„Nagyra értékelem Istent, hogy ezt az életfeladatot adta nekem” – Elvesztette a karját, ma már az NBA-be készül Hansel Enmanuel
Hatévesen egy leomló támfal temette maga alá, túlélte a balesetet, de egyik karját amputálni kellett. A Dominikai Köztársaság egyik szegénynegyedében felnőtt Hansel Enmanuel napjainkban már dollármilliomos kosárlabdázó az Egyesült Államokban. A 21 éves sportoló egészséges társaival együtt játszik, és nagy vágya, hogy a világ legjelentősebb férfi kosárlabda-bajnokságában, az NBA-ben is bizonyíthasson. Ha ez sikerülne neki, ő lenne a történelem első félkarú játékosa a sportág topligájában. Elképesztő története túlmutat a kosárlabdapályán.

Túlélte a balesetet, de a fél karját amputálták
A Dominikai Köztársaság fővárosában, Santo Domingóban született, annak is az egyik legszegényebb negyedében nőtt fel. Hansel Enmanuel Donato Domínguez teljesen egészségesen látta meg a napvilágot – hatéves volt, amikor egy szörnyű baleset megváltoztatta az életét.
Barátaival egy falnál játszottak, próbáltak rá felmászni, de az a kisfiúra zuhant. Két órát töltött a romok alatt, mielőtt édesapja ki tudta menteni, kórházba szállították, de az orvosok a bal karját már nem tudták megmenteni, azt váll alatt amputálni kellett. Hat hónapot töltött kórházban, ágyhoz kötve, mielőtt hazatérhetett.
Megváltozott élethelyzetében a kis dolgok hatalmas győzelmekké váltak. Élénken emlékszik arra, amikor először bekötötte a cipőjét.
A hétéves kisfiú a szobájában volt, amikor kérte édesanyját, hogy segítsen neki, de az asszony éppen a főzéssel foglalatoskodott.
„Úgy voltam vele, hogy mindegy, majd én elkezdem. Azt mondtam magamnak, hadd próbáljam meg. Próbálkoztam. Aztán sikerült (...) Őrülten izgatott voltam” – mesélte a New York Times-nak.
Rajongott a baseballért, de kénytelen volt feladni kedvenc sportját, az új szenvedélye a kosárlabda lett. Apja kezdetben ellenezte az ötletet, mert úgy gondolta, hogy fia könnyen megsérülhet, később azonban a legnagyobb támogatójává vált.
A kisebb mérföldkövek – mint a saját cipőfűzőjének megkötése – átadták a helyüket a nagyobbaknak. Az amputáció miatt egyensúlya megromlott, nehezen tudta megtartani a saját testét futás közben: a két oldalára nehezedő különböző súly miatt, ha csak egy kis távolságot is próbált futni, a földre esett. Hansel Enmanuel azonban nem adta fel, küzdött, hogy visszaszerezze motorikus képességeit. Egy karral is megtanult kosárlabdázni: passzolni, dobni, lepattanót összeszedni és blokkolni.
A neten terjedtek el a videói – út Amerikáig
Mindeközben ahogy belépett a tinédzser éveibe, testmagassága rohamosan nőni kezdett: 11 éves korára elérte az 175 centimétert, rá egy évre már 183 centi magas volt. Édesapja – aki annak idején a dominikai profi kosárlabda-bajnokságban játszott – értékelte fia kitartását és pozitív hozzáállását, így 13 éves korától versenyekre és kosárlabdatáborokba kezdte járatni az Egyesült Államokba.
Az edzőtáborokban még tovább fejlődött, nőtt az önbizalma, 14 évesen már fél kézzel zsákolni is képes volt.
Aztán jött 2020 nyara, ami fordulópontot jelentett az életében, miután videókat tett közzé a közösségi médiában, ahogy szülővárosában a szabadtéri kosárpályán streetballozik. Így fedezte fel magának egy dominikai országos televízió is, innentől kezdve egyre többen megismerték a nevét.
Idővel a szülei – Katy és Hansel Salvador – számára is egyértelmű lett, hogy fiuk egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Még a középiskola alatt Floridába költözött, ahol ösztöndíjat kapott a Kissimmee-ben található Life Christian Academy-n. A csapat vezetőedzője, Moisés Michael apja régi csapattársa volt, aki látta a fiú videóit az interneten, és meggyőzte a családot, engedjék el Amerikába játszani.
Nem sokkal azután, hogy megérkezett az iskolába, Hansel a csapatban a legjobbak közé emelkedett. A közönség is hitetlenkedett, hogy fogyatékossággal élőként mire képes a pályán.
Elképesztő statisztikákat produkált: 25,9 pont, 11 lepattanó, 6,9 assziszt és 3,4 blokk volt az átlaga meccsenként, miközben bajnoki címhez segítette csapatát.
Nem telt el sok idő, és több egyetemi csapattól is ajánlatot kapott. Végül a Northwestern State University-n folytatta pályafutását, jelenleg a Tenessee állambeli Austin Peay University kosárlabdacsapatának játékosa, ahol Irányító, szélső pozícióban játszik. Hansel Enmanuel villámgyors, szépen zsákol és sokat cselez.
Példaképek nyomában
A 198 centiméter magas kosaras beceneve: Kikimita. Édesapja után kapta, akit játékos pályafutása során Kikimának hívtak. Rajta kívül LeBron James-t és Kevin Durant-t tartja példaképének a sportágban, illetve Muhammad Ali amerikai ökölvívóikonra is felnéz. A 40 éves amerikai szupersztár, LeBron James a Los Angeles Lakers játékosa, ő szerezte a legtöbb pontot az NBA történetében, jelenleg a rekordot jelentő huszonharmadik NBA-szezonjára készül. A 36 éves Kevin Durant kétszeres NBA- és négyszeres olimpiai bajnok amerikai profi kosárlabdázó.
Nagy álma az NBA-be jutni
Egy interjúban azt nyilatkozta, durva környéken nőtt fel, és mindig kereste a lehetőséget, hogy onnan kitörjön, jobb életet teremtve ezzel magának és családjának. Idén június végén tartották az NBA-draftot. Az évente megrendezett eseményen a National Basketball Association (NBA) csapatai választhatnak a bajnokságba újonnan nevezhető játékosok közül. Ők általában az amerikai egyetemi rendszerből érkező kosárlabdázók, de nemzetközi játékosok is nevezhetnek.
A dominikai kosarast egyelőre nem szerződtették, de az már biztos, hogy saját maga és egész családja életét sikerült megváltoztatnia, és már most milliók számára jelent inspirációt.
Jelenleg 198 centi és 79 kiló, még izmot kellene felszednie, de fogyatékossága miatt például a súlyok emelése nem egyszerű feladat számára.
Mióta az Egyesült Államokba költözött, egyre többen megismerték a nevét, ezt reklámszerződések sora követte, marketingkampányok arca lett. Szerződést kötött többek közt a Gatorade sportitalmárkával, az Adidas-szal és szülőhazája, a Dominikai Köztársaság egyik legnagyobb pénzintézetével.
„Nem szeretem, ha az emberek sajnálnak”
A hatéves korában történt szerencsétlenség átírta a sorsát, de ma már nem bánja ezt, hanem hálás érte. „Nagyon nagyra értékelem Istent, hogy ezt az életfeladatot adta nekem, mert az egész elmém, az egész testem, minden megváltozott attól a pillanattól kezdve, amikor a baleset megtörtént” – fogalmazott.
„Azt hiszem, ilyen ember vagyok – mondta Hansel Enmanuel. – Mindig is versenyezni akartam, harcoltam (...) szeretnék jobbá válni. Nem szeretem, ha az emberek sajnálnak” – hangsúlyozta.
Amikor megkérdezték tőle, mit szeretne, hogy az emberek hogyan tekintsenek rá, vagy mit érezzenek vele kapcsolatban, így fogalmazott:
„[Azt akarom, hogy] úgy tekintsenek rám, mint egy kosárlabdázóra, mint egy főiskolásra, aki megpróbál a csúcsra jutni. Azt az üzenetet szeretném átadni, amit Isten akar, hogy küldjek a világnak.”
Edzője, Corey Gipson szerint Hansel nagyon merész, és ez a merészség kell ahhoz is, hogy valaki az edzője legyen, de ő szívesen megbirkózik a szereppel. Hiába egyre nagyobb a fiú rajongótábora, és egyre nagyobb körülötte a felhajtás, ő mégis önzetlen maradt, az a legfontosabb számára, hogy segítse a csapatát. Rugalmas a személyisége, így viselkedik a pályán is. „Amikor a pályán látod őt, fantasztikus erőt látsz rajta, semmit sem vesz magától értetődőnek” – összegezte az edzője.
Másokat is motivál a története
Hansel Enmanuel története messze túlmutat a kosárlabdapályán – a fizikai és mentális ellenállóképesség, a remény szimbólumává vált mindenki számára, aki kihívásokkal néz szembe. Csapatában nemcsak az elért teljesítményével, hanem a nagy szíve miatt is kivívta a többiek bizalmát.
A közönség is kedveli, mert mindig nyitott a szurkolók felé, és igyekszik felkarolni sorstársait; bátorító szavakkal, öleléssel fordul a fogyatékossággal élő fiatal sportolókhoz. Ilyen felejthetetlen pillanat volt, amikor egy művégtaggal élő gimnazistával találkozott, a kivételes eset mindenkit könnyekig hatott a teremben.
A gyerekeket is inspirálja.
Egyikük, a georgiai Bufordból származó, 17 éves Josh Sexton csontrákból gyógyult, 39 műtéten és többszörös rákdiagnózison van túl. Nyolcévesen amputálták a jobb karját, se lapockája, se kulcscsontja nincs a jobb oldalán.
Először a TikTokon látta Hansel Enmanuel videóit, ő adott neki reményt, hogy igenis érhet el sikereket a kosárlabdában. Azóta személyesen is találkoztak már, és Josh napjainkban egy junior csapat tagja.
„Ha Hansel nem lett volna, nem tudom, hogy valaha is elkezdtem volna-e kosárlabdázni, mert az a mentális állapot, amiben voltam, a sok műtét, a rák, a sok sérülés... Nem igazán tudtam, hogy valaha bármire is képes leszek-e fizikailag” – fogalmazott a tinédzser kosaras.
Hansel Emanuel a gyermekkorában történtekre ma már „áldásként” tekint, ami segített célt adni az életének. Nagy álma, hogy ő legyen az első félkarú NBA-játékos, és ezt az álmát rendületlenül követi. Története példa arra, hogy nem a megpróbáltatások határoznak meg minket, hanem az arra adott válaszaink. A sportoló Santo Domingo utcáitól a telt házas egyetemi kosárlabda-arénákig jutott, bebizonyítva, hogy kitartással, hittel és kemény munkával nem létezik túl nagy akadály.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>