„Tizennyolc napig nem tudtam nagyvécézni” – A székrekedés lelki okai

2022. 09. 05.

Mondják, hogy 40 éves korod után már annak is örülni kell, ha rendszeres a székleted. És ha valaki, akkor Klára tudja, milyen igaz ez. Gyermekként is hasfájós volt, székrekedés miatt kétszer került kórházba, pedig a szülei mindent megtettek, hogy egészségesen és változatosan táplálják őt, a sport pedig a mindennapjai része volt már hároméves korától. Tavaly töltötte be a 42. életévét – hasi panaszok tekintetében ez volt a legborzasztóbb éve. Tizennyolc napig nem tudott nagyvécézni.

hasát fogó nő
A kép illusztráció. Forrás: Pexels/Sora Shimazaki

„Ekkorra már olyan állapotba kerültem, hogy kórházi kezelésre szorultam. Az egész egy vasárnap reggel kezdődött, erős has- és gyomorfájással, de olyannal, hogy konyharuhába bugyolált jégkockát kellett az érzékeny területre helyeznem, hogy ne nyüszítsek a fájdalomtól. Folyamatos ingerem volt székelésre, és emellett még hányingerrel is küzdöttem.

A szívverésem felgyorsult, patakokban folyt rólam a víz, percről percre gyengébbnek éreztem magam, ingáztam a nappali és a mellékhelyiség között, és néha úgy éreztem, elájulok.

Tizenegy órányi vergődés után, végül úgy döntöttem, taxit hívok, és bemegyek a sürgősségire. Ott rögtön látták rajtam, hogy nagyok a fájdalmaim, és egy kis várakozás után a vizsgálóba kísértek. Vért vettek, infúzióban pedig fájdalomcsillapítót kaptam, majd megröntgeneztek, de a vérképem tökéletes volt, mint mindig, és a röntgen sem mutatott semmit, ami szervi aggodalomra adott volna okot. Részletesen kikérdeztek a szedett gyógyszereimről, az étrendemről és arról, hogy mennyire stresszes az életem.

Minden napom stresszes óvodáskorom óta, hiszen az élet nem más, mint megfelelés. A munkában és a magánéletben egyaránt, feleltem az utóbbira. Azt is elmeséltem, hogy szinte minden gyógyszernek nem minősülő készítményt kipróbáltam már: ricinusolajat, különféle gyógyteákat, vény nélkül kapható hashajtókat, csodavizeket, ám hosszú távon egyik sem vált be. Az orvos végül úgy döntött, antibiotikumot ír fel, amelyet 6 napig kellett szednem, de figyelmeztetett, hogy az antibiotikum-kúra csupán rövid távon enyhíti a panaszaimat – elképzelhető, hogy pár hónap múlva ugyanott fogunk tartani, ahol a part szakad.

Azt tanácsolta, mindenképp próbáljam stresszmentesebbé tenni az életem, és gyakoroljam a nehéz helyzetek őszinte elfogadását.

Már miért lenne jobb a helyzetem attól, hogy belenyugszom abba, ha valami rossz ér?! – kérdeztem tőle akkor kissé felháborodva. A szakember elmagyarázta nekem, hogy a székrekedésnek az esetek nagy százalékában nincs szervi oka, ám a kontrollmánia, a maximalizmus, a konfliktussal terhelt kapcsolatok, valamint a ragaszkodás a megszokott és jól ismert dolgokhoz, állásponthoz igenis növelhetik a székletürítési problémák esélyét.

Távozásomkor a lelkemre kötötte, hogy szedjek rendszeresen jó minőségű probiotikumot, és bár jól táplálkozom, fogyasszak még több folyadékot, kerüljem a túl sok kakaó- és csokoládéfogyasztást. Jó, utóbbiban bűnös voltam, tény, hogy minden nap ettem akkoriban valamennyi csokoládét” – zárja Klára.

Nőknél gyakoribb

„Székrekedésről akkor beszélünk, ha a székletürítések száma heti három alá csökken, illetve a széklet állaga keménnyé válik, éppen ezért a székelés fájdalommal jár."

"Klára szerencsésen megúszta a dolgot, mert az ilyen állapottól még végbélfekélye is kialakulhatott volna. Egy bizonyos pontig valóban vissza lehet tartani a székelést, ezért súlyos árat kell fizetni, a vastagbélben ugyanis kemény székletgolyó jöhet létre, ami körül szivárgás alakulhat ki. A másik probléma, hogy az említett képződmény óriási nyomást gyakorol a körülötte lévő területre, ami fájdalmas végbélfekélyt eredményezhet, illetve berepedéseket okozva kárt tehet az érzékeny szövetekben, valamint károsodhat a végbél és a záróizom” – részletezi Dr. Csiki Árpád háziorvos, majd így folytatja:

„A stressz, a szorongás gyermek- és felnőttkorban egyaránt komoly hatással lehet a bélrendszer egészségére, jelezhet akár szorulás formájában is. Amikor a stressz aktiválja a szimpatikus idegrendszert, azt az utasítást kapja a testünk, hogy harcoljon vagy meneküljön. A bélmozgás lelassul, mert a szervezetünk minden erőforrását arra használja, hogy megküzdjön a stresszel.”

„A nőknél egyébként nagyjából háromszor olyan gyakori a székrekedés, mint a férfiaknál – ők hajlamosabbak a teendőiket előtérbe helyezni, s halogatni a székelést.”

Mit tehetünk a stressz okozta székrekedés ellen felnőttként?

Van, akinek a sport válik be, másoknak a munka és magánélet közti határok meghúzása, vagy a teljes életmódváltás. Bizonyos esetekben, például irritábilis bélszindróma esetén terapeuta bevonására is szükség lehet. Utóbbival feltárhatjuk, mi okozza a stresszt az életünkben. A szakemberek egyetértenek abban, hogy az aktív, sportos életmód, az elegendő mennyiségű folyadékfogyasztás és a változatos, rostban gazdag étrend – amely tartalmaz bogyós gyümölcsöket, leveles zöldeket, olajos magvakat, teljes kiőrlésű gabonaféléket és más friss gyümölcsöket is – segít felvenni a harcot a székrekedéssel. Ha azonban a tünetek az egészséges szokások bevezetése után sem múlnak, és több héten keresztül fennállnak, mindenképp szükséges szakorvoshoz fordulni.

Érdemes továbbá végiggondolni az alábbiakat:

  • Mikor voltam utoljára spontán?
  • Mikor éreztem igazán jól magam?
  • Mi akadályoz abban, hogy felszabadultan élvezzem az életem?
  • Mit érdemes kidobnom (lehet ez tárgy, egy szokás, egy gondolat vagy akár egy emberi kapcsolat)?

Ha a gyermek visszatartja…

 „A gyerekeknél nem egyszer éppen az óvodai beszoktatás után alakul ki székrekedés, amikor a kicsi szégyelli magát a társai előtt, tartogat, otthon pedig már nem sikerül ürítenie, a hasa fájdalmas, puffadt. A székrekedés hátterében ritkán ugyan, de állhat bélfejlődési rendellenesség, amelyek egy része műtéti beavatkozást tesz szükségessé. Állhatnak a háttérben hormonális okok is, például a pajzsmirigy alulműködése.

Lelki okok is szerepet játszhatnak, főleg a szorongás.

Például, amikor idegen helyen nem történik székletürítés. Érdemes jutalmazni kisgyerekeknél az ürítést, például piros ponttal, bizonyos számú pont elérésekor pedig kisebb ajándékkal. Beszéljék meg, hány pont váltható be ajándékra” – javasolja Dr. Csiki.

Mit tehetünk a stressz okozta gyermekkori székrekedés ellen?

Az általunk megkérdezett háziorvos és a gasztroenterológusok egyetértenek abban, hogy

  • nagyon fontos, hogy gyermekünk elegendő mennyiségű folyadékot igyon (egy 10 kilogramm körüli gyereknek körülbelül egy liter folyadékot kellene innia, egy 15 kilogrammosnak 1,5 litert);
  • a gyermek egyen minél több zöldséget, gyümölcsöt, három év felett müzlit is lehet neki adni tejjel, joghurttal, vagy narancs kifacsart levét;
  • néha pusztán a has masszírozása is elősegíti a széklet távozását.

Ha mindent megtettünk, de mindezek ellenére is székrekedése van a gyermekünknek, érdemes felkeresni a gyermekorvost. Hashajtó készítményt semmiképp ne adjunk orvos megkérdezése nélkül!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek