Heti egyszer zuhanyoznak – Nem igénytelenek, hanem vízallergiások
Önfeledt strandolás, hűs limonádé, frissítő nyári zápor, vízi sportok – legtöbbünknek ezek jutnak eszébe a nyárról, vannak azonban, akiknek a felsoroltak egyet jelentenek a szenvedéssel és a fájdalommal. A vízallergia, orvosi nevén aquagenic urticaria egy rendkívül ritka betegség, átlagosan 230 millió emberből csupán egy szenved tőle. Számukra a tisztálkodás is kínokat, égő, viszkető, vörös kiütéseket okoz, és ők még a szerencsésebbek közé tartoznak…
Annamari 14 évesen észlelte magán először a vörös kiütéseket zuhanyzás közben. Arra gondolt, hogy a kis faluban, ahol lakott, rossz minőségű a víz. Ám idővel a testápolókra is ugyanígy reagált a bőre, és nem bírta abbahagyni a vakarózást. Ha mosogatott, a karja teljesen kivörösödött, minél melegebb volt a víz, annál erőteljesebben jelentkezett a csalánkiütésszerű tünet.
Nyáron a fokozott izzadás is ugyanezt váltja ki nála, ami azért is kellemetlen, mert az emberek ilyenkor arról kérdezgetik, fertőző-e.
Rengeteg gyógymódot kipróbált otthon, például az almaecetes borogatást, de semmi nem használt.
„Nem olyan ez, mint a dióallergia, hogy anafilaxiás sokkal járna, de rettenetesen szenvedek tőle. Budapesten nemrégiben kivizsgáltak, és azt mondták, vízallergiám van. Elkeseredtem, amikor közölték, hogy jelenleg nincs rá gyógymód. Allergiagyógyszert írtak fel, de a fájdalom és a viszketés még mindig a mindennapjaim része. Az egész korábbi életmódomat meg kellett változtatnom. Az egyetlen jó hír, hogy találtam egy olyan testápolót, amely extrém száraz bőrre való, nagyon zsíros az állaga, és így nem irritál” – meséli a lány.
Az orvostudomány tanácstalanul áll a betegség előtt
„A víz okozta csalánkiütés – más néven vízallergia – a csalánkiütés (urticaria) egy ritka fajtája. Vízzel történő érintkezést követően vörös kiütések jelennek meg a bőrön, ami viszketéssel és égő érzéssel társul. A törölközést követően a bőrtünetek 30-60 percen belül kezdenek halványodni.
Van, hogy ugyanilyen allergiás reakció történik, ha a beteg bőre esővízzel, könnyel, hóval vagy izzadsággal érintkezik, sőt tudunk olyan súlyosabb esetekről is, amikor a beteg vizet inni sem tud, mert a szájával érintkezve az is tüneteket okoz.
Az érintettek számára is léteznek azért olyan italok, amiket tünetmentesen képesek fogyasztani, de hogy miért éppen azt (egyik külföldi beteg esetében például a diétás kóla, egy másiknál a tej vált be), annak még nem tudjuk az okát” – magyarázza Dr. Csiki Árpád háziorvos.
Víz helyett kólát isznak, és a majonézt is kerülik
Michaela Dutton mindennapjai még Annamariénál is fájdalmasabbak: attól is ég az arca, ha könnycseppek gördülnek le rajta, ha pedig vizet inna, kiütések jelennének meg a szája körül, nyelési és légzési nehézségekkel küzdene. Hogy mindezt elkerülje, folyamatosan nézi a különböző italok és ételek címkéit, hogy a lehető legkevesebb vizet vigye a szervezetébe.
A magyar származású, de 2007 óta Amerikában élő Valentina Bones először tinédzserként észlelte a tüneteket magán. A saját izzadsága, a megevett gyümölcsök leve vagy az állatok nyála is veszélyt jelenthet számára, zuhanyozni pedig maximum 3 percig képes, és akkor is csak minél hidegebb vízben, mert úgy kevésbé fájdalmas.
„Ha párás a levegő, vagy ha esik az eső, nem mozdulok ki itthonról.
Esti egyetemre járok, mert akkor nem olyan fülledt a tanterem, és mindig van nálam olyan ruhadarab, amellyel el tudom takarni az alkalomadtán jelentkező kiütéseimet.
Egyébként, ha majonézt ennék vagy kennék magamra, az ugyanúgy allergiás reakciót váltana ki” – avat be a lány, aki missziójának érzi, hogy a saját YouTube csatornáján is beszéljen a ritka betegségéről.
Szégyentől a depresszióig
Amikor allergiás reakciót tapasztalunk, az immunrendszerünk hisztamint szabadít fel az allergén anyaggal szembeni küzdelemben. Egyesek úgy vélik, sokkal inkább a vízben előforduló vegyi adalékanyagok, például a klór, okozzák ezt a reakciót, nem pedig magával a vízzel való érintkezés, de ezek csak feltételezések. A kutatók még dolgoznak azon, hogy a vízallergia pontos okát meghatározzák.
„Egy biztos: a vízallergia nem fertőz” – mondja Csiki doktor, majd hozzáteszi, fontos, hogy a vízallergiától szenvedő páciensek bőre a lehető legkevesebbszer érintkezzen vízzel, viseljenek könnyű ruházatot nyáron, és változtassanak az étrendjükön is, vagyis vonják ki a magas víztartalmú élelmiszereket.
Egy ilyen életmódváltás komoly odafigyelést igényel, s néha pont ez az, ami depresszióhoz és vízfóbiához vezethet.
„Ha valakinél a vízallergia súlyos esete áll fenn, akkor EpiPen használatára lehet szükség. Az EpiPen epinephrine hatóanyagot, más néven adrenalint tartalmaz. Ezt kizárólag súlyos allergiás reakció esetén alkalmazzák” – tudjuk meg az orvostól.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>