Így éld túl a nyarat cukorbetegként – fontos tanácsok és tévhitek

2025. 07. 01.

A nyári meleg mindenki számára kihívást jelenthet, azonban a cukorbetegek és inzulinrezisztenciában (IR) szenvedők számára különösen komoly kockázatokat rejthet. Magyarországon több mint egymillió ember érintett cukorbetegségben, és még többen élnek inzulinrezisztenciával. Nyáron a hőmérséklet-emelkedés miatt fokozott figyelemre van szükségük, hiszen a magas vércukorszint és a kiszáradás veszélye jelentősen megnőhet – hívja fel a figyelmet a Budai Egészségközpont szakembere a cukorbetegek világnapja alkalmából.

 

kiszáradás cukorbetegség
Illusztráció forrása: Freepik

Rejtett veszélyek a hőségben 

A nyári hónapokban a cukorbetegek könnyebben kiszáradhatnak, mivel a magas vércukorszint fokozza a vizeletürítést. Ha a betegség szövődményeként már kialakult ér- vagy idegkárosodás, akkor a verejtékmirigyek sem működnek megfelelően, így könnyen hőgutát kaphatnak.

„Nyáron gyakran észrevétlen maradhatnak a kiszáradás korai tünetei – például a szomjúságérzet, fejfájás, sötétsárga és kevés vizelet, szédülés, fáradékonyság, étvágytalanság –, ezért cukorbetegek esetében még tudatosabban kell odafigyelni a folyadékbevitelre, különösen, ha idősek” – figyelmeztet dr. Borús Hajnal, a Budai Egészségközpont diabetológus, belgyógyász, endokrinológus szakorvosa.

A nagy meleg az inzulinrezisztensekre is veszélyt jelenthet, mivel stresszreakciót okoz a szervezetben, ami kortizol- és adrenalinfelszabadulással járhat, ez pedig megemeli a vércukorszintet és növeli az inzulinrezisztenciát. Melegben aludni sem tudunk olyan jól, ami szintén rontja az inzulinrezisztenciát.

A betegségben érintettek közül kiemelt figyelmet kell szánni a gyerekeknek és kismamáknak. Gyermekek esetében fokozott figyelmet kell fordítani a folyadékpótlásra, nyári táborokban pedig szükséges a megfelelő orvosi dokumentáció inzulinadagokkal, étkezési utasításokkal, és egy olyan felelős személy jelenléte, aki érti az 1-es típusú cukorbetegség kezelését, mivel ezzel szokott probléma lenni. Kismamáknál kiemelten fontos a folyamatos vércukorszint-monitorozás, hiszen a magzat egészségére is hatással lehet a vércukorszint jelentős ingadozása.

Csábító nyári finomságok – mit kerüljünk?

A nyári időszak tele van csábító, de a diabétesz szempontjából kockázatos finomságokkal, például fagylalttal, gyümölcsökkel és koktélokkal. „Sokan azt gondolják, hogy a gyümölcs nagyon egészséges, de ez féligazság, mert magas a fruktóz- és glukóztartalma. Fogyasszunk gyümölcsöt, de nem mindegy, mennyit, mikor és hogyan. Például a gyümölcslé nagyon hirtelen és nagymértékben megemeli a vércukorszintet, ezért sem IR-eseknek, sem cukorbetegeknek nem javasolt a fogyasztása” – hangsúlyozza a szakember. A gyümölcsök közül a zöldalma és a bogyós gyümölcsök (ribizli, szamóca, egres) alacsonyabb glikémiás indexűek, így ezek mértékkel biztonságosan fogyaszthatók. A görögdinnye, érett banán vagy a barackok magas cukortartalmuk miatt kerülendők. A gyümölcsöket érdemes étkezés végén, fehérjével vagy rostos ételekkel kombinálva fogyasztani.

A zöldségek ezzel szemben remek választásnak számítanak, mivel minimális hatásuk van a vércukorszintre. Nyaralás alatt javasolt a mediterrán étrend követése, sok zöldséggel és tenger gyümölcseivel.

Az cukortartalmú ételek mellett az alkoholfogyasztás is különös odafigyelést igényel: kerüljük az édes likőröket és koktélokat, és mindig együnk előtte. Tartsuk szem előtt, hogy az alkohol csökkentheti a vércukorszintet, így hipoglikémiát, vagyis alacsony vércukorszintet okozhat, ami még veszélyesebb lehet, mint a hiperglikémia, azaz a magas vércukorszint, mert ilyenkor az agy nem kap elég cukrot, főleg, ha inzulinnal vagy metforminnal együtt fogyasztják.

Kép
kiszáradás ellen
Illusztráció forrása: Freepik

Az említett ételek és italok helyett, illetve megnövekedett vércukorszintnél fogyasszunk citromos vagy almaecetes vizet, esetleg savanyúkáposztát vagy egyéb savanyított élelmiszereket, mivel a savas dolgok képesek kiegyenlíteni a vércukorszintet.

„Azoknak is érdemes megfogadniuk ezeket az étkezési tanácsokat, akik nem diabéteszesek (egészséges embereknek), hiszen az egészséges étkezés kulcsfontosságú a cukorbetegség megelőzésében” – mondja dr. Borús Hajnal.

Vitaminokkal és gyógynövényekkel az egészséges nyárért

A nyári hónapok alatt is szükséges bizonyos vitaminok pótlása. A D-vitamin támogatja a szénhidrát-anyagcserét, a fokozott izzadás miatt pedig sokszor több magnézium válik szükségessé. A B-vitaminokat (B1, B6, B12) tartalmazó bioaktív B-komplex szedése is ajánlott, amelynek további előnye, hogy kullancsriasztó hatással is rendelkezik. Gyógynövények közül ajánlott a Gymnema sylvestre, amely segíti a vércukorszint kiegyenlítését, valamint a ceyloni fahéj, amely pozitívan hat az inzulinérzékenységre. A csalántea is jótékony hatással van a vércukorszintre, de enyhe vízhajtó hatása miatt igyunk mellé vizet is. A fehér eperfalevél tea vagy a kecskeruta tea szintén jó irányba szabályozzák a vércukorszintet. Mindemellett a kecskeruta kismamák esetén a tejelválasztást is fokozza. A gyógynövények használatát azonban egyeztessük diabetológus szakemberrel, mert gyógyszerrel együtt szedve fokozhatják egymás hatásait.

Mozogjunk ésszel a nyári hőségben!

Az étkezés és vitaminpótlás mellett a sportolásra is fokozottabban oda kell figyelni diabétesszel. A nyári hőségben a mozgás stresszt okozhat a szervezet számára, ezért inkább kora reggel vagy este érdemes sportolni. A cukorbetegeknek különösen ügyelniük kell a diabéteszes lábra: fontos, hogy kerüljék a mezítlábas sétát, és rendszeresen ellenőrizzék lábaik állapotát.

„Sportoláskor nyáron mindig legyen nálunk gyorsan felszívódó szőlőcukor, és figyeljünk arra, hogy ne extrém melegben mozogjunk, mert az fokozott stresszt okozhat a szervezetünknek. A megfelelő mozgás mellett pedig a pihentető alvás is nagyon fontos, hiszen ez is csökkenti a stresszt és ezáltal a vércukorszintet” – tanácsolja a diabetológus.

CGM – folyamatos kontroll és biztonság nyaralás alatt

folyamatos szöveti glükózmonitorozás (CGM) lehetőséget nyújt arra, hogy bárki egyszerűen figyelemmel kövesse vércukorszintjét. Az eszköz 5 percenként méri a szöveti cukorszintet, ami mobiltelefonos applikáción keresztül ellenőrizhető. Ez különösen hasznos nyáron, mivel a CGM segítségével elkerülhetőek a váratlan vércukorszint-ingadozások, és pontosabb képet kaphatunk arról, hogy hogyan hat ránk az étkezés, a mozgás, vagy akár az alkoholfogyasztás.

Az egészséges emberek számára is előnyös lehet a CGM-eszköz használata rövid időre. 

Az érintettek sok esetben nem is tudják, hogy például a krónikus gyulladások, éjszakai izzadás vagy étkezés utáni rosszullét mögött szénhidrátanyagcsere-zavar állhat. Egy kéthetes CGM-használat segíthet ezeket az állapotokat felismerni és megérteni, ezáltal megelőzni a komolyabb problémák kialakulását.

Utazási és strandolási tanácsok

Inzulinnal kezelt cukorbetegek esetén utazáskor és strandoláskor különösen fontos az inzulin megfelelő tárolása, amely ideálisan 2-8°C között tartható. Praktikus megoldás erre speciális tárolótasak vagy hűtőtáska használata. Repülős utazás során az inzulint mindig kézipoggyászban vigyük, és ne felejtsük el az orvosi igazolást sem. Strandolás közben a CGM-eszköz védelmére is ügyeljünk, használjunk vízálló fóliát vagy egyéb védőeszközt, hogy az érzékelőt ne érje károsodás a vízben vagy homokban.

„A tudatosság és a megfelelő önellenőrzés lehetővé teszi, hogy cukorbetegként vagy inzulinrezisztensként is élvezzük a nyár minden örömét” – emeli ki dr. Borús Hajnal.

Forrás: Budai Egészségközpont

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek