Nyaralni „zölden” is lehet, összhangban a természettel

Miközben gondtalan szabadságunkat töltjük, akaratlanul is komoly károkat okozhatunk a természetnek. Összeállításunkból kiderül, hogyan járul hozzá a mértéktelen utazgatás a globális felmelegedéshez, mit jelent a fenntartható turizmus és milyen apró praktikákkal csökkenthetjük vakációnk ökológiai lábnyomát.

Kép: Flickr
Kép: Flickr

Kép: Flickr

Földön, vízen, levegőben

Minél távolabbi úticélt választunk, annál nagyobb mértékben járulunk hozzá a környezet-, ezen belül pedig a légszennyezéshez. A hazai helyett sokan választják a külföldi üdüléseket és a fapados járatokat. Nem is gondolnánk, de az olcsó repülőjegyekért valójában igen drága árat fizetünk: tízszer több ember veszíti ugyanis életét a repülőjáratok okozta légszennyezés miatt, mint repülőbaleset következtében. A repülőgépek az autókhoz hasonló káros anyagokat, kén-dioxidot és nitrogén-oxidot okádnak magukból.

A légszennyezéssel kapcsolatos halálesetek tíz százalékáért a repülőgép-üzemanyagok okolhatók. Ez évente legalább 10.000 ember halálát jelenti.

A helyzet akkor sem rózsás, ha gépjárművel utazunk, hiszen az autók, buszok, motorkerékpárok károsanyag-kibocsátása növeli a légkör szén-dioxid és egyéb, üvegházhatású gáz tartalmát. A nap melege így a légkörben marad, és tovább melegíti a Földet. A levegőszennyezés következtében pedig emelkedhet a daganatos, a szív- és érrendszeri, a légzőszervi megbetegedések (pl. asztma) és a születési rendellenességek száma.

Egy kellemes hajókázás alternatívát kínálhat a zöld utazáshoz – gondolhatnánk. Valójában viszont a hajóközlekedéssel együtt járó környezetszennyezés éves szinten 60.000 ember haláláért tehető felelőssé.

Félelmetes számok. Mégsem azt szeretnénk sugallni, hogy ezentúl ne mozduljunk ki szűkebb környezetünkből. Arra szeretnénk inkább felhívni a figyelmet, hogy utazás közben is szánjunk figyelmet a természet védelmére, az erőforrások kímélésére, a környezetszennyezés elkerülésére. Ehhez nyújt lehetőséget a fenntartható turizmus és a határainkon belüli úticél.

Figyeljünk a hazai értékekre!

„Egyre inkább előtérbe kerül az élet minden területén a fenntartható gondolkodás, így a turizmusban is – mondja dr. Tóth Éva, a Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon Karának adjunktusa. – A fenntartható turizmus kategóriájába a gazdasági, társadalmi, környezeti hatások pozitív mérlegére törekvő turizmustípusok tartoznak. Ezen belül az ökoturizmus lehet vízi-, kerékpáros- vagy természetjáró turizmus, ha természeti területekre és azok kultúrájára irányul; oktatási elemeket tartalmaz; kis csoportos és alulról szerveződő; minimalizálja a természetre és kultúrára gyakorolt negatív hatásokat, támogatja a természeti területek védelmét.”  

Az ökoturizmus alapelveiben benne van az alulról építkezés és a helyiek társadalmi, gazdasági jólétének javítása, tehát fontos vidékfejlesztési eszközről beszélünk.

A szállásadás, a túravezetés, a tárlatvezetés, a kézműves foglalkozások, a hagyományőrző tevékenységek kiegészítő jövedelmet jelentenek, többeknek megélhetést is tudnak biztosítani. A „nemzeti parki termék” védjegyet élelmiszerek, kézműves termékek, valamint szállások és szolgáltatások kaphatják meg. A majd’ egy évtizede létrehozott védjegy biztosítja a fogyasztókat arról, hogy helyi alapanyagokból, helyi munkaerővel, hagyományos úton készült minőségi terméket kapnak.

