Szerelmes tizenévesek – hogyan segítsünk nekik?

Gyerekeink – látszólag – egyik pillanatról a másikra felnőtté válnak, és egyszer csak azon vesszük észre magunkat, hogy kézen fogva állítanak be egy ellenkező nemű idegennel. Van, ahol ez csak úgy megtörténik egyik nap suli után, máshol nem kis izgalom előzi meg. Nem árt tudni, mi is zajlik le ilyenkor egy tizenévesben, és hogyan segíthetünk neki.

szerelmes kamaszok
Kép: Unsplash / Duri from mocup

 

Átalakuló serdülők

Egy serdülő előtt nagy feladatok állnak. Meg kell változtatnia a szüleihez, a kortársaihoz való viszonyát, saját testéhez való attitűdjét, lassan el kell szakadnia a szüleitől, hivatást kell választania, és el kell köteleződnie egy intim párkapcsolatban.

Az új feladatok megjelenése eddig még nem ismert lehetőségekhez, élményekhez juttatja, másfelől a veszteségeket is magában hordozza. A végtelen lehetőségek illúzióját fel kell adnia, meg kell kockáztatnia szülei elutasítását. Megzavart gyermekkori fejlődés esetén, ha belső konfliktusai miatt elszigetelt a serdülő, a további kudarcok erősíteni fogják a már meglévő akadályoztatottságot. Ezeket később nehezebb megszüntetni és felnőtt korban behozni a lemaradást. El kell viselnie a kortárs közösségben a megmérettetést, mely jelez neki szociális és szexuális alkalmasságáról. Meg kell ismernie, el kell fogadnia a megváltozott testét, fel kell dolgoznia az elemi erővel rátörő szexuális fantáziáit.

Ez a fejlődési fázis átmenetileg kaotikus állapotot idéz elő, de egészséges esetben ez a krízisállapot a felnőttkori én megteremtésének forrása.

A serdülők nagyon kívánják egymás társaságát. Az iskolában eltöltött fél nap után még órákat tudnak beszélgetni, a téren, a ház előtt, vagy otthon a gép előtt ülve. Táborban, iskolai kiránduláson éjszaka is jár a szájuk. Titkok, vallomások, félelmek, örömök fogalmazódnak meg. Itt dől el, ki számít menőnek, ki az, aki mindenből kimarad.

Ki vagyok én, ki vagy te?

Sajnos az a tapasztalatom, hogy a mai felnőttek kevés valódi (készségeket, jellemet megismerő) cselekvési teret adnak a fiataloknak. Nagyon kevés a közösség, egysíkúak, életidegenek a programok. Nincs tér önmaguk kipróbálására, egymás viselkedésének megtapasztalására. Plázákban való lötyögés helyett mennyivel plasztikusabban lehet megismerni a másikat egy táborban, kiránduláson, ahol a résztvevők maguk gondoskodnak az ellátásukról. Ki az, aki a fáradtságán uralkodva segít a másiknak? Melyik fiú hajlandó a nehezebb csomagot vinni? Kinek van szép hangja? Jó humora? Ilyen alkalmakkor az emberi értékek tárházába nyerhet bepillantást a fiatal, anélkül, hogy elköteleződne egyetlen személy mellett.

A társaságon belül közelebb, távolabb sodródnak egymástól. Megélik barátságaikat, szerelmes fellángolásaikat, látják társaikat hasonló helyzetben.

Elköteleződésük először a társaságnak szól. A választás lehetősége csak annak adatik meg, aki sok embert, sokféle helyzetben tudott megtapasztalni. Az intim elköteleződés a nagy barátságokkal kezdődik. A legjobb barátnő, barát tud először a kiszemelt fiúról, lányról, a hozzá fűződő érzelmekről, fantáziákról, reményekről, kudarcokról. Milyen lánynak, nőnek, fiúnak, férfinak látnak? Tudok-e azonosulni azzal a képpel? Az események természetes ütemét felboríthatja az életünk minden területére bekerülő teljesítménykényszer: akkor vagyok menő, ha pasim/nőm van, s ez nagyon fontos élménytől fosztja meg a fiatalokat. Még kialakulatlan az új énük, még maguk sem ismerkedtek meg vele. A másik szemében tükröződve újabb és újabb információt kaphatnának önmagukról, a másikról, de ehhez idő és optimális távolság kell. Saját testét, annak reakcióit kevéssé ismerő fiatal elsősorban önmagától ijedhet meg egy divatból kiprovokált szexuális együttlét folyamán. A tapasztalatlanság miatt átélt kudarc néha nehezen dolgozható fel.

Függésbe menekülve

A kortársai által kirekesztett serdülő gyakran keresi tőle jóval idősebb felnőtt korú személy társaságát. 16-17 éves lányok 30- 35 éves férfiakkal, kiskorú fiúk felnőtt nőkkel kerülnek intim kapcsolatba.

Most nem szeretnék arról beszélni, hogy ezek a felnőttek miért keresik a személyiségükben még kialakulatlan partnereket. A fiatalok szemszögéből nézve az egyik leggyakoribb ok, hogy eddig nem tudtak beilleszkedni a kortársaik közé. Ide vezethet a túlvédő szülői attitűd, a családi hierarchia megbomlása, amikor a gyermek beemelődik a szülői alrendszerbe (pl. válás, betegség, vagy az egyik szülő alkoholizmusa miatt), vagy a szülők tévesen értelmezett önbizalom növelő magatartása: „Te sokkal szebb, jobb, okosabb, tehetségesebb vagy mint a többiek”. Ezek a fiatalok nem bíznak a kortársak jelzéseiben, közeledésében. Nem merik kitenni magukat megítéléseiknek, inkább választják az egyértelmű alárendelt szerepet egy korban idősebb, de nem feltétlenül érettebb társ mellett. Visszavonhatatlanul kimaradnak egy sor fontos élményből. A függetlenség átéléséből, a döntések, a választások gyakorlásából. A diákkori szerelmek az életünk meghatározó élményei, de az esetek nagy százalékában nem válnak be felnőtt kapcsolatként. Nem is baj, mert a kiforratlan személyiség eszményképet imád a szerelmében.

Az életre szóló elköteleződés előtt átélt csalódások, veszteségek mind fontos próbakövei a felnőtté válás folyamatának.

Gyakori tapasztalat, hogy a korai elköteleződés később megbosszulja magát. A fiatal felnőtt megelégelve vagy kinőve az aszimmetrikus helyzetet kitör a kapcsolatból, esetleg felborítva ezzel a lépésével a gyermekei életét.

Új családtag?

Gyakori kérdés, mennyire kell a fiataloknak „beépülnie” az aktuális fiú vagy lány családjába. Egyáltalán a szülők beleszóljanak-e gyermekük kapcsolatába. Véleményem szerint ez csak zavart idéz elő a szerelmesek között. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a meglévő, egyébként érvényes szabályokat ne kellene betartani, de a családnak nem kell belefolynia, gátolnia, vagy segítenie az aktuális kapcsolatot! Így elkerülhető, hogy a tinédzser azért maradjon társa mellett, mert anyjának, apjának szimpatikus! A külső nyomásra kierőszakolt szakítás pedig elbizonytalanít, és sokáig tüskét hagy a lélekben.

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti