Az online szülőség tanulható – a digitális eszközök segíthetnek összetartani a családot
Számos tanulmány szól arról, hogy a digitális eszközök és az internet lecsökkenti a családdal tölthető időt, míg egyes szakértők azt állítják: ha egy család tagjai kellő információval rendelkeznek a digitális világról, pont, hogy erősödhetnek a családi kapcsolatok. De mégis: hogyan válhatunk jó digitális szülővé? Mit tehetnek az idősebb generáció tagjai azért, hogy az új technológiák ne gátat, hanem hidat képezzenek a családtagok között? A témáról Szabó Ditte digitálismarketing-tanácsadóval, trénerrel beszélgettünk, aki nemrég tartott előadást a Magyar Telekom által rendezett „Digitális szülő vagyok!” konferencián Digitális kihívások a családi kommunikációban címmel.
A napról napra megújuló digitális eszközök és felületek új csatornákat teremtenek, amelyeket a fiatalabb korosztályok „bennszülöttként" azonnal használatba vesznek, míg ugyanez az idősebb generáció számára kevésbé magától értetődő. Ha viszont a gyerekek szülői kontroll nélkül, tapasztalatok híján vágnak neki a digitális világnak, könnyen lehet, hogy olyat látnak, ami károsítja a lelküket, elviszi őket valamilyen rossz irányba, vagy épp akarva akaratlanul is olyan adatokat adnak meg magukról, amelyekkel később visszaélhet a rendszer. Mit tehet a szülő, ha meg akarja óvni a gyermekét?
Az internettől és az applikációktól való eltiltás nem megoldás, mert egyrészt ellenállást szül, másrészt, mert a digitális világ nem fog megszűnni, sőt, az életük, a munkájuk, a jövőjük része lesz.
Szülőként éppúgy felelősségünk biztonságos környezetet teremteni a gyermekünknek az online térben, mint a való világban.
Még a felnőttek nagy része sincs tisztában azzal, hogy miközben használja az egyes digitális alkalmazásokat, folyamatosan információkat „szivárogtat ki” az életkoráról, az érdeklődési köréről, a tartózkodási helyéről, s ha ők nem tudják ezt, a gyermekeiket sem tudják megóvni a visszaélésektől. De a jó hír az, hogy az online szülőség tanulható!
A gyerekek kérdéseket tesznek fel, és fontos, hogy a szülő ezekre a kérdésekre válaszokat tudjon adni. Hiteles válaszokkal és tanácsokkal pedig csak úgy szolgálhatunk, ha figyelemmel követjük az aktuális digitális trendeket, eszközöket és felületeket, s információt szerzünk azok előnyeiről és veszélyeiről. Többek között a Be Social oldal blogjára vagy épp kifejezetten a digitális szülőség témájában a Hintalovon Alapítvány digitális szülőknek szóló weboldalára (elérhetősége a cikk alján) folyamatosan kerülnek fel hasznos tartalmak, érdemes őket böngészni. De halljuk most a szakembert!
Milyen beállításokat tartasz fontosnak elvégezni a digitális eszközökön, mielőtt a gyerek kezébe kerülnek?
Elsősorban érdemes lehet korlátozni az alkalmazások számát, és azok biztonsági beállításait átnézve csökkenteni a hozzáférésüket a személyes és egyéb felhasználói adatokhoz.
A legnépszerűbb videómegosztó például kifejlesztett egy kifejezetten gyerekeknek szóló appot és felületet, amely csakis a gyermekeknek szóló tartalmakat, filmeket engedi be.
Egyetlen szépséghibája, hogy a felhasználó nyilatkozatban vállalja, hogy a reklámoknál nincs szűrés, vagyis a gyerek éppúgy kaphat politikai célú hirdetést, mint egy felnőtt, hacsak nem fizet elő a prémium (reklámmentes) verzióra. Szintén hasznos lehet a Google Family Link nevű szülői felügyeleti app, amellyel biztonságosabbá tehető a család internetezése. A szülő ennek segítségével átláthatja és kontrollálhatja, mivel tölti a gyermeke az idejét az eszközén, megnézheti és kezelheti az adatvédelmi beállításokat is.
A tudatosdigitalis.hu oldal lépésről lépésre végigvezeti a szülőket azokon a beállításokon, amelyekkel biztonságosabbá tehetik a gyermekük okoseszközeit.
Tegyük fel, hogy egy nyolc év körüli gyerek hall egy olyan szót, amelynek nincs tisztában a jelentésével, de szeretné tudni. Például valakitől hallja egy népszerű internetes játék nevét, és bepötyögi a Google-be. Ezek után az algoritmus miatt a hirdetők már könnyen megtalálhatják és becélozhatják a kifejezéshez kapcsolódó reklámjaikkal. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a teljesen biztonságos internethasználat szinte lehetetlen.
A tudatos eszközhasználat része, hogy azt is szemmel tartjuk, milyen nyomokat hagyunk magunkról az online térben. Éppen ezért kell, hogy időnként ránézzünk a böngészőnk keresési előzményeire. Ezeket időről időre törölhetjük, és be lehet állítani azt is, mit engedünk követni az egyes oldalaknak. A böngészési előzmények törlése azonban még nem elegendő, a „sütik” törlése is legalább ilyen fontos ahhoz, hogy a nem kívánt célzott tartalmakat kikerüljük!
Gyakran látni párokat és családokat, amint egymás mellett ülve percekig, órákig nyomkodják az okostelefonjukat. Szerinted hogyan tudnák a családok az egymásra odafigyelés, a bizalom és a kölcsönös megértés szolgálatába állítani a különböző okoseszközöket?
Én is sokszor látok ilyet. Nemrég étteremben voltunk a férjemmel és a kisfiunkkal, ahol felfigyeltünk egy másik családra, pontosabban arra, hogy egy, a kisfiunkkal egykorú gyerek mennyire nyugodtan ül a székében. Mondtuk is, milyen jól nevelt gyerek.
Amikor a mosdóból jöttem vissza, láttam, hogy a gyerek előtt tablet van. Hát, ezért volt ilyen nyugodt és csöndes.
Édesanyaként és online marketingesként is abban hiszek, hogy ha helyesen és jóra használjuk a digitális eszközöket, akkor azok segíthetnek összetartani a családot és szervezni annak életét, kialakítani a belső munkamegosztást, fenntartani a kommunikációt – akár egymástól távol élő családtagok között is. Gondoljunk csak a privát családichat-platformokra. Nem engedik be a reklámokat, és nem kerülnek ki a tagok által megosztott információk sem. Vagy ott a Google-emlékeztető, amellyel megtervezhetjük a család időbeosztását, feljegyezhetjük a teendőinket, a fontos találkozókat. De az is közelebb hozhatja egymáshoz a család tagjait, ha tudnak beszélgetni digitalizáció témában, ha együtt fedeznek fel egy applikációt, vágnak videókat, hallgatnak zenét, vagy olvasnak más kultúrákról.
A családichat-csoportok valóban áthidalják a távolságot, de mi van akkor, ha a nagymama nem használ internetet, ily módon nem tagja a csoportnak, és lemarad a fontos beszélgetésekről, fotókról?
Ezt a mi családunk úgy váltja ki, hogy ha megyünk a nagyihoz vendégségbe, akkor megmutogatjuk neki az összes fotót, és elmesélünk mindent, ami ezeken a platformokon történt.
A te kisfiad használhat már valamilyen okoseszközt?
Ő még csak másfél éves, és tudatosan nem ültetjük okoseszköz elé. Ha nagyobb lesz, biztosan előbújik belőlünk a digitális szülő, és elmondjuk neki, milyen platformokat lehet és érdemes használnia, s milyeneket nem, valamint felhívjuk a figyelmét arra is, hogy a digitális világ nem mindenben képes helyettesíteni a személyes beszélgetést és találkozásokat.
A Hintalovon Alapítvány digitális szülőknek szóló weboldala: https://hintalovon.hu/digitalis-szulo/
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>