„Amíg mások beszélnek a fiatalság titkáról, én inkább megmutatom” – Ötvenen túl sem természetes a fájdalom

2025. 05. 17.

Fügedi Gabi fitneszedző és életmódmentor kávé nélkül is több energiával rendelkezik, mint egy átlagos fiatal. Igaz, tudatosan éli az életét. Megválogatja, hogy mit eszik és mikor. Cukrozott üdítők helyett tiszta vizet iszik. Tudja, hogy mikor jön el a pihenés ideje. Nap mint nap mozog, sőt mozgáskomplex órákat tart nőknek, ahol egyúttal közösséget is épít. Gabi az ötvenen túl is egészséges és fitt. Hogy stílusosak legyünk, egy-egy üveg mentes ásványvíz mellett beszélgetünk.

életmódváltás tippek
Fügedi Gabi fitneszedző és életmódmentor – Forrás: Fügedi Gabi

A vízben forralt béka

Fügedi Gabi fitneszedző és életmódmentor számára az egészséges öregkor azt jelenti, hogy képes vagyok a busz után szaladni, felemelni az unokámat és cipelni a futóbiciklit. Az aktív idős ember a család támasza, ellátása nem okoz gondot. „A te döntésed, mennyi időt szánsz magadra. Dönthetsz jól, dönthetsz rosszul, akkor is a tiéd lesz. Az ötvenes éveidben már látni fogod a korábbi évtizedek eredményét – figyelmeztet Gabi. – Harminc-negyven éves korodban dől el, mennyire viselnek meg a menopauza tünetei, és milyen minőségben éled meg az időskort, de később is lehet ezen változtatni. Anyukámat hetvenéves kora előtt vettem rá, hogy másként gondoljon önmagára, és ne tartsa természetesnek a fájdalmat. Tornával indítja a napot, délután sétál, napközben tiszta vizet iszik.” 

A fitneszedző társadalmi- és népbetegségnek tartja azt az életvitelt, amikor pörgünk ezerrel, bekapunk valamit a gyorsétteremben, vagy veszünk a boltban egy péksüteményt, éjszaka is dolgozunk, és energiaitallal tuningoljuk magunkat. „Látom a negyvenes anyukákat, akiknél korán jelentkeznek a klimaxos problémák, mert a szervezetük kiégett, elhasználódott. 

Úgy élnek, mint a vízben forralt béka, aki nem ugrik ki a vízből, mert mindig csak egy kicsit melegebb. 

Ezt még elviselem, bekapok valamit fejfájásra, megiszom egy kávét, mert nem tudok koncentrálni – gondolják –, és ez egy ördögi kör, egyre több tünettel. Időben kell lépnünk” – hívja fel a figyelmet. 

Túlsúlyos férfi, energiaitallal

„Nemcsak női, hanem férfi klimax is létezik – hangsúlyozza az életmódmentor. – Kicsit másképp érinti a férfiakat, de ugyanazokkal a problémákkal küzdenek lelki és fizikai síkon is. Egyformán tapasztaljuk, hogy az ünnepek alatt felszedett kilók nem tűnnek el olyan könnyen. Ugyanannyit mozgunk és eszünk, mint korábban, mégis hízunk. A nőket eleinte védik az ösztrogén hormonok, de idővel ők is ki lesznek téve az ízületi bántalmaknak, a szív- és érrendszeri betegségeknek. És ott a kapuzárási pánik. A párommal minderről őszintén szoktunk beszélgetni.” 

Gabi kinéz a kávézó ablakán, és megpillant egy túlsúlyos, negyvenes, de annál jóval idősebbnek látszó férfit, aki a két méterre lévő autójához sétál, energiaitallal a kezében. „Valószínűleg nem tudta magát kipihenni – állapítja meg. – Ha nem pihenünk eleget, több energiát igényel a szervezetünk, ezért másnap többet fogunk enni. Jó esetben zöldségeket, gyümölcsöket; rossz esetben csokoládét, szénhidrátot, koffeint fogyasztunk. 

Alapvetően nincs gond a kávéval, jó az anyagcseréhez, de nem szükséges napi három-négy adag, és nem alvás helyett. A reggeli kávé az édességhez hasonlóan felpörgeti az agyat, stimulálja az idegrendszert, míg egy zöldturmix energizálja a testet. 

A gyümölcs is egészséges, de a fruktóz miatt mértékkel adagoljuk – javasolja. – Végre kertes házba költöztünk – újságolja örömmel –, ahol magam termelhetem a saját zöldjeimet, és gyümölcsfákat is ültettem. Óriási áldás egy kis kertben gazdálkodni.”

A túlevéstől az időkapus étkezésig

Azt is megtudom, hogy nem minden zsír az ellenségünk. A szubkután zsír, amely a bőrfelszín alatt helyezkedik el, a nőket a változó korban még segíti is a hormonegyensúly megtartásában. A zsigeri mélyzsír, amely a kiválasztó szervek és a szív, tüdő, hasüreg környékén halmozódik fel, népbetegségnek mondható. Fokozott élettani kockázatot jelent, növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, 2-es típusú diabéteszt okoz, és mérgező anyagokat is raktároz. 

Gabi nem hisz a diétákban, mert a kiéheztetés és az egyoldalú táplálkozás nem hosszú távú megoldás. „A probléma ott kezdődik, hogy az emberek 99 százalékban túlevők. Mivel nem tápanyagdús ételeket fogyasztanak, hiába esznek sokat, mégis éheznek. Ezt hívjuk funkcionális éhezésnek: eteted magad, de a testedet nem – világít rá a szakértő. – 35-40 éves hölgyek is felkeresnek, akik – miután megszülték a gyermeküket – túlsúllyal és korán jelentkező menopauzás tünetekkel küzdenek. Nem a fehérjeturmixok segítenek, bár tele van velük az internet, hanem a megfelelő mozgás mellett a fehérjékben és rostokban gazdag, változatos étrend, valamint a szükséges vitamin- és ásványianyag-pótlás. Mivel mindent egyszerre nem lehet, elegendő egy-két változtatással kezdeni” – tanácsolja Gabi. 

A gyakori evés helyett a jól bevált időkapus étkezést ajánlja. Ez azt jelenti, hogy nem eszünk folyamatosan reggeltől késő estig, csupán napi nyolc-tíz órás időintervallumban. 

Az étkezések között nem nassolunk, amire nincs is szükség, ha jóllakatjuk a testünket. „Így a testünk képes a sejtregenerációs, méregtelenítő és megújító folyamataival foglalkozni. Meg tudja magát gyógyítani, és igen, képes biológia értelemben megfiatalítani” – teszi hozzá meggyőzően. 

Az idősek jó része küzd az ödémával, amire az orvosok vízhajtót javasolnak. Gabi óvatosságra és mértékletességre int, főleg, ha az illető kevés vizet fogyaszt. „A dehidratáltság manapság a legtöbb betegség okozója. Amellett, hogy kiszárad a szervezet, a mozgáshiánnyal karöltve nyirokrendszeri pangásokat idéz elő, így felhalmozódnak a méreganyagok. A nyirokrendszernek nincs pumpája, mint a szívnek; a mozgás mozgatja azt. Az ödéma kezelésének egyik módja, ha sok vizet iszunk, fordított testhelyzetet veszünk fel, és időnként megemeljük a lábakat.”

ödéma ellen
Gabi egyik csoportjával – Forrás: Fügedi Gabi

Nyolc-tízezer lépés  

„Felnőttkorban a napi aktivitás, ami nyolc-tízezer lépésben mérhető, az emberek elenyésző százalékánál teljesül – szögezi le az életmódmentor. – Az ülőmunkának vagy a futószalag mellett állásnak, vagyis az egyoldalú terhelésnek sok a rákfenéje: elveszted az erőközpontod, a támaszod, amivel egyenesen tartod magad, pang a nyirokrendszer, lehajlik a fej, elhúzódnak a szalagok, és összenyomódnak a porckorongok, ami sérvet vagy becsípődést okozhat.” Gabi szerint nem lehet cél, hogy az irodai székből átüljünk a fitneszgépbe. 

Az egyoldalú terhelést kompenzálni kell, a másik oldalra is terhelni, az egysíkú ízületi és idegi kapcsolatokat kimozgatni. „Nem az egysíkú sportolásban hiszek, hanem a funkcionalitásban – találja meg a középutat. – Ha este érek haza, vacsora után nem dőlök le, hanem lesétálom és feldolgozom a szénhidrátmennyiséget, amit megettem. 

Lehet ez közös program kutyával, idős szülővel, gyerekkel. Kicsit több lépés, kicsit több vízivás, hetente legalább kétszer mobilizáló és erősítő torna, énidő, és már tettem valamit az egészségemért.

Ahogy korosodunk, egyre fontosabb lesz, hogy megőrizzük ízületeink mozgékonyságát, és ízületkímélő erőedzések végzésével óvjuk csontsűrűségünket és izmainkat.”

Kép
életmódváltás módjai
Fotók forrása: Fügedi Gabi

A hosszú élet titka

Az Éljünk 100 évig: A kék zónák titkai című dokumentumfilm-sorozatban azt kutatták, hogy földünk öt területén – Okinawa, Szardínia, Nicoya, Icaria és Loma Linda – miért hosszabb a várható élettartam, és miért egészségesebbek az ott élők. Úgy tűnik, nem a genetikán múlik elsősorban, hanem az életmód, a táplálkozási szokások és a közösségi, szeretetben gyökerező lét befolyásolja. A barátok és családtagok közötti erős kapcsolat csökkenti a stressz-szintet és a magányt, pozitívan hat a mentális és fizikai állapotra. 

Gabi ugyanezt tapasztalja a sport terén, mivel edzésein hetente több százan töltenek időt együtt kortól, egzisztenciától, lelki és politikai beállítottságtól függetlenül. „Ez egy pozitív, életigenlő közösség énidővel, mosolyokkal, endorfinnal. A mozgás kiváló gyógyító erő – vallja. – Olyan hormonokat termel, amelyeket nem tudsz mással megteremteni. És ez nem csoda, csupán önfegyelem és akarat kérdése. Én is dolgozom, vállalkozásaink vannak, gyerekeket nevelünk, viszont nem vártuk meg a pofont, ami betegség formájában ledönt. 

Rajtad múlik, hogyan folytatod a napod, az életed. Kit engedsz be, és mit engedsz el. 

Amilyen örömmel ellátjuk a családunkat, ugyanolyan szeretettel kell magunkról is gondoskodni. Számomra ez egy misszió, hogy minél többeknek hitelesen megmutassam, hogyan lehet másképp élni. Amíg mások beszélnek a fiatalság titkáról, én inkább megmutatom 53 évesen, a változókor közepén, boldogan. És ha én meg tudom csinálni, bárki képes rá. Mert jó megöregedni, de csak fitten, egészségesen.”

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek