Itt a vakáció, de a baktériumok nem pihennek – hogyan fogyasszunk fagyit és üdítőt a fogaink megóvásával?
A tikkasztó hőségben, nyaralás közben különösen ellenállhatatlanok sokak számára a szénsavas, cukros üdítők, a fagyi és más édességek. A lazulás miatt az emberek hajlamosak megfeledkezni a rendszeres fogmosásról, pedig ilyenkor még nagyobb a baktériumterhelés. Nem véletlen, hogy az ősz gyakran indul a fogorvosi székben. A szakorvos arra figyelmeztet, hogy az elszíneződések akár már pár héten belül megjelenhetnek, a fogszuvasodás ugyan lassabb folyamat, de 2-3 hónapon belül az is elindulhat.

A nyári hónapok különösen megterhelők a száj egészségére, ezért rendkívül fontos a tudatosság és a megelőzés. Dr. Dergez Márk, a MindentMent Fogászati Rendelőhálózat vezető szakorvosa szerint a legtöbb problémát az okozza, hogy a kóla, az üdítők nemcsak cukorral telítettek, hanem jelentős savtartalommal is rendelkeznek, ami közvetlenül támadja a fogzománcot.
„A szájban élő baktériumok a cukrot savvá alakítják, így a zománc a szájüreg felől (kívülről) károsodik a baktériumok által okozott savhatás miatt.
A fagylalt, jégkása és gyümölcsjoghurt szintén problémás lehet, különösen, ha napközben, étkezések között fogyasztjuk őket.
A gyakori nassolás miatt a száj pH-értéke tartósan savas marad, így a nyálnak nincs ideje helyreállítani az egyensúlyt, ami egyenes út a fogszuvasodáshoz” – magyarázza a szakértő.
A fesztiválok sem kímélik a fogakat
A sötét italok (kóla, fekete tea, kávé) és a piros bogyós gyümölcsök gyakran hagynak elszíneződéseket a fogakon, különösen hiányos szájhigiénia esetén. A szuvasodás kialakulása lassabb folyamat, de nem ritka, hogy egy háromhónapos nyári időszak végére több kezdődő lyuk is megjelenik, főleg a hátsó őrlőfogak között.
„A legnagyobb kihívást azoknál látjuk, akik nyáron sokat utaznak, fesztiváloznak, szabadtéri programokon vesznek részt – mondja a szakorvos. – Ilyenkor gyakran elmarad a szájápolás, az emberek túl fáradtak a rendszeres fogmosáshoz, ami súlyos következményekkel járhat.”
Tévhitek és valóság
Érdekes tény, hogy egy szelet tejcsokoládé – ha nem karamellás vagy ragadós – kevésbé ártalmas, mint egy doboz kóla.
„A csokoládé gyorsabban kiürül a szájüregből, és a nyál is könnyebben lemossa a maradványokat, míg a savas üdítők percekig folyamatosan oldják a zománcot” – figyelmeztet Dr. Dergez Márk.
„Sokan tévesen azt hiszik, hogy a természetes gyümölcscukor ártalmatlan, pedig a fruktóz ugyanúgy fermentálódik a szájban, mint a kristálycukor, különösen gyakori nassolás esetén.”
Nem mindenki tudja, de étkezés után nem mindig ajánlott azonnal fogat mosni – különösen savas ital vagy édesség után. „Legalább fél órát érdemes várni, mert a savas hatás felpuhítja a zománcot. Ha ekkor dörzsölni kezdjük, valójában kárt tehetünk benne" – hívja fel a figyelmet a fogszakorvos.
A nyári hőség nemcsak az izzadást fokozza, hanem kiszáríthatja a szájüreget is, különösen alkoholos vagy koffeintartalmú italok fogyasztása esetén. „A nyál az egyik legfontosabb természetes védőfaktorunk: semlegesíti a savakat, lemos minden maradékot, és visszapótolja az ásványi anyagokat – magyarázza a szakember. – Ha ez a védelmi vonal gyengül, sokkal sérülékenyebbé válik a zománc!"
A hidegérzékenység nyáron különösen gyakori probléma, amit sokan fagyizáskor tapasztalnak. A szakember szerint a jelenség hátterében leggyakrabban ínyvisszahúzódás, zománckopás vagy akár kezdődő nyaki szuvasodás állhat. „Ha fagyi evésekor szúró fájdalmat érzünk, az nem csak kellemetlen – az már egy figyelmeztető jel.”
„Ilyenkor érdemes érzékenységcsökkentő fogkrémet használni, és időben fogorvoshoz fordulni!”
A nyári szájhigiéniában is segít a modern technológia
A fogfehérítő fogkrémek jellemzően csak a felszíni elszíneződéseket halványítják, a fog természetes színét mélyebben nem változtatják meg. A kulcs az egyensúly és a rendszeresség.
„A tudatos nyári szájápolás nem lehetetlen feladat, nem kell lemondani minden nyári finomságról, de érdemes az étkezésekhez kötni a nassolást. Ha nincs kéznél fogkefe, a vízöblítés és a cukormentes rágó is segíthet helyreállítani a pH-értéket” – javasolja a szakember.
Az igazán lelkiismeretes nyaralóknak érdemes mini utazókefét vagy egy zsebben is elférő fogköztisztítót is magukkal vinniük. De a komplex szájápolás része a fogselyem, a nyelvtisztítás és a szájzuhany is, különösen a fogszabályzót viselő, implantátummal rendelkező pácienseknek.
Forrás: Oclean
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>