Segíteni jönnek, mégis rájuk támadnak – miért bántják a mentősöket?

Rátámadt, leköpte, fenyegette a mentőst. Sokszor hallunk a hírekben ehhez hasonló szalagcímeket. Néhány évvel ezelőtt odáig fajult a helyzet, hogy a megkéselt mentőápoló életét csak a gyors orvosi beavatkozás mentette meg. Hogyan és miért lesznek a segítőkből áldozatok, és milyen eszközök vannak ilyenkor a mentőápolók kezében, hogy rendezzék a konfliktust?

mentősök
Kép: Pexels / Pavel Danilyuk

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) dolgozóinak évente száz-százötvenszer kell elszenvedniük komolyabb agressziót munkavégzés közben, a szidalmazás, fenyegetés vagy rángatás pedig akár napi szinten előfordulhat.

Herbálos és járványtagadó is támadt már mentősre

Hét éve egy tizenhat éves fiú biofüvet (más néven herbál, ami a nevével ellentétben nem bio, és a marihuánánál veszélyesebb drog) fogyasztott egy XXI. kerületi társasházban. A liftben lett rosszul, mentőt hívtak hozzá. A mentőautóban agresszívvá vált, előkapott egy hatalmas kést, amelynek nyelét boxernek alakították ki, és azzal hason szúrta a mentőápolót, akinek az életét csak a gyors orvosi segítség mentette meg.

A fiatal ellen eljárás indult, végül négy év fogházra ítélték.

Az elmúlt években olyan esetre is volt példa, hogy egy öngyilkosságra készülő ember támadt a kiérkező mentősökre. Egy borsodi kistelepülésen élő huszonéves nő maga hívta a mentőszolgálatot 2019 augusztusában, miután egy családi vita és verekedés közben többször elájult, majd öngyilkossági szándékkal megvagdosta az alkarját. A mentősök kórházba akarták szállítani, a nő azonban elfutott, csak rendőri segítséggel találták meg. Akkor is agresszívan viselkedett, ezért megbilincselték. Amikor a mentőautóba akarták ültetni, továbbra is ellenállt, szitkozódott, azt kiabálta, hogy „diliházba” akarják vinni. A mentőautóhoz vezették, ahol megrúgta a mentőápolót.

Még az autóban is rugdosott, megpróbálta megharapni a mentőtisztet, végül a pszichiátriai osztályra vitték.

Az ügyészség felfüggesztett börtön kiszabását indítványozta ellene. 

Tavaly nyáron Szentendrén egy ittas, alvó férfihez lakossági bejelentésre érkezett a mentő. Felébresztették, hogy felmérjék, milyen állapotban van, erre káromkodni, fenyegetőzni kezdett, és ököllel ütött feléjük. A mentősök eltávolodtak, erre a férfi a zsebéből elővett egy bicskát, és megindult a mentőautó felé. A járművezetőnek sikerült beülnie a kocsiba, és tárcsázta a segélyhívót.

Amikor az elkövető az autóhoz ért, nekitámaszkodott, hogy ne tudjon elindulni, és amikor a sofőr lassan tolatni kezdett, ráütött a motorháztetőre.

Végül a mentőápoló is be tudott szállni társa mellé. Időközben a rendőrök is a helyszínre értek, akik megbilincselték a velük is agresszívan viselkedő férfit.

A koronavírus-járvánnyal új típusú támadási formák is megjelentek. Tavaly decemberben egy vírustagadó férfi a Somogy megyei Tabon két önkéntes egyetemistára támadt, akik mintavételre érkeztek. A férfi azt feltételezte, azért mennek mintát venni a Covid-gyanús betegekhez, mert előre megfertőzött tesztekkel szeretnék fenntartani a járvány látszatát. A férfi az utcán lépett oda a védőruhába öltözött fiatalokhoz, és azt követelte, hogy adják át neki a levett mintákat. Erre nem került sor, ezért rájuk támadt.

Az egyetemisták végül a szolgálati autóba menekültek, amelyet a férfi percekig ordítva püfölt.

Miután nem tudta megszerezni a mintákat, saját autójába ülve távozott a helyszínről. Az illető ellen jelenleg is nyomozást folytat a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság.

Az OMSZ-től megtudtuk, általános szabály náluk, hogy a konfliktust próbálják megelőzni. Ha ez nem sikerül, s menekülésre kényszerülnek, biztonságba húzódnak, és rendőri segítséget hívnak. Szükség esetén a mentőegységeknek lehetőségük van a rádiókészülékük „pánikgombjának” megnyomásával is jelezni, ha veszélybe kerülnek, a mentésirányítás informatikai rendszere pedig lehetővé teszi a helyszín meghatározását és a rendőri segítség gyors riasztását is. 

Piros tojás helyett feljelentés

Ugyan nem a fizikai vagy verbális agresszió körébe tartozik, de 2021 áprilisában, éppen húsvétvasárnap valaki lencsevégre kapott egy mentőápolót, amikor az az esetkocsiból kiszállva megállt a fővárosban egy Szentendrei úti büfénél ebédet vásárolni. A büfével szemben lakó férfi fotót is mellékelve feljelentette a mentőápolót az OMSZ főigazgatójánál. A panasz szerint a vásárlás hosszú percekig tartott. Az OMSZ az eset után felhívta a figyelmet, hogy az életmentők természetesen nem ellátás alatt vagy helyett, hanem kórházból a mentőállomásra tartva álltak meg egy pillanatra, ami nem veszélyeztette az egység riaszthatóságát vagy befolyásolta a „bevonulás” útvonalát.

A mentő fedélzeti számítógépe alapján valójában mindössze 1 perc 51 másodpercig tartott a vásárlás.

A vizsgálat azt is feltárta, hogy ugyan megvették a kifogásolt hamburgert, állomáshelyükhöz érve azonban riasztást kaptak, így elfogyasztani csak jóval később tudták az ebédjüket.

A barátságtalan feljelentésnek országos visszhangja lett, és HAMBULANCIA néven egy, a mentőket támogató kezdeményezés indult útjára. Nagyon sok vendéglátóhely érezte fontosnak, hogy kiálljon a mentősök mellett, ezért a mentőszolgálat úgy döntött, hogy létrehozza a szolgálatban levő mentősöket kedvezményes ételvásárlással támogató büfések országos adatbázisát. A kezdeményezéshez csatlakozni kívánó gyorséttermek az Országos Mentőszolgálattól egy „HAMBULANCIA – a mentőket támogatjuk” feliratú matricát kapnak, és rákerülnek egy elektronikus térképre, amely alapján a mentők – ha a szolgálati feladataik éppen megengedik – azonnal megtalálják a legközelebbi hamburgerezőt, pizzázót vagy kebabost, ahol kedvezményben részesülhetnek.

Mindig nyomozás indul
A bántalmazás egyes esetekben személyi sérüléssel, máskor anyagi kárral is jár, az OMSZ pedig feljelentést tesz. Az ilyen esetekben hivatalból meg kell indítani a nyomozást. A közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt a bíróság alapesetben 1-5 év szabadságvesztést szabhat ki, de ez 2-8 évig terjedhet, ha csoportosan, fegyveresen vagy felfegyverkezve követik el – tudtuk meg dr. Bagoly Bettinától, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjétől. Sőt, a bántalmazó csoport szervezője, vezetője akár tíz évet is kaphat. Ha emberölés vagy emberölési kísérlet történt, akkor még súlyosabb, 10-20 év vagy életfogytiglan is kiszabható. Ha a támadó fiatalkorú, enyhébb büntetésre számíthat.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti