Otthonteremtési program 2020 – ezek a támogatások és kedvezmények igényelhetők

Az elmúlt hetekben az otthonteremtési program több elemét is bejelentette Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, a bejelentések időrendi sorrendjében haladva, az új ingatlanok áfájától a tetőtér-beépítések támogatásáig.

Otthonteremtési program 2020 - család két gyermekkel
Kép: Unsplash

1. Az új építésű ingatlanok lakásértékesítési áfája 5%-ra csökken

2021. január 1-jétől csak 5 százalékos áfát kell fizetni újépítésű otthon vásárlása esetén a jelenlegi 27 százalék helyett. A kedvezményes áfa egyetlen feltétele, hogy a lakás alapterülete nem haladhatja meg a 150 négyzetmétert, ház esetében pedig a 300 négyzetmétert.

2022 végéig a lakásépítési áfa is 5 százalékos lesz, az új otthonteremtési programnak ezt az elemét már korábban is alkalmazták.

2. Az 5 százalékos áfa visszaigényelhető lesz csok mellett

Azok, akik csokkal vásárolnak új építésű ingatlant, januártól az 5 százaléknyi áfatartalmat is visszaigényelhetik. Novák Katalin az intézkedés bejelentésekor a Kossuth Rádiónak nyilatkozva elmondta, hogy az a jó támogatás, ami a lehető legszélesebb kör számára elérhető, ráadásul a legegyszerűbben, viszont nem ad lehetőséget a visszaélésre. A csok a tapasztalatok szerint 2015 óta így működik, ezért kötötték össze az áfa-visszaigénylési lehetőséget a csokkal, ami jól bevált támogatási forma.

3. Illetékmentesség csok mellett

Januártól teljes illetékmentességet biztosít a kormány azoknak, akik családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) vásárolnak új vagy használt ingatlant. Az illetéket nem utólag kapják vissza a vásárlók, hanem egyáltalán nem kell megfizetniük.

4. Otthonfelújítási támogatás

Január 1-jétől a legalább egy gyermeket nevelő családok otthona felújítási költségeinek felét átvállalja az állam, legfeljebb hárommillió forintig. A támogatás minden típusú felújításra vonatkozik: energetikai korszerűsítésre,  a fürdőszoba vagy a konyha felújítására, teljes lakásfelújításra. Az állam a beszerzett anyagok és az igénybe vett munkaerő költségeinek felét az összegyűjtött számlák alapján utalja vissza (maximum hárommillió forintig).

A támogatás a gyermek 18 éves koráig biztosan igényelhető, de a gyermekek otthongondozási díjára jogosultak életkori határ nélkül is élhetnek a lehetőséggel.

A programért a Magyar Államkincstár lesz a felelős, mert az képes nagy érdeklődés esetén is a tömeges igények kielégítésére. A kormány célja, hogy a visszaigényléseket lehetőleg teljes egészében online lehessen intézni, és minél rövidebb idő alatt lehessen megvalósítani.

5. Támogatás többgenerációs otthonok kialakítására

Január elsejétől a családi házak tetőtér-beépítéséhez is igénybe vehető a családi otthonteremtési támogatás (csok) akár maximális összege, amennyiben a fiatal pár a szülők, nagyszülők házának tetőterében alakítaná ki otthonát. Eddig ehhez a csok lakásbővítési támogatását lehetett igényelni, amely lényegesebb kisebb összeg, mint a tetőtér-beépítési támogatás.

A támogatás önálló, külön bejáratú lakásra vehető fel, amelynek van konyhája, fürdőszobája és lakótere. Az alapterületnek egy gyermek esetében legalább 40 négyzetméternek, kettő esetén 50-nek, három vagy több gyermeknél pedig legalább 60 négyzetméternek kell lennie. Szintén feltétel, hogy nem lehet ugyanaz a tulajdonosa a földszinti és a tetőtéri lakásnak.

Egy gyermek vállalása vagy nevelése esetén 600 ezer forintot, két gyermeknél 2,6 millió, három gyermeknél 10 millió forintot vehetnek igénybe vissza nem fizetendő támogatásként a fiatalok. Már megszületett gyermeknél a szülők minden életkorban igényelhetik a támogatást, ha előre vállalnak gyermeket, akkor az életkori határ 40 év.    

Ehhez a támogatáshoz igénybe vehető a maximum 15 millió forintos, kamattámogatott csokkölcsön is. A teljes 15 millió forintos kölcsön havi törlesztő részlete 72 ezer forint, az akár már két gyermek nevelése, vállalása esetén felvehető 10 millió forintos kölcsönre havonta 48 ezer forintot kell fizetni.  

A többgenerációs otthon létrehozásának támogatása kizárólag a tetőtérbeépítésre vonatkozik, hozzáépítés esetén bővítésre vonatkozó csokot lehet igényelni.

Magyarország legnagyobb otthonteremtési programjának célja, hogy mindenki saját tulajdonú otthonban élhessen, a fiatalok ott várhassák, nevelhessék gyermekeiket" – mondta el Novák Katalin szerdai sajtótájákoztatóján, a támogatás bejelentésekor.   

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti