Raszputyin lánya, aki nem adta meg magát – A cári palotából a cirkuszon át a szegecselőgép mellé
Grigorij Raszputyin ténykedéseivel a végsőkig próbára tette minden körülötte élő ember tűrőképességét, majd brutális halála is megterhelte hozzátartozóit. Gyermekeinek sem jutott könnyű sors. Egyetlen idős kort megért gyermeke, Marija a történelmi viharok közepette egész életében apja emlékével küzdött, és csak különleges ellenálló képessége tartotta életben vándorlásai során.
Matrjona Raszputyina 1898-ban született egy kis szibériai faluban. A viszonylag jómódú parasztcsaládban az édesanyja, Praszkovja végezte a munka legnagyobb részét, mivel apja, Grigorij Raszputyin egyfajta szabadfoglalkozású gyógyítóként, sztarecként járta Oroszország útjait, és beteg, elkeseredett emberek vigasztalásával, valamint prédikálással töltötte az idejét.
Az 1900-as évek elejére már elterjedt a híre, és nemcsak a saját falujában, hanem messzebbi vidékeken is egyre több híve lett. Annak ellenére, hogy köztudottan súlyos alkoholista és megrögzött nőcsábász volt, kifejezetten jól jövedelmező gyógyítószektát épített maga köré. Amikor otthon tartózkodott, leginkább a gyerekei vallási nevelésével foglalkozott.
Két lánya, Matrjona és Varvara, valamint fia, Dmitrij kínlódva élte meg a mindennapos bűnbánatokat, a hosszas böjtölést és az órákon át tartó térdeplést.
A sorsdöntő változás 1906-ban következett be az életükben, amikor Raszputyin egy befolyásos ismerőse révén megismerkedett a cári családdal. Szentpétervári látogatása során karizmatikus személyiségével a hatalmába kerítette a hiszékeny cárnét. Egyre több időt töltöttek együtt, ráadásul úgy tűnt, hogy a sztarec nyugtató hatással van a vérzékenységben szenvedő, beteges cárevicsre, Alekszejre.
Egyik súlyos vérzésrohama során állítólag megmentette az életét. Valószínűleg egyfajta hipnotikus állapotot idézett elő nála, amellyel jelentősen csökkentette a pánikba esett fiú vérnyomását, így a vérzés hevességét is. Ettől kezdve a cári család szinte Raszputyin-függő lett: meg voltak győződve róla, hogy kizárólag ő képes életben tartani a trónörököst.
Szentpétervárra költöztették, hogy mindig a közelükben legyen. A jótékony hatás, amelyet a cárevicsre gyakorolt, tartós maradt. Utólagos elemzések szerint az is szerepet játszhatott ebben, hogy Raszputyin idegenkedett mindenféle gyógyszertől, így nem engedte, hogy Alekszejnek beadják az akkoriban egyre divatosabb, szinte csodaszernek tekintett aszpirint.
A XX. század elején még nem voltak tisztában ennek a gyógyszernek a véralvadásgátló hatásával, így Raszputyin valószínűleg megmentette a kisfiút attól, hogy a jó szándékú orvosok tovább súlyosbítsák az állapotát.
Néhány évvel később Raszputyin a két lányát is maga mellé vette. Iskolába járatta őket, és folytatódott a véget nem érő imádkozás, böjtölés. Matrjona nevét az úriasabban csengő Marijára változtatta, és hangoztatta, hogy úri kisasszonyokat nevel mindkettőjükből. Eközben a saját életvitele egyre botrányosabbá vált. Szinte egyfolytában részeg volt, és tulajdonképpen háremet tartott: különböző társadalmi rétegekből származó, hiszékeny fiatal nőkkel és lányokkal hitette el, hogy megtisztítja őket a bűneiktől; ennek ára a vele folytatott szexuális kapcsolat volt. Kikezdhetetlen logikával mondogatta: „Bűn nélkül nincs bűnbocsánat.”
A cikk folytatása Képmás magazin legfrissebb, májusi számában olvasható.
Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben.
A magazinra előfizethet itt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>