„A gyerek érdeke, hogy a szülők és mi, háziorvosok egyet akarjunk, egy közös út legyen” – Tordas Dániel a Richter Érdemérem különdíjasa
Fájdalomcsökkentő műanyag lapocska, VR szemüveg és vérképautomata. Dr. Tordas Dániel budakalászi rendelőjében újító technikai eszközökkel segíti a gyermekek gyógyulását. Ennek is köszönhető, hogy „Az év legkiemelkedőbb tudományos vagy innovációs munkáját végző háziorvosa” kategóriában átvehette a Richter Érdemérem különdíját. A csecsemő- és gyermekgyógyásszal antibiotikumokról, tűmentes oltásról és a házigyermekorvos-társadalom jövőjéről is beszélgettünk.
Évekig fővárosi gyermekklinikákon dolgozott, de 2017 óta Budakalászon vezet gyermekháziorvosi rendelőt. Miért döntött úgy, hogy a kórházi munkát háziorvosi praxisra cseréli?
Két speciális kórházban dolgoztam, a Tűzoltó utcai Gyermekklinikán, valamint a Gottsegen György (GOKVI) Gyermekszív Központban, utóbbira azt lehet mondani, hogy a hazai gyermekkardiológia fellegvára. Mindkettő közel állt a szívemhez, időközben azonban családot alapítottam; négy gyermekünk született. Amikor Budakalászra költöztünk, adódott a lehetőség, hogy itt, helyben lehessek gyermekorvos. Ez más terület a gyerekkardiológiához képest, sok izgalmas lehetőséggel. Saját magunk tudunk fejleszteni: nem függünk senkitől, ha például szeretnénk valamilyen új eszközt beszerezni. Időközben azért visszakanyarodtam a gyermekkardiológiához, részben megint a Gyermekszív Központban dolgozom.
„A minőségi gyógyításhoz nem elegendő a hagyományos orvosi táska” – így fogalmaz a pályázatában. Mit ért ez alatt?
Ma már nem járnak házról házra orvosi táskájukkal a klasszikus doktor bácsik, doktor nénik.
Az egészségügyi technológiák annyit fejlődtek, hogy azok az eszközök, amik ahhoz kellenek, hogy minőségi ellátást tudjunk nyújtani a gyerekeknek, nem férnek el egy táskában.
Amikor Budakalászra jöttem, különböző kisméretű laborautomatákat, ágy melletti vizsgálóeszközöket (POCT) szereztünk be, amelyek segítségével egy csepp vérmintából is hasonló eredményeket kapunk, mint egy kórházi laborban. Ezek kiegészítik a fizikális vizsgálatot, és segítenek a gyógyszer, a gyógymód megválasztásában.
Mivel találkozunk egy gyerekorvosi rendelőben legtöbbet? A fertőző betegségekkel. Ma már látjuk, hogy óriási szükség van arra, hogy antibiotikumot csak akkor adjunk a gyereknek, amikor az valóban szükséges.
Hogyan működik egy vérképautomata?
A rendelőben le tudjuk venni egy kisgyerek vérét, de nem kell vénát szúrni – ami nagyobb fájdalommal járna neki –, hanem ujjbegyből, négy–öt csepp vérből olyan értékeket nézünk, amik igazolják, hogy bakteriális vagy vírusfertőzéssel állunk-e szemben. Gyerekkorban a betegségek 90–95 százalékát vírus okozza, tehát nem kell rájuk antibiotikum.
A védőoltások tekintetében is több újítást vezetett be. Van, amit elsőként az országban. Mit lehet ezekről tudni?
Nagyon sok oltást adunk be a mindennapokban, legyen az kötelező vagy ajánlott. Viszont a nemzetközi adatok is azt mutatják, hogy a gyermekkorban az egészségügyben elszenvedett fájdalom leggyakrabban a védőoltásokhoz, a tűszúráshoz köthető. Ez a gyereknek sem kellemes, és én sem szeretek fájdalmat okozni. Sokszor nagy stresszel, hisztivel jár – érthető okból –, ha oltásra jönnek. A kezdetektől olyan módszereket kerestünk, amikkel a fájdalmat és a stresszt csökkenteni lehet. Elsőként Amerikából szereztem be egy úgynevezett shot blocker eszközt: ez egy műanyag lapocska, a hátulján sok műanyag tüske található.
Ha ezeket a bőrhöz nyomja az ember, akkor a fájdalomérző receptorokban felszabadul a jelátvivő anyag. Így amikor oltáskor a tűt középre szúrom, a központi idegrendszer felé a receptorok nem tudják közvetíteni a fájdalmat.
Miután elkezdtem használni, szerencsére sok kollégám átvette. De bevezettük a szoptatás közbeni oltást is, mert ennek fájdalomcsillapító hatása van. Egyes időszakokban akár száz százalékban így oltjuk a csecsemőket.
Később szembe jött velem a Bethesda Gyermekkórházban a vérvételeknél használt VR szemüveg. Ha felveszik a kis betegeim a szemüveget, papírrepülővel repülnek, gyémántokat gyűjtenek, vagy pingvinnel csúsznak, miközben én vért veszek tőlük, vagy beadom nekik a védőoltást. Jelenleg Magyarországon még csak én használom a háziorvosi praxisban, de remélem, ahogy a shot blocker, úgy ez is el fog terjedni. A VR szemüveget egy alapítványtól kaptam ajándékba, hiszen az állami támogatás nem elég mindenre.
A WHO célkitűzése – és szerintem is ez a jövő –, hogy tűmentesen tudjunk oltani. Ne kelljen tűt szúrni a gyerekek izmába. Erre ugyanis van más módszer, létezik egy úgynevezett jet injektor, amely nagy erővel préseli be a bőrön át az izomba a hatóanyagot.
Sok újításról, jó gyakorlatról beszéltünk, de másrészről milyen gyenge pontokat lát a hazai gyermek alapellátásban? Miben kell fejlődni?
Abban, hogy többen legyünk mi, gyermekháziorvosok. Ezt pedig úgy lehet elérni, ha lehetőséget kapunk a fejlesztésekre. Amikor egy pályázaton keresztül kapok támogatást, azt mindig a fejlesztésekre fordítom. Fontos, hogy lássák a fiatal szakorvosok, hogy igenis van lehetőség fejlesztésre. Kórházi körülmények között egyszerűbb dolgozni, mert ott minden adott: a konzílium, az eszközök, a gyereket tetőtől talpig ki lehet vizsgálni. Viszont az alapellátásban egyedül vagyok, nekem kell ott, helyben meghozni a döntést, szűkös eszközlehetőségekkel. Az lenne a cél, hogy jöjjenek fiatal, lelkes szakorvosok.
Azt vallja, hogy a háziorvosok feladata a szülők oktatása is. De hogyan segítheti jól a háziorvos munkáját egy szülő?
A háziorvos és a szülő között a kölcsönös bizalom a fontos, nekünk is az a jó, ha olyan szülőkkel találkozunk, akikben megbízhatunk, akikről tudjuk, hogy azt teszik, úgy látják el otthon a gyereket, ahogy mi javasoljuk. A gyerek érdeke, hogy mindketten egyet akarjunk, egy közös út legyen.
Aki gyereket vállal, nagyon sok mindent vállal azzal együtt: a nevelését, az öltöztetését, az étkeztetését és az egészségét is. Azt is vállalja, hogy 0-24-ben, különösen az első években, a gyermeke mellett van.
A szülő az első monitor, akinek észlelnie kell, ha a gyerekének valami megváltozott az egészségében, tünetei vannak, hiszen nincs mellette folyamatosan egy orvos vagy egy nővér.
Alapvető, enyhe betegségeket el kell tudniuk látni.
A mai világban már kikerültünk a nagyszülők védőernyője alól, míg a korábbi évtizedekben jellemző volt a többgenerációs együttélés, a nagyszülők besegítettek a gyereknevelésbe. Ez most már nincs így, a szülők sokszor az internet világából tájékozódnak, ezért fontos, hogy ez hiteles forrásból történjen.
Ezért edukálja közösségi oldalán is a szülőket?
Igen, nemzetközi irányelvek alapján írok tájékoztató anyagokat. Influenza, nátha ellátása és sok egyéb kérdésben szoktam megnyilvánulni. Azt látom, hogy sok a tévhit, ha bemegyünk a patikába, százmillió dolgot lehet kapni, de ezeknek a 99,9 százalékát feleslegesen vesszük meg gyerekkorban. Pedig fontos, hogy megfelelő legyen az otthoni házipatika: fiziológiás sóoldat orrtisztításhoz, hányás, hasmenés esetére orális rehidráló folyadék (ORS), kétféle lázcsillapító, antihisztamin, sebkezelésre fertőtlenítők, kötszerek – ezek alapvető kellékek.
Térjünk még vissza az oltásokhoz: igaz, hogy drámaian csökken a beléjük vetett bizalom?
A saját praxisomban szerencsére nem tapasztalom, nagyon ritka, amikor valaki nem kér egy oltást. De a koronavírus-járvány óta úgy általában félnek az emberek a vakcináktól. Ezzel leginkább a közösségi médiában, a bejegyzéseim alatt találkozom. Elfelejtettük, hogy volt kanyaró, voltak korábban is járványok. A szülők nem félnek a kanyarótól, a rubeolától, a gyerekbénulástól. Nem félnek, mert nem érzik a saját bőrükön.
Csak azt felejtik el, hogy ezektől azért nem kell most félni, mert már át van oltva a társadalom. Már nem emlékszünk, milyen volt, amikor vastüdőkben feküdtek a gyerekek.
Öt-tíz év múlva milyennek szeretné látni a hazai gyermek-alapellátást?
Az lenne a legjobb, ha minden gyereket gyerekgyógyász szakorvos látna el. Ha minden gyerek a lakóhelyéhez közel minél magasabb szintű ellátást kapna meg, hogy ne kelljen a kórházi szakrendeléseket terhelni, a várólistákat növelni. Ne kelljen utazni egy beteg gyerekkel. Legyen helyben gyermekháziorvos, aki járóbeteg-szakrendelőként működhetne. Sajnos ez idealisztikus jövőkép, mert drámaian fogyatkozunk, magas a hazai gyermekorvosok átlagéletkora, másrészt a csáberő sem túl nagy: kevesen döntenek úgy, hogy a kórházakból inkább háziorvosi praxisra váltanak.
A Richter Érdemérem különdíját vehette át Tudomány és Innováció kategóriában. Mit jelent önnek ez a díj?
Hatalmas elismerés, óriási öröm és büszkeség. De hozzá kell tenni, hogy nem csak az én érdemem. Kitalálhatok egyedül sok mindent, fejlesztéseket, de kell egy komplett rendelői, illetve otthoni családi háttér, hogy ezt az energiát jóra tudjuk fordítani. Az asszisztensem, Széll-Éles Adrienn rengeteg energiát fektet az én „őrültségeimbe”, a kis találmányaimba. Használja is ezeket az eszközöket. Egy rendelő üzemeltetése nem napi nyolc órából áll, ezért a családomnak is abszolút hálás vagyok, hogy támogatnak. Ez egy széleskörű csapatmunka.
A Richter Gedeon Nyrt. és szakmai partnere, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) együttműködésének eredményeként 2022-ben életre hívott hiánypótló, rangos szakmai elismerést, a Richter Érdemérem Díjat olyan egészségügyi szakembereknek ítélik oda, akik jelentős és kiemelkedő teljesítményt nyújtanak az orvostudomány területén. Idén hét háziorvos vehette át a Richter Érdemérem Díjat. Dr. Tordas Dániel „Az év legkiemelkedőbb tudományos vagy innovációs munkáját végző háziorvosa” kategóriában különdíjban részesült. A nyertes pályázatok a richtererdemerem.hu weboldalon elérhetők.
A Richter Érdemérem Díjra 2025-ben is minden, aktív praxissal rendelkező, Magyarországon tevékenységet folytató, alapellátásban dolgozó háziorvos pályázhat. Bővebb információk a www.richtererdemerem.hu weboldalon.
A cikk a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával készült.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>