Naponta kérnek tőlük segítséget fiatalok szexuális bántalmazás miatt
Az elmúlt évben már több mint 34 ezer esetben fordultak a Kék Vonal ügyelőihez gyermekek, fiatalok és értük aggódó felnőttek az anonim, ingyenesen és éjjel-nappal elérhető lelkisegély-vonalakon – telefonon, levélben vagy chaten. 2024-ben több mint 6 ezer esetben félelem és szorongás miatt kértek segítséget a megkeresők, és több mint ezer esetben számoltak be érzelmi bántalmazásról. Figyelemre méltó az a tény is, hogy 4 év alatt ötszörösére nőtt az önsértéssel kapcsolatos megkeresések száma (1627). – Megjelent a Kék Vonal 2024. évi szakmai beszámolója.

Az Alapítvány statisztikái szerint évek óta emelkedő tendenciát mutat azon hozzájuk forduló gyerekek aránya, akik életében a kamaszkorral együtt járó normatív krízis időszakát pszichés betegségek, bántalmazás, valamint diszfunkcionális családi háttér is nehezíti. A tavalyi konzultációk jelentős része mentális egészséggel, bántalmazással és öngyilkossági gondolatokkal kapcsolatos segélykérés volt. A legtöbb megkeresés 14-18 év közötti fiataloktól érkezett, de nem ritka az sem, hogy 10 éves gyermekek folyamodnak segítségért.
A legaggasztóbb adatok közé tartozik, hogy:
- 6096 esetben félelem és szorongás miatt kerestek segítséget, és 4223 esetben az általános lehangoltság érzésével jelentkeztek;
- több mint 1000 konzultációban számolt be a megkereső érzelmi bántalmazásról, és az esetek több mint felében az érzelmi bántásokhoz fizikai erőszak is társult;
- négy év alatt ötszörösére nőtt az önsértéssel (1627) kapcsolatos megkeresések száma;
- átlagosan naponta 5 megkeresésben megjelenik öngyilkossági gondolat (1926 konzultáció)
- 1137 megkeresésben kiderült, hogy az érintett fiatalnál lelki betegséget diagnosztizáltak;
- 22 alkalommal a Kék Vonal ügyelői hívtak mentőt akut életveszélyben lévő fiatalokhoz.
A fizikai erőszak és az online zaklatás továbbra is súlyos probléma. 2024-ben 500 Kék Vonalas konzultáció zajlott online bántalmazás és szexting témában, míg több mint 600 segítségkérés érkezett fizikailag bántalmazott gyermekektől és fiataloktól, akik közül sokan a Kék Vonalas ügyelőktől hallották először, hogy senkinek nincs joga megütni őket.
A szexuális bántalmazásról szóló segítségkérések száma évek óta állandóan magas: 2024-ben is átlagosan minden napra jutott egy ilyen témájú megkeresés.
Az elmúlt évben 8178 esetben fordultak súlyos mentális nehézséggel küzdő fiatalok a Kék Vonal ügyelőihez és naponta 3 megkeresés érkezett olyan fiataltól, aki már kapott diagnózist, de azt érzi, nem kap megfelelő lelki támogatást az egészségügyi ellátásban.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány munkatársai a segítő beszélgetés mellett, ha egy gyermek veszélyben van, konkrét segítséget is szerveznek számára. 2024-ben az esetmenedzserek közel 400 konzultációt folytattak az anonimitásukról lemondó megkeresők ügyében.
Sok gyereknek a védőháló csupán egyetlen vonal, ahogy Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője kifejtette: „Azt tapasztaljuk, hogy gyerekek tízezrei maradnak magukra megfelelő támogatás és ellátás nélkül nehézségeikkel vagy pszichés problémáikkal, mely gyakran vezet egyre mélyülő depresszióhoz, egyre gyakoribb öngyilkossági gondolatokhoz és súlyosbodó pszichiátriai kórképekhez. Ebben a helyzetben felértékelődik a 0-24 órában elérhető, ingyenes, alacsonyküszöbű lelkisegély-szolgálat, amit a Kék Vonal nyújt.”
Az Alapítvány a lelkisegély-szolgáltatás mellett több mint 3 ezer szakembert ért el képzéseivel, amelyek a gyermekbántalmazás felismerését és kezelését segítik.
További információk, számadatok az éves jelentésben olvashatók, ahogy az is, hogy mit tehetnek a szülők, és milyen programokkal, online előadásokkal segíti őket a Kék Vonal.
Az éjjel-nappal működő lelkisegély-vonal fenntartása havonta 8 millió forintba kerül, melyhez az adó 1%-os felajánlások elengedhetetlen forrást jelentenek és hozzájárulnak, hogy minden bajban lévő gyermeknek és fiatalnak legyen kihez fordulnia.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány éjjel-nappal, anonim módon, ingyenesen várja a gyerekek és 24 év alatti fiatalok megkeresését a 116 111-es telefonszámon vagy írásban a kek-vonal.hu oldalon. A gyerekekért aggódó felnőttek a 116 000-s számot tárcsázva konzultálhatnak a vonal ügyelőivel.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>