Spórolj az energiával és a vegyszerekkel! – Környezettudatos kisokos 2.

A 2010-es évek nagy életmódváltó trendjét, a környezettudatos mozgalmat a klímakrízis okozta szorongás szükségszerűen hívta életre. Nem újdonság a „zöld háztartás”, azonban az alapvető praktikákat, amelyeket nagyanyáink még tudtak, nekünk már sok esetben tanulnunk kell. Hogyan csökkenthetjük a hétköznapokban az ökológiai lábnyomunkat? Ebben segít a Zöld kisokos, amelynek második része a szelektív hulladékgyűjtésre, az ökotisztításra és az energiatakarékosságra koncentrál!

Kép: Freepik

Mit hova dobjak?

Előző kisokosunk a hulladékcsökkentés praktikáit mutatta be, de bármennyire is törekszünk a zero waste életmódra, sokunknál óhatatlanul termelődik még háztartási szemét. Így a következő lépés, amit tehetünk, ha ezeket megfelelően, szelektíven gyűjtjük, ezzel pedig támogatjuk az újrahasznosítást.

Hazánkban a legtöbb helyen a papír és a közösen gyűjtött műanyag–fém hulladékot szállítják el a kommunálison túl. Mire kell figyelnünk, mi kerülhet a kék és mi a sárga tárolóba?

1. A papírhulladékokhoz csak a szennyeződés és ragasztószalag nélküli, nem hőpapírokat szabad tenni, azaz a boltban kapott blokkokat nem, azokat a kommunális hulladékba kell dobni.

2. Budapest és Győr területén a kék kukába mehet az összenyomott, kiöblített Tetra Pak doboz is, de az ország többi részén jellemzően a sárga színű szelektívbe kerül.

3. A sárga gyűjtőbe a vékony, egyszer használatos műanyagokat (pl. nejlonzacskó) nem tehetjük bele, és a vastagabb műanyagok közül is csak azokat, amelyeken az újrahasznosítható emblémában a következő számok találhatók: 1, 2, 4, 5.

Kép

A szelektívbe kerülő, élelmiszerrel szennyezett hulladékokat öblítsük el, amennyiben tehetjük (de mosószerrel ne mossuk ki), hogy a később azokat válogató munkásokat megóvjuk a fertőzésveszélytől.

Az üdítős dobozokat és PET-palackokat pedig mindig tapossuk össze, hogy a szemétszállító autó minél több hulladékot tudjon egy forduló alatt elszállítani ahelyett, hogy többször fordul, ami pluszban terheli a környezetet.

4. Sajnos az üveg- és a veszélyes hulladékok központi begyűjtése még sok helyen megoldásra váró feladat.

A környezet kímélése érdekében azonban érdemes ezeket is külön gyűjteni, majd beiktatni egy-egy plusz utat a napirendünkbe: hiszen 1 liter fáradt olaj lefolyóba öntésével egymillió liter édesvizet (50 ember évi ivóvízkészletét) teszünk használhatatlanná.

5. A sörös- és borosüvegeket már kisebb üzletláncok automatáinál is vissza tudjuk váltani, a maradékot pedig a szelektív gyűjtőszigeteknél adhatjuk le.

6. A gyógyszereket, festékeket, hígítókat, összegyűjtött fáradtolajat, égőket, akkumulátorokat, elemeket, egyéb elektronikai eszközöket különböző kihelyezett gyűjtőpontokon, hulladékudvarokban, de egyes benzinkutaknál is le tudjuk adni. Érdemes mindig a lakóhelyünkre vonatkozóan tájékozódni, hiszen az is lehetséges, hogy az önkormányzatunk évenkénti hulladékgyűjtést szervez!

Kép

Kép: Freepik

7. Nem szemét a zöld hulladék! Amennyiben az otthonunkban nem tudjuk megoldani a komposztálást vagy az értékes anyagot később felhasználni, a szerves szemetet is elszállíttathatjuk hivatalos cégekkel, összegyűjthetjük és leadhatjuk a hulladékudvarokban, de a nyári időszakban az FKF is begyűjti Budapesti zöldövezeti területeiről.

Tisztíts a természet erejével!

1. Az ökotudatosság másik nagy halmaza a környezetbarát takarítás, ebben pedig az ecet a leguniverzálisabb anyag. A 10%-os variáns lebomlik a természetben, és kiváló vízkőoldó nemcsak a fürdőszobai felületeken, hanem áztatással a vízforralók, kávéfőzők tisztításánál is. Ha pedig egy liter vízhez adunk egy-két evőkanállal, akkor üvegfelületekre permetezve szuper ablakmosót kapunk.

2. A másik kiemelt ökotisztító a szódabikarbóna. Dugulás esetén 1 csésze langyos ecetet keverjünk 1 csésze szódabikarbónához, öntsük a lefolyóba, majd 15-20 perc után egy fazék forró vízzel véglegesítsük a folyamatot! Univerzális tisztítószerként pedig ½ csésze ecetet ¼ csésze szódabikarbónával és ½ csésze vízzel keverjünk el! A nedves szivacsra vagy lebomló luffatökre szórt szódabikarbónát zsíroldásra és a penészfoltok eltávolítására használhatjuk. Felmosáshoz is szintén ezt ajánljuk: egy vödör meleg vízben 5-6 evőkanálnyit kell feloldani, a kellemes illatot pedig citrom vagy levendula illóolaj hozzáadásával érhetjük el.

3. Portörléshez egyszerűen használjunk vízzel nedvesített törlőrongyot, vagy lenolajat a fafelületek ápolásához!

Ha ódzkodunk az otthoni kotyvasztástól, az öko tisztítószereket kimérve is megvehetjük egyes csomagolásmentes boltokban. Ugyanígy a mosogatószert, de ha mosogatógépet használunk, akkor a tablettát elkészíthetjük házilag is: jó pár recept elérhető az interneten, érdemes teszteket végezni, melyik működik a legjobban.

4. Mosás terén a legtöbb bolygóvédő a mosószódára vagy az indiai eredetű mosódióra esküszik. Ez utóbbi egy teljesen természetes termés, amelyet textilzacskóba téve többször is használhatunk: remekül tisztít, semlegesíti a szagokat, a szöveteket nem roncsolja. Ráadásul antiallergén, így az érzékeny bőrűeknek is kiváló alternatíva.

Aki pedig hiányolja az öblítők illatát a frissen mosott ruhákon, illóolajos mosóparfümre is válthat a környezettudatosság jegyében.

Kép

Kép: Unsplash

Ha nem vonz minket a keleti mosási rutin, akkor a több száz mosásra elegendő, többféle illatvariációban elérhető mosótojásokkal is kísérletezhetünk.

Kapcsold le a villanyt, ne folyasd a vizet!

Szüleinktől bizonyára mindnyájan sokszor hallottuk a fenti, intő tirádákat. És milyen igazuk volt! A bolygó megóvásának egyik legfontosabb pontja ugyanis az, ha a vízzel és az energiával takarékoskodunk.

1. A légszennyezést is hatékonyan csökkentő módszereként válasszuk minél többször a biciklit vagy a tömegközlekedést az autó helyett, illetve csökkentsük a repüléseink számát!

2. Ha tehetjük, zuhanyozzunk a kádas fürdés helyett, de ekkor se folyassuk magunkra órákig a forró folyamot! Fogmosás közben zárjuk el a csapot, és ne mosogassunk folyó víz alatt, sőt, ha tehetjük, inkább egy dugig megtömött mosogatógépet használjunk takarékos programmal!

A pénztárcánkra is jótékony hatású spórolást a hűtés-fűtés területén is érdemes elsajátítani.

3. Ahogy erre az EU lakossági tippjei is rámutatnak, nem kell a bojlerünket 60°C-nál magasabb hőmérsékletre állítani. Emellett a rendszerváltás előtt megszokottá vált, energiapazarló fűtésről is jobb leszoktatni magunkat. Vegyünk példát az angolokról és a dánokról: ahelyett, hogy télen is 25 fokra hevítenénk a lakást, tartsuk a hőmérsékletet 19°C-on, és vegyünk fel kényelmes, réteges öltözéket! Hűvösben ráadásul az alvás is pihentetőbb. Emellett a radiátorok mögé hővisszaverő alumíniumfóliát is felhelyezhetünk, hogy ne a falat, hanem az otthonunkat fűtsük.

4. Nyáron ellenben húzzuk le a redőnyöket a legnagyobb forróságban, este pedig szellőztessünk! A rengeteg CO2 kibocsátással járó klímaberendezések helyett pedig inkább használjunk ventilátorokat!

5. A hosszútávú energiagazdálkodásnak a legjobb módja a korszerű otthonszigetelés, a többrétegű nyílászárók és a hővisszaverő cserepek beszerzése, de tény, hogy ez egy nagyobb beruházást igényel a családok részéről.

6. Az áramon is több ízben spórolhatunk úgy, hogy azt a Föld is meghálálja. Egyrészt soha ne égessük feleslegesen a villanyt egy olyan helyiségben, ahol nem tartózkodik senki. Az izzóinkat pedig cseréljük energiatakarékosakra: egy LED akár 20 évig is kiszolgálhat, miközben a villanyszámlát is jelentősen csökkenti. A 2016 előtt gyártott, internethez csatlakoztatott készülékeket (pl. okostévék, nyomtatók és játékkonzolok) ne hagyjuk készenléti állapotban, hanem egy gombbal ellátott elosztóval csatlakoztassuk, és ha nem használjuk, kapcsoljuk le az áramellátásról!

7. Ha tehetjük, a háztartási gépek terén is fokozatosan váltsunk zöld opciókra és öko programokra: a leginkább energiahatékony A+++ készülékek akár feleannyit fogyaszthatnak, mint a D besorolásúak.

A tudatos mosás terén is rengeteg energiát és vizet spórolhatunk.

Egyrészt csak akkor indítsuk el a gépet, ha teljesen megtelt a dob, másrészt használjuk a lehető legalacsonyabb hőfokot, hiszen a korszerű mosószerek (és a mosódió) így is hatékonyan tisztítanak. Ha nem nagyon szennyezettek, foltosak a ruhák, a hosszabb, előmosással járó program választása sem indokolt. A szárítógépet is érdemes elhagyni, hiszen csaknem kétszer annyi energiát fogyaszt, mint egy mosógép.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti