ahol már egyértelműen hosszú távra tervez. 

„Egyre kevésbé életszerű azt állítani, hogy valakinek biztos állása van. Nem tudom, ki mondhatja ezt el magáról napjainkban.

Sokszor kiderül viszont egy-egy tanácsadáson, hogy egyes diákok nemcsak egyetlen pályára alkalmasak, hanem van reális B opció is. Ezeket a lehetőségeket érdemes időben feltérképezni, ha egy ideig csak hobbiként vannak is jelen az életünkben. 

Könnyebb úgy készülni a nehéz helyzetekre, ha több lábon állunk” – hívja fel a figyelmet a képességek felismerésének fontosságára Nagy Flóra.

A kérdéssel kapcsolatban Diána is úgy gondolja, az általa ismert pénzügyi világban szintén nehéz olyan helyet találni, ahol egy fiatal stabilan, számára elfogadható körülmények között elhelyezkedhet, és még fejlődési lehetőségei is maradnak hosszú távon.

„Bankban lehet jó karriert felépíteni, de még biztonságosabb, ha valaki minden energiáját és idejét befektetve felépít magának egy olyan céget, amely hosszú távon meg tud állni stabil lábakon, és akkor a saját döntéseitől függhet a jövője” – mondja el véleményét a fiatal lány, aki jelenleg arra fókuszál, hogy a munkájában a lehető legtöbbet kihozza magából.

Engedélyre várva

A pszichológusi pálya iránt elkötelezett Noémi ötévnyi egyetem után kezdett el munkát keresni, de hamar nehézségekbe ütközött. Fő célja már akkor is az volt, hogy egyszer magánrendelőt nyithasson, azonban korábban nem számított arra, hogy a bürokrácia miatt ennyire hosszú ideig kell várni az engedélyek megérkezésére. Ha ezek megvannak, akkor is csak supervizorral együttműködve kezdhet el valaki dolgozni, ami újabb költségeket és kedvezőtlen szerződési feltételeket jelentett az ő esetében.

„Először próbáltam olyan munkákat keresni, amelyeknek valamilyen szinten közük van a pszichológiához. Elsőként egy gyerekotthontól kaptam egy próbahetet, de ők végül mást vettek fel. Nem jött össze semmi az első két hónapban, utána pedig már nem kizárólag a szakmához közeli lehetőségeket kerestem, nyitott voltam sok másra is.” 

„Azért nem működött a keresés, mert egyes helyeken túlképzettnek számítottam, és a munkaadók úgy gondolták, hogy két diplomával csak ideiglenesen akarok náluk dolgozni, ők pedig hosszabb távra kerestek embert” – hívja fel a figyelmet egy újabb gyakori problémára.

Végül közel fél év után kapott szerződéses munkát, jelenleg egy kávézóban dolgozik, de a közeljövőben már mindenképp szeretne elhelyezkedni a tanult szakmájában. Olyan közvetítő cégen keresztül szeretne dolgozni, amely klienseket köt össze pszichológusokkal, korábban ettől a lehetőségtől is az engedélyek hiánya miatt esett el.

Noémi úgy érzi, nagyon sokat segített volna neki, ha az egyetemen részletes tájékoztatást kap arról, hogyan működik a hosszas folyamat, akkor biztosan sokkal hamarabb elindította volna. A keresés elhúzódó időszaka egy idő után lelkileg megviselte, a folyamatos csalódások miatt közömbössé vált, de úgy érzi, megtakarításai miatt az idő nem sürgette úgy, mint azokat a pályakezdőket, akiknek az egyetem elvégzése után alig vagy egyáltalán nincs félretett pénzük.

Szakértői tippek

1. Írj pozícióra szabott önéletrajzot és motivációs levelet!
2. Ne küldd ugyanazt mindenhová – igazítsd a dokumentumaidat az adott pozícióhoz és céghez. 
3. Készülj az interjúkra! Gyakorold a tipikus interjúkérdéseket, és ismerd meg a céget, ahová jelentkezel. 
4. Legyél nyitott a tapasztalatszerzésre! Törekedj arra, hogy a tanulmányaid alatt diákmunkát vagy gyakornoki munkát végezz, az állásinterjún ezekből a tapasztalatokból tudsz majd példákat hozni. 
5. Építs kapcsolatokat! Vegyél részt szakmai eseményeken, sok lehetőség a személyes kapcsolatokon keresztül nyílik meg. 

Amit érdemes elkerülni: 

1. Ne add fel túl hamar! Az álláskeresés időigényes és néha frusztráló lehet – de minden elutasítás egy lépéssel közelebb visz a megfelelő lehetőséghez. 
2. Ne hanyagold el az online jelenléted! A munkáltatók gyakran megnézik a LinkedIn-profilodat – legyen naprakész, és tükrözze a szakmai céljaidat. 
3. Ne légy túl szerény! Merd megmutatni, miben vagy jó – különösen, ha még nincs sok tapasztalatod, a hozzáállásod és a motivációd sokat számít.

Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!

Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek