Mennyei őszi falatok – 5 finom és egyszerű recept a szezon kedvenceiből
Sokan nem szeretik az őszt, mert nehezen búcsúznak el a nyártól és a jó időtől, pedig ez az évszak is tele van szépséggel, nem beszélve a rengeteg szezonális gyümölcsről és zöldségről, amelyek elképesztő sokszínűséggel, változatosabbnál változatosabb formákban elkészíthetők. Mutatom, nálunk melyek a nagy kedvencek!
Az őszi zöldségek ízükben annyira komplexek, hogy lehetőségek egész tárházát nyitják meg előttünk, amikor sütünk vagy főzünk velük. A legtöbb zöldségről sokan nem is gondolnák, mennyire jól működnek például édes ízekkel párosítva, pedig a répa, a cékla és az édesburgonya édeskésen is elképesztően finom, érdemes adnunk nekik egy esélyt, ha még nem próbáltuk!
Zöldségköret egy kicsit másként
Sok-sok évvel ezelőtt édesanyám egyszer a kacsa- és libasült mellé nem a jól megszokott dinsztelt káposztát kínálta, hanem céklát, fehér- és sárgarépát, valamint sütőtököt a következőképpen elkészítve (és hatalmas sikert aratott vele).
A zöldségeket megpucoljuk, vastag hasábokra vágjuk, pici sóval, köménnyel, fűszerpaprikával – vagy ami még pikánsabbá teszi, füstölt paprikával – megszórjuk, majd egy kis mézet csorgatunk rájuk. 200 fokos sütőben addig sütjük őket, amíg belül puhák nem lesznek, a méztől pedig szépen roppanósra nem karamellizálódik a külsejük.
Mindenféle hús mellé jól illenek, az édességük képes kihangsúlyozni a velük párosított ételek savas vagy fűszeres aromáját, és pompásan ellensúlyozzák a nehezebben emészthető húsok testességét, zsírosságát.
Hideg időben különösen szeretjük a céklát, ami nemcsak finom, de tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal is. Rozmaringgal és fokhagymával krémesre sütve például mennyei, de nagy kedvencünk a következő recept is.
Grillezett fetasajt sült céklaágyon
Hozzávalók:
1 db cékla
1 dl víz
1 db édeskömény
1 dl olívaolaj
só, bors ízlés szerint
0,5 dl balzsamecet
1 citrom héja
20 dkg feta sajt
1 marék dió
A céklát megpucoljuk, kockákra vágjuk, majd puhára főzzük. Közben az édesköményt megtisztítjuk, vékony szeletekre vágjuk, majd egy kis tepsibe helyezzük. Meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal, sózzuk, és 10 percre a 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük. A megpuhult céklát lecsepegtetjük, kevés balzsamecettel meglocsoljuk, majd elkeverjük a sült édeskömény-szeletekkel. Egy citromot megpucolunk, majd a héját vékony szeletekre vágjuk, és ezt a céklás keverékhez adjuk. A feta sajtot a zöldségekre, a tepsi közepére tesszük, meglocsoljuk olívaolajjal, és az egészet a sütőbe tesszük 15 percre. Közben egy száraz serpenyőben megpirítjuk a diódarabkákat, majd félretesszük. Az ételt a sütőből kivéve megszórjuk pirított dióval, és már fogyaszthatjuk is.
Ha ősz, akkor sütőtök – Avagy receptek sütőtökre
Akinek iskolásai, óvodásai vannak – és egy munkából farkaséhesen hazatérő férje –, annak bizonyára nem kell ecsetelnem mekkora kincs az egész családnak egy finom esti vacsora. Mindenki éhes, fáradt, és alig várja, hogy valami ínycsiklandót kanalazhasson.
Ilyenkor szeretjük elővenni találékonyságunkat, hogy fél óra alatt olyat alkossunk a konyhában, aminek mindannyian örülünk.
A következő recept pont ilyen.
Serpenyős sütőtökös mac and cheese
Hozzávalók:
30 g vaj (vagy egy evőkanálnyi kókuszzsír/kókuszolaj)
4 ek olívaolaj
60 dkg sütőtök (de lehet akár egy kicsit több is)
2-3 szál zsálya (vagy egy teáskanálnyi, ha tasakos)
5 dl hús- vagy zöldségleves alaplé (ha nincs, tökéletes a leveskocka is)
5 dl tej (vagy rizstej)
2 dl főzőtejszín (én Alpro rizstejszínnel szoktam készíteni)
30 g reszelt parmezán
150 g reszelt cheddar sajt
150 g reszelt mozzarella (lehet füstölt is)
200 g reszelt gouda
só, bors, szerecsendió ízlés szerint
50 g parmezán (a tálaláshoz, adagonként kb.1 ek)
500 g tészta (tortiglioni vagy rigatoni, de nagyon finom a kitti’s rizses-köleses nagykockájával is)
4 gerezd fokhagyma
1 nagy fej vöröshagyma (én sonkahagymával jobban szeretem)
Egy nagy fazékban közepes lángon olvasszuk fel a vajat (kókuszzsírt vagy kókuszolajat), és az olívaolajjal hevítsük tovább. Majd adjuk hozzá a finomra vágott vöröshagymát és fokhagymát. Szórjuk meg zsályával, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Ezt követően borítsuk hozzá a kockázott sütőtököt, és öntsük fel kevés alaplével. 10–15 percig pároljuk, amíg kissé karamellizálódik, és teljesen megpuhul. Öntsük hozzá a többi alaplevet, és forraljuk fel, majd botmixerrel pürésítsük szinte teljesen simára. Öntsük bele a száraztésztát és a tejet. 20–25 percig főzzük, folyamatosan kevergetve, hogy az alja le ne ragadjon. Ha a tészta megfőtt, vegyük le az edényt a tűzről, és reszeljünk hozzá szerecsendiót. Szórjuk bele a reszelt sajtokat, a goudát, a cheddart, a mozzarellát és a parmezánt. Végül öntsük rá a tejszínt is, és keverjük el sűrű krémesre. Tálaláshoz szórjunk rá parmezánt, és húsimádóknak jöhet rá egy kis sült bacon is.
Teriyaki sütőtök
Nálunk a család apraja-nagyja imádja az ázsiai ízeket, így nem is kérdés, hogy az egyébként elég jellegtelen ízű csirkemellet leggyakrabban teriyaki szósszal készítem. Egyszer gondoltam egyet, és kipróbáltam sütőtökkel is, és a recept működött!
Olyannyira, hogy ha gyorsan valami finomat kell készítenem, és szavazást tartok a családtagjaim között, ötből legalább háromszor ezt kérik.
Még szerencse, hogy az elkészítése pofonegyszerű!
Hozzávalók:
1 normál méretű sütőtök
3-4 ek olívaolaj
4 ek teriyaki szósz
2 tk étkezési keményítő
4 ek szezámmag
1 db zacskós rizs
só, bors
A teriyaki sütőtök első lépéseként a sütőtököt meghámozzuk, félbevágjuk, a húsát pedig kisebb kockákra vágjuk, és egy tálba tesszük. Ráöntjük az olajat és a teriyaki szószt, rászórjuk a keményítőt, a borsot és a szezámmagot, alaposan átforgatjuk, majd elterítjük egy sütőpapírral bélelt tepsin. 190 fokra előmelegített sütőbe toljuk kb. 20–25 percre, hogy megpuhuljon a sütőtök. Miközben az sül, megfőzzük a zacskós rizst. A sütőtököt, ha szükséges, még sózzuk, majd rizzsel tálaljuk.
Ki szereti a szőlőt?
Bevallom, az egyik kedvenc gyümölcsöm a szőlő. Gyerekkoromban a nagypapámnak hatalmas szőlőbirtoka volt a homoki dűlőkön, és ősszel, amikor meglátogattuk, alig vártam, hogy kimehessünk a többi gyerekkel bújócskázni – és természetesen szőlőt csipegetni – az öreg tőkék közé. Sajnos, a nagypapám már nem él, a birtokot is régen eladták a szüleim, a szőlő elvadult, nincs, aki művelje.
De a mai napig pontosan fel tudom idézni magamban az ott termett szőlőfajták illatát és zamatát: az otellóét, a muskotályét, a saszláét és a csabagyöngyéét.
Talán ezért is van az, hogy ősszel nálunk mindig van legalább pár fürt szőlő a gyümölcsös tálban, és az évek alatt rengeteg szőlős receptet gyűjtöttem össze. Sok kedvencem van, de talán az egyik legegyszerűbb a következő nassolnivaló, ami nemcsak finom, de nagyon mutatós is, így akár vendégek előtt is lehet „villogni” vele.
Krémsajtos szőlőgolyók
20 db nagyobb szem szőlő
250 g natúr krémsajt
100 g darált dió
100 g darált pisztácia
A szőlőszemeket megmossuk és lecsepegtetjük. A krémsajtot villával jó alaposan elkeverjük, hogy könnyebben tudjuk formázni. A sajtból teáskanálnyi adagokat helyezünk a tenyerünkbe, ellapítjuk, a közepébe helyezünk egy szőlőszemet, majd gombócot formázunk belőle úgy, hogy mindenhol befedje azt. Ha az összes gombóc elkészült, az egyik felét megforgatjuk a darált dióban, a másik felét a pisztáciában. Tálalhatjuk egészben és félbevágva is.
Egészséges desszert édesszájúaknak
Nagy bánatomra imádom az édességeket. Csaknem olyan vagyok, mint Gombóc Artúr, azzal a különbséggel, hogy nálam a szeretett nyalánkságok sora nem áll meg a csokoládéknál, szép, hosszú listában folytatódik a fagylaltokkal, a tortákkal és a süteményekkel. Mentségemre szóljon, hogy ahol lehet, az egészséges verziót választom, mint a következő receptnél is, amit ősszel és télen szinte minden hétvégén elkészítek. Gyakran vendégváróként is ezt a desszertet teszem az asztalra: pillanatok alatt megvan, és abbahagyhatatlanul finom!
Nemcsak szilvával működik, meggyel, körtével, almával és mirelit gyümölcsökkel is isteni.
Sütőtökös, szilvás morzsa
Hozzávalók:
10-12 db szilva
kb. ugyanennyi mennyiségű sütőtök felkockázva
15 dkg rizsliszt (működik zabliszttel is)
10 dkg darált mandula
sötétbarna nádcukor ízlés szerint (a sötét demerara típusúval a legfinomabb, mert ad neki egy jellegzetes karamellás ízt)
10 dkg kókuszolaj (vaj is lehet)
1 mokkáskanál fahéj
fél citrom leve
csipet só
méz
Tálaláshoz:
görög joghurt vagy vanília ízű jégkrém
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, közben meghámozzuk és felkockázzuk a sütőtököt. Beleszórjuk egy tepsibe vagy egy nagyobb hőálló tálba, és nagyjából 10–15 percig sütjük. A szilvákat kimagozzuk, negyedekre vágjuk és félretesszük. Kézzel összegyúrjuk a rizslisztet (vagy zablisztet), a darált mandulát, a nádcukrot, a kókuszolajat, és beleszórunk egy csipet sót. Miután elkészültünk, a szilvát és a morzsát is hozzászórjuk a félig megpuhult sütőtökhöz: először a szilvát tesszük rá, majd megszórjuk fahéjjal, és rácsorgatjuk a fél citrom levét, illetve egy kis méz is mehet rá. Utána rámorzsoljuk a tésztát, hogy egyenletesen befedje a gyümölcsöket. Lentebb vesszük a hőfokot 180 fokra, és nagyjából 15–20 percig sütjük (vagy amíg a tetején a morzsa aranybarna nem lesz). Ezután lekapcsoljuk a sütőt, de még nem vesszük ki az edényt, hanem hagyjuk bent állni egy kicsit (kb. 5–10 percig). Amikor már langyosra hűlt, kanalazhatunk mellé görög joghurtot (én ebbe szoktam egy kis vaníliapasztát is belekeverni) vagy vaníliafagylaltot. Mindkettő verzió kellő mértékben kényezteti az ízlelőbimbóinkat.
A receptekhez a pontos mennyiségek meghatározása miatt felhasznált források: nosalty.hu; streetkitchen.hu
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>