Tömegturizmus kontra ökoturizmus

Mivel jelenleg a tömegturizmus van többségben, adja magát a kérdés, vajon mennyire van igény az ökoturizmusra. A válasz nem olyan egyszerű. „A kereslet, a látogatók mérése fejtörést okoz a szakmának – magyarázza dr. Tóth Éva. – A turizmusban az számszerűsíthető, aki valamilyen fizetős szolgáltatást (belépőjegyet, szállást) vesz igénybe. Aki viszont ’csak’ kirándul a természetben és nem költ semmit, az nem mérhető, pedig ökoturista. Jóval magasabb tehát azoknak az aránya, akik ilyen típusú turizmusban vesznek részt, mint ahányat statisztikailag ki lehet mutatni. Amit biztosan tudunk, hogy 2018-ban 1,6 millió látogatót regisztráltak a hazai nemzeti parkokban, ami 25%-os növekedés a 2010-ben regisztrált látogatószámhoz képest.

Kép: Pixino

 

Egyre nagyobb igény mutatkozik a fenntartható turizmusformákra.

A diákok osztálykirándulásokon, erdei iskolai programokon, táborokban vesznek részt, a fiatal generációkat a kerékpáros, vízi, éjszakai csillagtúrák vonzzák, a családosok a nemzeti parkok rendezvényeit és kisvasutazást, az idősebbek pedig a lovaskocsis túrákat, madármegfigyeléseket kedvelik.”

Zöld nyaralás a gyakorlatban

Mit tegyünk tehát, ha a nyaralás alatt figyelmet szeretnénk fordítani a természeti értékek megőrzésére? Ötleteink segítségével bárki egyszerűen csökkentheti vakációja ökológiai lábnyomát.

- Ne vegyünk felesleges szuveníreket, hiszen ezek legyártása, szállítása többnyire jelentős szénlábnyommal jár. Bár a bazárok árui hívogatóan kínálják magukat, tanúsítsunk mértékletességet! Minden egyes pénzkiadás előtt gondoljuk végig, valóban szükségünk van-e az adott termékre!

- Kerüljük az egyszer használatos termékeket, például a PET palackos üdítőket, az elvivős kávékat! Vigyünk magunkkal termoszt, kulacsot, zacskót, szatyrot, edényt, hogy vásárlásaink során minél kevesebb hulladékot termeljünk!

- A svédasztalos és az éttermi étkezések hozzájárulnak korunk globális környezeti problémájához, az ételpazarláshoz, ezáltal pedig az üvegházhatású gázok keletkezéséhez. Ha nem vagyunk nagyétkűek, az éttermekben válasszunk zóna adagot, vagy készüljünk saját dobozokkal, hogy az ételmaradékot magunkkal vihessük, és ne kelljen azt kidobni!

- Keressük az adott régió specialitásait! Ezzel nemcsak a helyi termelőket támogatjuk, de még a szállítással járó környezeti szennyezést is minimalizálhatjuk. Ráadásul a helyi ízeken keresztül alkothatunk valóban reális képet az adott régióról.

- Részesítsük előnyben a környezetbarát közlekedési módokat! Egy túra, séta, evezés, biciklizés során vagy tömegközlekedési eszközökön igazán autentikus oldaláról ismerhetünk meg egy vidéket. Ráadásul a levegőszennyezettségi mutatókon is javíthatunk.

- Faragjunk le az igényeinkből! Ne akarjuk mindenáron a legtávolabbi, legexkluzívabb luxus szállodában, maximális kényelmi körülmények között tölteni a nyaralást! Próbáljuk ki a kempingezést! Válasszunk egyszerűbb, természetközelibb megoldásokat!

- Gondolkodjunk felelősen a környezetvédelemről! Attól, hogy nem mi fizetjük a számlát, ne folyassuk fölöslegesen a vizet a zuhanyban, ne járassuk fölöslegesen a klímát!

- Keressük a kimondottan fenntartható, környezettudatos vagy zöld vendéglátó- és szálláshelyeket! Indulás előtt tájékozódjunk a lehetőségekről! A Felelős Gasztrohős Alapítvány például a környezetbarát étkezést támogatja és Fenntartható Vendéglátóhely, valamint Fenntartható Kávézó minősítéssel jutalmazza azokat a cégeket, amelyek zölden gondolkodnak. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége kétévente ítéli oda a „Zöld Szálloda” minősítést azoknak a szálláshelyeknek, amelyek működésük során a fenntartható vendéglátást támogatják.

A lehetőségek tehát adottak. Járjunk nyitott szemmel! Válasszunk felelősen!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti