Könnyű téli túrák a legkisebbekkel is

2023. 12. 25.

Sokan azt gondolják, a téli hétvégéken a legjobb bekuckózni, és forró italt kortyolgatva sorozatokat nézni, pedig ebben az évszakban is érdemes kimozdulni, mert a téli táj rengeteg élményt és csodát tartogat. Válogatásunkban kisebb gyerekekkel is vállalható, télkompatibilis helyeket ajánlunk. 

Mátra télen
A Mátra télen – Fotó: Magyar Turisztikai Ügynökség

Gyalogosan a tavon: a Tisza-tó jégtúra 

Igazán különleges élmény lehet kicsiknek és nagyoknak a Tisza-tavi jégtúra. Novemberben lecsapolják a tavat, s a vízszint így egy-másfél méterrel alacsonyabb lesz a nyárinál. Később, a fagy beálltával, amikor a jégréteg biztonságossá válik, túrát szerveznek a tó környéki területen, és a tóra is rámerészkedhetünk. A jégtúra időtartama három-négy óra, így elsősorban nagyobb gyerekekkel érdemes belevágni. A nem mindennapi kiránduláson sok érdekes dolgot fedezhetünk fel: vaddisznóvackot, a halászok életét bemutató kunyhót, vidravárat, fotóslest, s a víz alatti növények és állatok nyomait. 

Tipp: Kisebb gyerekekkel érdemes a rövidebb, könnyebb szervezett túrák közül választani, amelyekről bővebb információt a Tiszatavi Ökocentrum honlapján találhatunk: https://tavitura.hu/turak/teli-turak/

Legyél te is kiserdész! – A Katalinpusztai Kirándulóközpont három tanösvénye 

A Legyél te is kiserdész! tanösvény csupán egyike a Katalinpusztai Kirándulóközpontnál futó három tanösvénynek, és háromszáz méteres hosszával kisebbekkel is szuper úti cél. A más néven Ovis tanösvénynek nevezett útvonal télen-nyáron járható, akár babakocsival vagy kerekesszékkel is. A kis tó körül vezető interaktív tanösvény a Naszály életét mutatja be, a gyerekek megismerkedhetnek a naszályi erdők fő fafajaival, az erdőben rejtőzködő állatokkal és a madarak birodalmával. A minden évszakban látogatható Gyadai tanösvény tizenhárom állomásának bejárása ugyan jóval több időt vesz igénybe, de nagyobb gyerekekkel annak is bátran nekifuthatunk. A harmadik útvonal a Madártani tanösvény, amelynek mentén odútelepeket helyeztek ki, ezek segítségével megismerkedhetünk a Naszály leggyakoribb odúlakó madaraival. 

Tipp: Látogassunk el Szendehelyre is, amely arról híres, hogy a fennmaradt régi lakóházakban jellegzetes, „fláderos” festéssel pirosra színezett népi bútorokat láthatunk.

Várlátogatás, túrázás és bobozás Visegrádon 

Bár a Salamon-torony nem, a Királyi Palota és a Fellegvár télen is nyitva tart, és aki fogékony a történelem, az építészet és a legendák iránt, annak mindenképpen ajánlott úti cél Visegrád. Ám ha inkább kirándulni szeretnénk, Visegrád és környéke akkor is remek választás: a Sibrik-domb, a Szent Mihály erdei kápolna, a Mogyoró-hegy, a csodálatos panorámájú Viktorin-sétány és a Fekete-hegy körsétaút is élvezetes kikapcsolódást ígér. Míg az előbbiek hordozóval, két-három éves kisgyermekkel is könnyen bejárhatók, viszont babakocsival nem, addig az utóbbi (a Fekete-hegy körsétaút) kifejezetten babakocsibarát. 
Tipp: Visegrádon az alpesi bobozás az egyik legjobb téli program. A lesikló hossza hétszáz méter, és tizenkét kanyar gondoskodik az izgalmakról. Ha pedig meguntuk a lesiklást, irány a Zsitvay-kilátó, amely a bobpályától mindössze ötpercnyi sétára található a Nagyvillám tetején.

Kép
Visegrád fellegvár télen
A visegrádi fellegvár télen – Fotó: Magyar Turisztikai Ügynökség

A Mogyoró-hegyi vadaspark és vadbemutató kert 

A Mogyoró-hegy a Visegrádi-hegység egyik legnépszerűbb kirándulóhelye, ahol másfél hektáros területen gímszarvasok és vaddisznók is élnek, persze egymástól elkülönített részeken. A Mogyoró-hegyi vadkertet murvázott úton tudjuk végigjárni masszívabb babakocsi­val vagy hordozóval. Szánkót érdemes magunkkal vinni, mert a Mogyoró-hegyen és a közeli Nagyvillám Sípályánál is lehet szánkózni. 

Tipp: Visegrád felett, a Zsitvay-kilátótól nem messze találjuk a Pilisi Parkerdő Mogyoróhegyi tanösvényét. A tanösvény útvonala egy óra alatt bejárható, bejárása közben szép panorámában is részünk lesz, de a legnagyobb kaland kétségkívül az erdei függőhíd. A mély, meredek falú szurdokon átívelő híd állítólag az ország egyik legnagyobb függőhídja. Csak nagyobb gyerekekkel vágjunk neki!

Halápi panorámatúra 

A legfiatalabb balatoni tanúhegy, a Haláp sokáig volt mellőzött látványosság a Balaton-felvidéken. Az utóbbi években kezdték újra felfedezni a természetbarátok az emberi tevékenység áldozatául esett vidéket. A Haláp száz évvel ezelőtt még 358 méter magas volt, viszont az intenzív bányászat következményeképp mára alig éri el a 291 métert. A Haláp tökéletes célpontja lehet a családi kirándulásnak, ugyanis egy jól kiépített három kilométeres tanösvény várja a látogatókat, amely gyerekekkel is könnyen és biztonságosan teljesíthető két óra alatt. A túrának nemcsak az lehet az érdekessége, hogy tulajdonképpen egy kihűlt vulkán kráterében sétálgathatunk, de olyan különlegességekre is bukkanhatunk itt, mint a kőszobrok. 

Tipp: A Haláp 291 méteres csúcsáról gyönyörű panoráma nyílik a Káli- és Tapolcai-medencére, amelyek kőzetei páratlan kincset rejtenek. A Káli-medencében fekvő Monostorapátiban kristálytiszta, ásványi anyagokban gazdag ásványvíz tör a felszínre.

A legszebb fekvésű falu: Mátrakeresztes 

Pásztó közelében, egy hangulatos völgyben bújik meg hazánk egyik legszebb fekvésű faluja. A bájos település minden évszakban jó úti cél, télen azonban különösen magával ragadó. A télen jégcsapfüzérekkel díszített, nagyjából két méter magas Alsó-vízesést a legtöbb útikönyv nem említi, pedig a Mátrakeresztestől csupán pár percnyi sétára található látványosság mindenképpen megér egy kitérőt. Szemben állva a vízeséssel, a felénk tornyosuló sziklafalban láthatjuk a Vidróczki-barlangot is, amely a nevét a híres, hírhedt mátrai betyárról, Vidróczki Mártonról kapta, aki itt bujdosott a pandúrok elől. Innen a piros háromszögjelzést és a kanyargós patakmedret követve elérjük a jégbe zárt Felső-vízesést, melyet el sem lehet téveszteni, hiszen a hatalmas sziklafalat moha, borostyán és kellően hideg idő esetén csillogó jégcsapsor borítja. A vízesés tetején láthatjuk a Lyukas-követ, amelynek jellegzetes alakja a víz okozta erózió eredménye, és mindenki számára más formát mutat: van, aki mesebeli szörnyet lát benne, más megvadult bikát képzel bele. Innen a piros jelzést tovább követve juthatunk vissza a mintegy négy kilométeres körtúránk kiindulópontjára, Mátrakeresztesre. Gyerekekkel is bátran induljunk neki, hamisítatlan téli csodavilág vár ránk! A túra babakocsival nem járható, kisebb gyerekeknek hordozót vigyünk.

Kép
Mátra télen
Fotó: Magyar Turisztikai Ügynökség

Kalandozás a Pilisben: a Dömörkapu és a Lajos-forrás 

A Pilis télen is a legszebb helyek közé tartozik, befagyott vízesésekkel és lenyűgöző kilátópontokkal. Az autót a Dömörkapu parkolóban hagyhatjuk, és már indulhat is a túra! Az első látványosság a gyönyörű dömörkapui vízesés lesz, majd a zöld jelzést követve a Körösi Csoma Sándor-emlékmű és kilátóhely következik, ahol szusszanhatunk egyet. Ezután jön majd a Lajos-forrás, amely a Pilis és a Visegrádi-hegység egyik legbővizűbb forrása; a legenda szerint Nagy Lajos király gyakran vadászgatott errefelé. Ha a Vasas-szakadékot is szeretnénk megnézni, akkor a forrástól már a sárga jelzésen kell továbbhaladni. Ez a túraútvonal a gyerekes családok körében igen népszerű a sok látnivaló miatt, és mert jórészt kellemes, széles erdei úton halad.

Szánkóra fel! 

Akárhány éves az ember, a szánkózás mindig vonzó program. Talán, mert a gyerekkorunkba repít vissza. Budapesten a Királydomb–Városliget, a Tabán, a Normafa–Anna rét és a Hármashatárhegy a legkedveltebb csúszóhelyek, amelyek között vannak meredekebbek és lankásabbak is, így mindenki megtalálja a neki való terepet. A környező hegyekben Zebegénybe vagy a visegrádi Nagyvillám százötven méteres, ingyenes szánkópályájára érdemes ellátogatni, ha szánkóra pattannánk. 

Kép
Dobogókő
Dobogókő – Fotó: Magyar Turisztikai Ügynökség

Tipp: Vannak fizetős, kiépített szánkópályák is hazánkban, amelyeket a nagyobb sícentrumokon belül kell keresni: ilyen az Eplényi Intersport Síaréna, a Mátraszentistváni Sípark, a Kékestető Sícentrum, a Visegrád–Nagyvillám, a Bánkúti Síklub, a Zempléni Kalandpark Sátoraljaújhelyen és Dobogókő. 

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült.


 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek