A világ csúcstartó „óriásai” – Magasnak lenni áldás vagy átok?

2024. 08. 04.

Nyolcvannégy évvel ezelőtt hunyt el a világ valaha élt legmagasabb embere. A 272 centiméter magas amerikai Robert Pershing Wadlow egészen élete végéig növésben volt, amit az agyalapi mirigye megnagyobbodása okozott. Ma már az orvostudománynak köszönhetően nem nőne ilyen magasra. De milyen nehézségekkel kell megküzdenie annak, aki az átlagosnál jóval nagyobb testmagasságot ér el? Kik földünk csúcstartó „óriásai”? És miért nőtt Európa-szerte az átlagos magasság az elmúlt kétszáz évben?

A világ legmagasabb emberei
Kép: Freepik

Átlagos kisbabaként született, óriás lett Wadlow

Ripley.: Hogy szerepeltél az iskolai tanórákon?
Wadlow: Soha nem tudtam válaszolni a tanáraim kérdésére. A mennyezet túl alacsony volt.
R.: Milyen mennyezet? Hogy jön ide a mennyezet?
W.: Nem tudtam felemelni a kezem, hogy jelentkezni tudjak.

Ez a beszélgetés New Yorkban, 1937 áprilisában Robert Ripley Believe it or not? (Hiszed vagy sem?) című rádióműsorában hangzott el. A vendégként érkező, akkor 19 éves Wadlow remek humorával alaposan megnevettette a közönséget.

Robert Wadlow
Robert Wadlow - Kép: Profimedia - Red Dot

Robert Pershing Wadlow átlagos méretű csecsemőként, 3,80 kilogrammal látta meg a napvilágot 1918 telén, az Egyesült Államok Alton nevű városában, és már az első évében felfigyeltek arra, hogy gyorsabban nő, mint kortársai. A kis Robert első születésnapján már majdnem egy méter magas és 20 kiló volt. Ötéves korában elérte a 162 cm-t – nyolcéves korára pedig a 183-at. 

Kilencévesen pedig már képes volt felvinni 180 cm magas és 77 kg tömegű apját a házuk lépcsőjén. 

Nem szokványos méretei ellenére szülei mindig azon igyekeztek, hogy amennyire csak lehet, normális életet élhessen. Átlagos testalkatú testvéreivel játszott, bélyeget gyűjtött, és szeretett fényképeket készíteni. Cserkészkedett is, tizenhárom évesen ő lett a világ legmagasabb kiscserkésze 224 cm-es magasságával

1937-re magasságával túlszárnyalt minden addig feljegyzett rekordot. Tizenkilenc évesen 260 cm és 197 kg volt, 21. születésnapjára pedig elérte legnagyobb tömegét, a 223 kilogrammot. Wadlow akkoriban már hírességgé vált Amerikában, a Ringling testvérek vándorcirkuszával turnézott, ahol előfordult, hogy törpenövésű emberrel együtt szerepeltették. Wadlow előadásait tömegek nézték, amelyeken ő mindig a saját mindennapi ruháiban lépett fel, és visszautasította a cirkusz kérését, hogy kalapot és frakkot viseljen. 

Nem merték megoperálni

A ruhái háromszor akkorák voltak, mint az átlagos méret. A lábfeje 47 centiméter hosszú volt, az amerikai méretezés szerint 37-es cipőt hordott, ennek a magyar megfelelője bőven 50-es fölött lenne. Egy cipője 100 dollárba került, ami akkor sok pénznek számított. Kampánykörútra is indult egy nemzetközi cipőgyártó vállalattal, akik ezért grátisz biztosították a cipőit. 

A körútra, amely során 41 államban jártak, az apja átalakította a családi autót, hogy hátul ülve ki tudja nyújtani a lábait. 

Méretei idővel egyre inkább nehézséget okoztak; lábaira merevítőket kellett helyezni, hogy támogassák a súlyát, ezzel megerősítve „állóképességét”, különösen a nyilvános megjelenései során, ráadásul nem is nagyon érezte a kezét és a lábát. Ennek ellenére soha nem akart kerekesszékbe ülni.
A valaha élt legmagasabb ember magasságát utoljára 1940. június 27-én mérték, akkor 2,72 méter és 199 kiló volt. Állítólag Robert Wadlow magasabb volt, mint a bibliai Góliát. 

Ma már nem nőne ilyen nagyra 
Tizenkét évesen az orvosok az agyalapi mirigy hiperpláziáját állapították meg nála, ez azt jelenti, hogy a növekedési hormonoknak abnormálisan magas a szintje, ami gyors és túlzott növekedést okoz. Ha Wadlow napjainkban születne, már biztos nem nőne ilyen nagyra, mivel ma már műtéttel és gyógyszerekkel kezelhető ez az állapot. 

A 20. század elején a sebészek rettegtek attól, hogy megoperálják, mert nem voltak biztosak benne, hogy tudnak rajta segíteni. 1940 nyarán kórházba kellett szállítani, mert az egy héttel korábban felhelyezett, hibás lábmerevítő felsértette a bokáját, és a seb elfertőződött. Vérátömlesztést kapott, megműtötték, de állapota romlott, és július 15-én álmában elhunyt, mindössze 22 éves volt. Állítólag még halálakor is növésben volt a teste.

„Elég költséges ilyen nagynak lenni”

Magyarország legmagasabb embere Grósz László, az ötvenes éveiben járó szegedi férfi 220 cm magas. (Vezetékneve németül valóban nagyot jelent.) „Borzasztóan zavart a magasságom, nagyon gátlásos voltam. Szerintem éppen ezért nincs a gyerekkoromból szinte semmilyen emlékem, lenyomtam magamban ezeket a kellemetlen élményeket” – mondta pár éve egy interjúban. Végül László NB I.-es kosárlabdázó lett, de egy sérülés miatt abba kellett hagynia az élsportot.

„Sokkal több hátránya van, mint előnye. Liliputban érzem magam”fogalmazott.
„Elég költséges ilyen nagynak lenni. Nagyobb ruha, nagyobb cipő, nagy autó, nagy ágy, nagy lakás, mindenből nagy kell” – sorolta. Az adottságait kihasználva azért segíteni is tud és szeret is a környezetének, például a boltban levenni valamit a polcról, vagy kicserélni a lámpában az égőt. 

Ugyanakkor úgy látja: „Biztos boldogabb lenne az életem, ha csak egy kis kétméteres lennék”.

„Sziasztok! Cristy vagyok, 6,2 láb (több mint 195 cm) magas, az a legnehezebb számomra, hogy megfelelő cipőt, elég hosszú nadrágot és elég magas párt találjak.” A Facebook-on több nemzetközi csoport is létezik, amelyekhez kifejezetten magas emberek csatlakozhatnak, tippeket adnak egymásnak és megoszthatják sorstársaikkal a problémáikat. „Soha nem találtam elég magas partnert” – ezt már egy 2 méter 8 centis férfi, egyik sorstársa írja. Míg egy másik érintett ugyanitt arról panaszkodik, hogy sohasem fér be más autójába, csak úgy, ha végig lehajtott fejjel utazik.

Sultan Kösen a világ legmagasabb férfija
Sultan Kösen - Kép: Profimedia - Red Dot

A csúcstartó török Sultan 

Napjainkban a török Sultan Kösen tartja a Guinness-rekordot, 251 cetiméteres magasságával. A 41 éves férfi teste tízévesen kezdett el drasztikusan nőni az agyalapi mirigye megbetegedése miatt. Magassága miatt az iskolát sem tudta befejezni, farmerként kezdett el dolgozni. 

Még tinédzser volt, amikor leszerződtette a Galatasaray kosárlabdacsapata, de túl magas volt a játékhoz. 

Amikor 2009-ben bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, Londonba látogatott, ahol így nyilatkozott: „Nagyon nehéz barátnőt találnom, mert általában félnek tőlem. Most, hogy már híres vagyok, lehetőségem lesz, hogy több lánnyal találkozzam. Az az álmom, hogy megházasodjak.” A muszlim vallású, kurd származású férfi pár évvel később megnősült, egy 175 centiméter magas szír nőt vett feleségül. Ám a közös nyelv hiánya miatt – míg Sultan Kösennek a török, feleségének az arab volt az anyanyelve – végül elváltak. 2021 végén már ismét arról szóltak a hírek, hogy a világ legmagasabb embere újra feleséget keres, és családra vágyik.

Érdekes, de földünk legmagasabb női lakója is Törökországban él. A 215,16 centiméter magas Rumeysa Gelgi egy ritka genetikai betegséggel, Weaver-szindrómával született, ami gyors növekedést és a csontok öregedését okozza. Elsősorban végtagi és neurológiai rendellenességekkel jár. A 27 éves nő emiatt kerekesszékkel közlekedik, de rövid távokat gyalog is képes megtenni, vagy járókeretére támaszkodik. Emellett szkoliózissal (gerincferdülés) is meg kell küzdenie, ami a gerinc oldalirányú görbületét okozza.
Gelgi a pozitív életszemléletről tart motivációs előadásokat, emellett webfejlesztőként dolgozik, szabadidejében pedig krimiket olvas, úszni jár, és szeretne minél több új helyet felfedezni. 

Két éve ülhetett először repülőre: Isztambulból San Franciscóba repült, és a járaton hat sor szék helyett egy hordágyat helyeztek el, hogy kényelmesen elférjen. 

Az orvosi kezeléseknek köszönhetően ma már nem növekszik tovább a teste.

A holland férfiak és a lett nők a legmagasabbak

A kutatások szerint napjainkban a holland férfiak és a lett nők a legmagasabbak a világon. A 19. század elejéig az átlagos magasság Európában 165–170 cm volt, de az elmúlt kétszáz évben változás történt: az emberek az egész földön, de kifejezetten Európában elkezdtek drasztikusan nagyobbra nőni. Több európai országban 15 centit is emelkedett az átlagos magasság, ez különösen Hollandiában feltűnő, ahol egy átlagos férfi 1810-ben még 166 cm volt, most pedig már 184 centi magas.  

Azt, hogy a felmenőinktől mit öröklünk, kétségtelenül vezető szerepet játszik abban, ki mekkorára nő, azonban ez a hatalmas változás az egész populációban nem magyarázható pusztán az evolúcióval. Ha ez lenne a helyzet, a magasságváltozás sokkal hosszabb idő alatt következett volna be. A kutatók az okok mögött többek közt a jobb életkörülményeket és az egészségesebb táplálkozást látják – mind Hollandiában, mind világszinten.

A magasabb emberek általában tovább élnek, mint az átlag, azonban extrém magas társaikra ez nem igaz: az ő körükben gyakoribb a rákos megbetegedések okozta halálozás. 

Eközben a 21. században egy másik trend is látszik. Hollandiában a gyerekek ma már alacsonyabbra nőnek, mint a szüleik, de nem világos, hogy mi okozza ezt a változást. Romlott a táplálkozás minősége? Vagy a gyermekkori elhízás akadályozza a növekedést? Ezekre a kérdésekre ma még csak keresi a választ a tudomány. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek