Velük jobb lesz a légkör a cégnél – Te mit gondolsz a megváltozott munkaképességű kollégákról?
Elszántak, szeretnek dolgozni, megbízhatók és lojálisak. A megváltozott munkaképességű kollégák jó hatással vannak a munkahelyi kultúrára. Egy alapítvány esélyt ad a speciális igényű fiataloknak az önálló életre. Személyre szabott segítséget nyújt, hogy megtalálják a helyüket a munka világában, és boldoguljanak a mindennapi életben. Nem elég fizikailag, a fejekben is akadálymentesíteni kell. Vég Katalinnal, a Salva Vita Alapítvány ügyvezetőjével beszélgettünk.

Kik a megváltozott munkaképességű munkavállalók?
Nem minden fogyatékossággal élő ember megváltozott munkaképességű, és nem minden megváltozott munkaképességű ember fogyatékossággal élő. Vannak, akik valamilyen tartós betegséggel élnek (diabétesz vagy magas vérnyomás), esetleg balesetből kifolyólag lettek megváltozott munkaképességűek. Ugyanakkor nem minden fogyatékosság számít ide, a fogyatékosság súlyosságától is függ, hogy valaki megkapja-e a minősítést vagy sem.
Jelenleg milyen esélyük van a munkavállalásra?
A legutóbbi évek statisztikai adatai Magyarországon azt mutatják, hogy 40–60% között, átlagosan 50% körül van azoknak a megváltozott munkaképességű embereknek a száma, akik találtak munkát. Ez jóval alacsonyabb arány, mint az átlag népesség foglalkoztatási rátája, ami 75%-os. A korábbi évekhez képest viszont nőtt a foglalkoztatottak aránya, mert 10 éve még csak 20% volt.
A munkaerő-piaci lehetőségeik behatároltak, nekik több okból is sokkal nehezebb munkát találniuk.
Egyrészt, mert sokuknak az iskolai végzettsége is alacsonyabb, mivel már az oktatási rendszerbe sem tudtak olyan esélyekkel bekapcsolódni, mint egészséges társaik.
Jellemző az is, hogy kevesebben vannak köztük, akik idegen nyelveket beszélnek. A másik ok az, hogy nekik olyan speciális jellemzőik vannak, amiket figyelembe kellene venni ahhoz, hogy hosszú távon foglalkoztathassák őket, például: nem bírnak olyan terheket viselni, amiket egy 8–10 órás munkarend elvár, ezért a legtöbben csak részmunkaidőben tudnak dolgozni. Sajnos azonban Magyarországon kevés a részmunkaidős állás.
Az is nehezítő tényező, hogy sokuknak az a meggyőződése, úgysem tudnak labdába rúgni egy egészséges jelölttel szemben, így nem is mernek jelentkezni a végzettségüknek megfelelő állásra. Hozzánk viszont mernek jelentkezni, mi pedig segítjük őket tovább a munkaerőpiac felé.
Milyen munkakörökben szokták őket alkalmazni?
Ez a fogyatékosság típusától is függ. Nekünk sok értelmileg akadályozott, illetve autizmusban érintett ügyfelünk van, akik többsége valami egyszerű, könnyű, betanított fizikai munkát tud ellátni, amiből viszont egyre kevesebb érhető el. Az összes többi megváltozott munkaképességű álláskereső (ráktúlélő, diabéteszes stb.) számára, akiknek magasabb a végzettségük, már nincsenek tipikus munkakörök, ők sokféle munkát el tudnak végezni. A home office, az otthonról végezhető munka – ahol számítógépet kell használni – megkönnyíti a mozgáskorlátozott emberek helyzetét, akiknek így nem kell naponta közlekedniük. A digitalizációval, a technológia fejlődésével egyre több fogyatékossággal élő ember tud tehát elhelyezkedni.
A munkavégzés persze sokkal többről is szól, mint a fizetés: emberi kapcsolatokról, közösséghez tartozásról.
Lehetnek ők teljes értékű, a többiekkel egyenrangú munkavállalók?
Igen, ha megtalálják a helyüket, és beilleszkednek, a megváltozott munkaképességű emberek is százszázalékos munkát tudnak végezni. Eleve azért jött létre a Salva Vita Alapítvány, mert azt gondoltuk, hogy ők értékes emberek, képesek dolgozni. 32 évvel ezelőtt, amikor létrejött az alapítvány, csak külföldön láttuk, hogy ez működik, itthon még nem. A célunk, hogy ügyfeleink értékteremtő munkáját elismerjék, segély helyett saját jövedelemből éljenek, ők is keressenek annyi bért, mint az ugyanolyan munkakörben dolgozó társaik. A munkáltatóik pedig értékes, megbízható, lojális munkaerőhöz jussanak.
Először értelmileg akadályozott és autizmussal élő emberekkel kezdtünk el dolgozni, aztán az évek során a szolgáltatásainkat kiterjesztettük minden fogyatékossági csoportra. Hozzánk olyanok fordulnak, akik nagyon elszántak, szeretnének dolgozni, de sok negatív tapasztalatuk, félelmük van, sok visszautasítást kaptak, mire hozzánk eljutnak.
Bárki fordulhat önökhöz? Milyen programban vehetnek részt az érintettek?
Igen, bárki, nincsen sem életkori, sem fogyatékosságbeli megkötés. A hozzánk fordulók részére személyre szabott segítséget nyújtunk. Felkészítjük őket a munkába állásra, végigkísérjük az útjukat a pályaorientációtól kezdve az önéletrajzíráson át a munkahelyi beilleszkedésig, sőt azon túl is. Elkísérjük őket az állásinterjúra, a betanításra is, tehát egy nagyon biztonságos folyamatban minden lépésnél ott vagyunk mellettük.
Első lépésben alapos felmérést végzünk a jelentkezőről, amely során pontos képet kapunk az illető képességeiről, igényeiről, majd közösen megkeressük a neki megfelelő munkakört.
Munkapróbára is kivisszük egy napra egy normál munkahelyre, ahol jó visszajelzést kapunk arról, hogy milyen képességét lehet érdemes esetleg fejleszteni.
Akár évekkel később is visszajöhetnek hozzánk az ügyfeleink, ha segítségre van szükségük. Kétheti rendszerességgel tartunk klubokat, mert ez egy közösség is, egy biztos pont az életükben.
Jellemzően milyen készségeket szükséges fejleszteniük?
Főleg a kommunikációs és a szociális készséget. Hozzánk sok olyan fiatal érkezik, aki évek óta otthon ül a laptopja előtt, ez jelenti számára a külvilágot. Már az is kihívás, hogy ide eljöjjön. Valaki hónapokig nem volt hajlandó megszólalni, most már megszólal, barátai vannak. Nagyon fontos, hogy legyenek kapcsolatai, és tudjon kommunikálni másokkal, sőt a digitális készségekben is fejlődniük kell. Az alapoktól indulunk, például megtanulják használni a Google-térképet, megterveznek egy útvonalat tömegközlekedéssel. Önkéntesek szoktak jönni cégektől, akik alapszintű digitális készségfejlesztést tartanak. Digitális önvédelmet is tanítunk, hiszen a social médiát mindenki használja, ők is ki vannak téve az ezzel kapcsolatos veszélyeknek. Ezen kívül foglalkozunk a barátság, a párkapcsolat témájával, ami szintén mindenkit érint. Az önbizalom, önértékelés is hangsúlyos terület.
Mit tudnak tenni, hogy erősödjön az önbizalmuk?
Legalább olyan fontos az, hogy elhiggyék magukról, képesek az adott feladatot megcsinálni, mint az egyéb képességek fejlesztése.
Egy munkahely segít a fiataloknak abban, hogy értékesnek érezzék magukat. Megerősíti az önbecsülésüket az, amikor hasznos munkát végeznek és jövedelemre tesznek szert. A munkában nincs helye a sajnálatnak, ott a hátrányos helyzetű dolgozó is egyenértékű lehet.
A munkáltatókat hogyan támogatja az alapítvány? Milyen tudást, hozzáállást igényel a speciális igényű dolgozók foglalkoztatása?
A cégeket támogatjuk a befogadó munkakörnyezet kialakításában tanácsadással, szolgáltatásokkal, tréningekkel, vállalati rendezvényekkel, munkaerő közvetítésével, kiadványokkal. A cégeket a nulladik lépéstől végigkísérjük, onnantól kezdve, hogy auditot készítünk a munkahelyről. Ez egy pillanatfelvétel, amelyben megnézzük, a munkahelyen adottak-e a feltételek fizikailag és a „fejekben” is a befogadáshoz.
Utána szükség szerint szemléletformáló programokat tartunk, például arról, hogyan működik úgy a diszkrimináció, hogy akár észre sem vesszük, mert egyszerűen erre vagyunk szocializálva. Egyáltalán felismerjük-e, hogy egy dolog a másik félnek nem jó vagy őt akadályozza valamiben? Erre felhívjuk a figyelmet interaktív, játékos, könnyen emészthető tréningek formájában úgy, hogy az egyik tréner valamilyen fogyatékossággal élő személy. Már az maga egy szemléletformálás, hogy bejön egy vak tréner, és ő tartja a tréninget.
Úgy tapasztaljuk, a személyes találkozás tudja legjobban rombolni az előítéleteket, pótolni az információhiányt.
A legfontosabb, hogy mindig kérdezzük meg a fogyatékossággal élő személyt, hogy van-e szüksége segítségre, és ha igen, akkor hogyan tudunk neki segíteni.
Ezt ne mi döntsük el, majd ő meg fogja mondani. Vannak kis füzeteink, videóink, amikben viccesen bemutatjuk ezeket a helyzeteket, és használjuk a cégek esetében a szemléletformálásnál.
Az akadálymentesítés kialakítását is segítjük, megmutatjuk, mire van szükség az egyes fogyatékossági csoportok számára (pl. siketnek, vaknak, autistának). Tanácsot tudunk adni arra vonatkozóan, hogy milyen eszközöket szerezzenek be, vagy milyen részletekre figyeljenek.
Jelen vagyunk az interjún, a betanításon, illetve modellként működnek a kollégáink, akik odamennek mentorálni az ügyfeleinket. Ők mutatják meg, hogyan kell kommunikálni, együttműködni velük, szóval a gyakorlatban tanítást alkalmazzuk. A cégek később is fordulhatnak hozzánk, gyakorlatilag élethosszig követjük az ügyfeleinket.
A cégeknek miért éri meg őket alkalmazni?
Szerintem azért, mert jól felkészített, értékes munkaerőt találhatnak, aki nagyon lojális lesz. A megváltozott munkaképességű munkatársak megbízhatók, motiváltak. Gazdasági szempontból a legnagyobb előny, hogy a cégnek nem kell rehabilitációs hozzájárulást és szociális hozzájárulási adót fizetni, ha megfelelő létszámban alkalmaz megváltozott munkaképességű munkavállalókat. A foglalkoztatásuk mindkét fél érdekét szolgálja, sőt társadalmi szinten is megéri foglalkoztatni őket, mert ez a munkaerőhiányt is enyhíti.
Milyen hatással vannak a szervezetre?
A pénzbeli előnyök mellett a számokkal nem mérhető pozitívumok is fontosak.
Több cégtől azt hallottuk, hogy e kollégák valahogy megváltoztatják a belső kultúrát. Az a tény, hogy jelen van egy fogyatékossággal élő ember, aki lelkesen dolgozik, az egész közösségre hatással van.
Jobb lesz a légkör a cégnél, mert felébred az emberekben a segítő szemlélet, az empátia. Volt olyan partnerünk, aki egy értelmileg akadályozott fiatalembert vett fel, utána hónapok múlva visszajött és elmesélte, hogy berakta ezt a fiatalembert egy csoportba, és az a csoport olyan jól kezdett el működni néhány hét alatt, hogy azt tervezi, a fiút átrakja más közösségekbe is, hogy az összes csoportot átalakítsa.
Hogyan boldogulnak a mindennapi életben? Az önálló életvitel kialakításában is segít az alapítvány?
Nagyon sokat számít a munkavállalás, a megszerzett tapasztalat. Ha valaki munkavállaló lesz, az évek során sok olyan képessége fejlődik, amik egyébként az önálló életvitelhez kellenek. Azt látjuk, hogy a legtöbbjüknek (főleg az értelmileg akadályozott, autista fiataloknak) valamiféle támogatásra lesz szükségük egész életükben. Sok mindenben fejlődnek, de valószínűleg nem fognak tudni 100%-ig mindent önállóan megoldani.
Egy viszonylag új igény jelent meg néhány éve az ügyfeleinknél, mivel felnőtt egy olyan generáció, akik már évek, évtizedek óta dolgoznak. Több ügyfelünk is van, akiknek már meghaltak a szüleik, és ők önállóan szeretnének boldogulni. Nem szeretnének intézménybe menni, ugyanakkor az önálló élethez szükségük van valamennyi támogatásra. Ebben várnak tőlünk segítséget.
Most azon dolgozunk, hogy finanszírozást és támogatókat találjunk ehhez az önálló életvitel programhoz. Olcsóbb is, ha nem kell fenntartani egy intézményt, hanem mindenki a saját lakásában lakik, az ismerős közegében, lakókörnyezetében marad, és nem kerül el az ország másik végébe, egy intézménybe.
Elég, ha egy segítő személy hetente néhányszor beszélget vele, segít néhány dolgot elintézni neki, és így önállóan élhet egy kis segítséggel.
Úgy látom, a hozzáállást tekintve sok minden változott az elmúlt harminc évben. A cégek, az átlagos és a fogyatékos emberek is nyitottabbak, utóbbiak sincsenek annyira bezárkózva. De van még feladatunk bőven.
Adód egy százalékával most te is támogathatod A Salva Vita Alapítványt. https://salvavita.hu/egyszazalek/
Adószám: 18057409-2-43
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>