Így táplálja a kerted az egészségedet szolgáló mikrobiomot

Gyakran mondjuk, hogy minden mindennel összefügg, de érdemes ezt a kijelentésünket néha mélyebben is átgondolni. Ebben segítek néhány száraz, mégsem unalmas tény felsorolásával. A lista végére remélhetőleg összeáll egy kép a működésedről és arról, hogy kikkel, mikkel és hogyan érdemes együtt dolgoznod az egészséged érdekében. És főleg, hogy hogyan tud ebben segíteni neked a veteményesed. Lássuk!  

mikrobiom zöldségekből
Illusztráció forrása: Freepik

Ha a táplálkozásról van szó, akkor sajnálatos tévhit, hogy csak az úgynevezett makrotápanyagok (szénhidrát, zsír, fehérje) arányai határozzák meg az egészségi állapotodat. A szervezeted optimális működéséhez a jelen becslések szerint, akár húszezernél is többféle mikrotápanyagra van szükséged. Ezek nyomelemek, vitaminok, polifenolok, különböző fitonutriensek, amelyekből egyszerre csak nagyon kevés kell. 

Bennünk – főként a bélrendszerünkben – és a bőrünkön tízszer több mikroba él, mint a saját sejtjeink száma. Gondolj csak bele, ki is vagy tulajdonképpen, ha ennyi idegenlégiós ügyködik éppen most is benned, különféle védő, szállító és feldolgozó munkaköri leírást követve! Még szerencse, hogy a sejtjeid nagyobbra nőttek… 

Ezt a vendégsereget nevezzük mikrobiomnak. Ezekkel az aprócska lényekkel nagyon szoros szimbiózisban élünk, ugyanis rengeteg olyan funkciót látnak el, amelyekre egyszerűen nem vagyunk képesek. 

A bevitt élelemből feltárnak számunkra életbevágóan fontos anyagokat, méghozzá a bennünk biológiailag hasznosuló formában. Ők a barátaink, a nélkülözhetetlen munkatársaink. 

Bánj velük ehhez méltóan. Azt szoktam mondani – némi egyszerűsítéssel –, hogy a mikrobáinkat etetjük, és azok etetnek minket. Micsoda vendégsereg ez! Nemcsak elfogyasztja, amit kap, de utána még „főz” is nekünk! 

Igazából fel sem tudjuk sorolni, hogy hányfajta létezik ezekből az apró kis segítőkből, hiszen csak néhány éve kezdtünk velük tudományos alapossággal foglalkozni. Végre. Az ember már régóta sokat sejt a táplálkozás fontosságáról: Hippokratész Kr. e. 400 körül fogalmazta meg azt az örökérvényű okosságot, amely így szól: „Gyógyszered legyen az ételed, ételed legyen a gyógyszered!”

Az biztos, hogy sok ezerre tehető a fajtasokszínűségük. És a „gusztusuk” is legalább ezerféle, azaz amit enni és feldolgozni szeretnek. Kedvelik a különféle zöldség- és gyümölcsfajtákat, a rostanyagokat, a bonyolult szénhidrátokat, és mindezt a lehető legtermészetesebb formában. Ugyanis, ha már megkapták, szeretik használni a „tehetségüket”. 

Vehetnénk róluk példát, és az almalé helyett mi is rághatnánk egész almát mindenestül. Vagy a zöldségeket nyersen vagy párolva, de egyben. 

És akkor lenne miből a mi kis munkatársainknak legyártani az elegendő vajsavat, amely egészségesen hizlalná a vastagbél hámsejtjeit, és ezzel megvédene a sokféle, napjainkban rohamosan terjedő bélbetegségtől. És ez csak egyetlen példa arról, hogy hogyan is működik ez a szimbiózis a kis barátaink és közöttünk. Én terítek, ők esznek. Aztán dolgoznak. 

Sajnos ma a világ élelmezésének több mint hetvenöt százalékát mindössze tizenkét növény- és öt állatfaj adja, és a paletta egyre csak szűkül. Száz évvel ezelőtt egy átlag magyar család több mint háromszázféle növényt fogyasztott: gabonák, hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök, magvak, fűszernövények, gombák, vadon élő növények. Ma ez a szám nem éri el az ötvenet. Meg fogsz lepődni, ha elkészíted a saját listádat. 

Kép
balkon növények
Kép forrása: Freepik

Emellett az ipari mezőgazdaság által megtermesztett termények tápanyag-sokszínűsége és mennyisége is radikálisan csökken, gyakran már nem éri el a harminc-negyven évvel ezelőtti tized-, esetleg huszadrészét sem. Huszonöt ipari sárgarépát kell ma megenned ahhoz, hogy ugyanannyi karotinhoz juss, mint negyven éve egyetlenből… 

Ennek oka az élettelen talaj, amelyben az ipari mezőgazdaság műtrágyákkal és vegyszerekkel termeszteni igyekszik. Ugyanis a növények sem „direktben esznek”: az ő mikrobiomjuk az élő talaj, amelyben milliárdnyi apróság szorgoskodik és „főz a növényeknek”. 

A jól tartott növény minket is táplál, hiszen benne van mindaz, amit a mi mikrobiomunk hasznosítani fog. 

És a kör ezzel bezárul. Talán már fel sem teszed a kérdést, hogy mi köze van mindennek a jelenlegi vagy remélhetőleg már lázasan tervezett veteményesedhez? 

Bizony az, hogy amit a kertecskédben a helyes technológiával megtermelsz, nagy valószínűséggel hozzájárul az egészségi állapotod megőrzéséhez vagy rendbehozásához. Hiszen sokfélét és jófélét igyekszel majd termeszteni. 

A fentieken még sok mást is kapsz, csak néhány példa: 

– megérted, hogy mi is pontosan a szezonalitás: mit mikor érdemes vetni, ültetni és enni is, 

– a frissen és megfelelő érettségi fázisban leszedett termés tartalmazza mindig a legtöbb hasznosuló tápanyagot, 

– jobban értékeled majd azok munkáját is, akik a táplálékod többi részét állítják elő, hiszen mi nem törekszünk önellátásra, szerényen, de okosan csakis elérhető célokat tűzünk ki. 

Rendszeresen követheted Márta tanácsait és felteheted kérdéseidet A te veteményesed is számít Facebook-csoportban. 

A cikk Tkacsik Márta A te veteményesed is számít! című sorozatának része. A sorozat további részei itt érhetőek el.

Ez a cikk eredetileg a Képmás magazinban jelent meg. A magazinra itt lehet előfizetni.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti