Miért lenne fontos elérhetőbbé tenni a pszichoterápiát?

A pszichoterápia olyan gyógyító eljárás, amely lelki zavarok, viselkedési- és magatartási problémák enyhítésében nyújt segítséget. Speciális szaktudást igényel, orvosi vagy pszichológusi végzettségre építhető továbbképzéssel sajátítható el. Akik megszerzik a pszichoterapeuta címet, kb. 10 évet tanulnak érte, mialatt saját maguk is beülnek a másik oldalon álló karosszékbe (ma már nem dívány), így megtapasztalják a kliens helyzetét. A kezelés máshoz nehezen hasonlítható, intim térben zajlik, ahol a páciens biztonságban érezheti magát, és ahol a terapeutával kialakuló különleges kapcsolata ugyanúgy előmozdítja a gyógyulást, mint a segítő beszélgetések vagy a terapeuta tudásának megfelelő módszerspecifikus technikák.

Milyen lelki problémák esetében hatékony a pszichoterápia?

A depresszió, szorongásos zavarok (pl. pánikzavar, fóbiák), kényszerbetegség, evészavarok esetében a pszichoterápia hatékonyságát tudományosan bebizonyították: a változás megfelelő diagnosztikus módszerekkel, például funkcionális MRI-vel is kimutatható.

„Az osztálytársaim kiközösítenek, a Facebookon sem szállnak le rólam. Piszkálnak, és nem tudok mit tenni ellene. Legszívesebben ki sem lépek a szobám ajtaján.” (Dalma, 16 éves)

„Kiszámíthatatlan rosszullétek jönnek rám, nem kapok levegőt, félek, hogy szívrohamot kapok az utcán, és senki sem fog segíteni rajtam.” (Gyula, 47 éves)

Bár egyes pszichiátriai betegségeket gyógyszerrel is lehet kezelni, ami egyszerűbbnek és gyorsabbnak tűnik, viszont az antidepresszáns és szorongáscsökkentő szereknek mellékhatásaik lehetnek, utóbbiakhoz könnyű hozzászokni.

„Egyre nehezebben indulok el otthonról reggelente. Újra és újra ellenőriznem kell, hogy elzártam-e a gázcsapot, és kihúztam-e az összes dugót a konnektorokból. Még az utcáról is vissza kell lépnem, mert elbizonytalanodom, valóban megtettem-e minden óvintézkedést.” (Lajos, 31 éves)

„A szüleim nem hagynak békén, mert szerintük túl sokat fogytam az utóbbi időben. Igaz, leadtam pár kilót, de még így is dagadt vagyok. Szóval, odafigyelek az étkezésemre, és naponta edzem néhány órát.” (Kíra, 13 éves, 39 kg)

A kognitív viselkedésterápiák 10-20 ülésben is hatékonyak lehetnek, és a beteget tartósan óvják a visszaeséssel szemben, hiszen az elsajátított megküzdési stratégiák, viselkedéses technikák a jövőbeni problémás helyzetekben is alkalmazhatóak.

A személyiségzavar – vagyis a normálistól eltérő személyiségfejlődés következtében kialakult karakter – megváltoztatása hosszabb pszichoterápiát igényel, de hatására javul a narcisztikus, borderline, sőt, akár az antiszociális zavar is. Az ilyen típusú kórképek gyógyszerrel nem befolyásolhatóak, leginkább a hosszú távú, mély-pszichoterápiák hatékonyak.

„Azért vágom magam, mert segít levezetni a feszültséget. Tehetetlen vagyok, szeretnék kiszállni ebből az egészből, de nem bírok. Amikor ennyire üresnek érzem az életem, csak a pia vagy a cucc segít valameddig. Mindig ugyanúgy mennek tönkre a kapcsolataim, rettegek, hogy végül egyedül maradok.” (Luca, 25 éves)

A dinamikusan orientált egyéni terápiák során a terapeuta és a páciens kapcsolatán keresztül átírhatóvá válnak a súlyos traumák lenyomatai és a fejlődési zavart okozó élmények. A sématerápia a korai gyermekkorban beépült, a világra, jövőre, másik emberre, és önmagunkra irányuló diszfunkcionális sémák korrigálását célozza.

Egészséges emberek élethelyzeti krízis, életvezetési nehézségek esetén is részt vehetnek pszichoterápiás kezelésen.

„A férjem hűtlensége nagyon megviselte a családot. Őrlődöm, mit tegyek, elváljak, vagy helyre lehet még hozni a kapcsolatunkat? Elvesztettem a bizalmam benne, talán többé nem leszek képes együtt élni vele. Próbálok helyt állni a munkahelyemen és otthon, de lassan minden erőtartalékomat felélem.” (Andrea, 42 éves)

Az idejében megkezdett párterápia családmentő lehet. Bár komoly lelki befektetés árán, akár a megcsalás ténye is feldolgozható, és a pár elmélyültebb intimitással folytathatja közös életét. A családterápia válás esetén a szakítás következményeinek mérséklésében és a családi rendszer újraépítésében is segítséget nyújthat, ami különösen fontos gyermekeink lelki épségének védelme miatt.

Önismeretünk fejlesztése vagy a mindennapi stresszkezelés érdekében hasznosak lehetnek különféle csoportterápiák, mint például a pszichodráma vagy számos relaxációs technika.

Lelki egészségünk védelme, a sérülések gyógyítása meghatározó mind az egyén, mind a társadalom jóléte szempontjából!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti