Mi történik a kamasz gyerekemmel? – Ezekre a jelekre figyeljünk!
A stressz, a problémák és a negatív érzelmek ugyanúgy az élet részei, mint az örömteli pillanatok. Még ha a tizenévesek esetében néha úgy is tűnik, az előbbiből sokkal több van, mint az utóbbiból. Mikor kell mégis szakemberhez fordulnunk?
Miért viselkednek a serdülők másképpen?
A serdülőknek számos kihívással kell szembesülniük, és az ezzel járó stressz a szülőket sem kíméli. Sok szülőt teljesen kimerít a sok álmatlan éjszaka, amikor azon aggódnak, hogy vajon hol lehet a gyermekük, kivel van és mit csinál. A serdülők titkolózása és hallgatása, a véget nem érő harcokkal és nyílt daccal, a rosszkedv, az intenzív érzelmek, valamint az impulzív és meggondolatlan viselkedés sokszor kétségbe ejti a szülőket.
A serdülők agya folyamatosan fejlődik, ezért az információkat másként dolgozzák fel, mint egy érett felnőtt agya. A frontális kéreg (homloklebeny) – az agy azon része, amelyet az érzelmek kezelésére, a döntések meghozatalára, az értelem és a gátlások ellenőrzésére használunk – tinédzserkorban átalakul, hihetetlen sebességgel új szinapszisokat képezve, tehát az agy csak a 20-as évek közepén éri el teljes érettségét.
Előfordulhat, hogy gyermeked már jóval magasabb, mint te, és sok szempontból érettnek is tűnik, de ne feledd, gyakran pont a fenti okok miatt, egyszerűen képtelenek egy felnőtt tudatszintjén átgondolni a dolgokat. A serdülőkor fizikai változásai során termelődő hormonok csak még tovább bonyolíthatják a dolgokat. Ez nem azt jelenti, hogy a biológiai különbségek és a szélsőséges magatartás mentesíti őket a felelősségre vonás alól, de segíthet megérteni, hogy a tizenévesek miért viselkednek olyan impulzívan, vagy miért okoznak csalódást a szülőknek és a tanároknak rossz döntéseikkel, társadalmi szorongásukkal és lázadásukkal.
A kamaszkori fejlődés megértése segíthet abban, hogy ne veszítsd el a kapcsolatot gyermekeddel, és hogy együtt legyőzzétek a problémákat. Bár a kamaszok egyedi személyiséggel, sajátos tetszik–nem tetszik gombbal rendelkező, nagyon érzékeny egyéniségek, egyes vonásaikban nem különböznek. Bármennyire is úgy tűnik, hogy a gyermeked érzelmileg eltávolodik tőled, függetlenül attól, hogy milyen problémákkal küzd, továbbra is nagy szüksége van a figyelmedre és arra, hogy szeretve érezze magát.
Problémás tinik
Amint a kamaszok érvényesíteni kezdik függetlenségüket, és rátalálnak saját identitásukra, gyakran olyan viselkedésbeli változásokat produkálnak, amelyek furcsának és kiszámíthatatlannak tűnhetnek. A te angyali és szófogadó gyermeked, aki tegnap még folyton a nyakadon lógott, most nem akar hozzád érni, kerül téged, és mindenre, amit mondasz, szemforgatással vagy ajtócsapkodással válaszol. Bármennyire is nehéz elviselni, ezek egy egészséges kamasz normális reakciói. Ezzel szemben egy problémás kamasz a tipikus tizenéves problémákon túl magatartásbeli, érzelmi vagy tanulási rendellenességeket mutat.
Tipikus kamaszkor
A tizenévesek számára fontos, hogy lépést tartsanak a divattal. Ez sokszor azt jelenti, hogy provokatív vagy figyelemfelkeltő ruhákat húznak magukra, festeni kezdik a hajukat, a lányok lakkozzák a körmüket, és sminket használnak. Hacsak nem akar tetoválást vagy meztelenül járkálni, kerüld a kritikát, és bármennyire is égnek áll a hajad, raktározd az energiádat a komolyabb problémákra. A divat változékony, és a kamaszkor is gyorsan véget ér. Amint a tizenévesek elkezdik keresni a függetlenséget, gyakran ellenszegülnek, harcolnak és vitatkoznak. A folyamatos ellenérvek, az otthoni agresszív reakciók, az iskolakerülés, de a hormonok és a testi változások is gyakran azt jelentik, hogy a kamaszok küzdenek érzelmeik kezelésével, tehát fordulj türelemmel, de határozottan feléjük.
Észre kell venni!
Fontos, hogy a szülők felismerjék, mely viselkedésformák párosíthatók a normális serdülőkori fejlődéssel, és melyek utalhatnak komolyabb problémákra. Ez utóbbi esetben érdemes szakemberhez fordulni. A megjelenés feltűnő megváltoztatása vészjelzés lehet, ha iskolai problémák vagy egyéb negatív viselkedésbeli változások is kísérik. A szúrás-vágás, önkínzás vagy valamilyen önkárosítás, a rendkívüli fogyás vagy súlygyarapodás szintén komoly problémákat mutatnak, de ilyen az agresszió is. A verekedésbe keveredés, a törvénybe ütközés, szabályszegések mind olyan zavarodott magatartásra utalnak, amelyek már túlmutatnak az egészséges tizenévesek lázadási normáin.
A személyiség gyors változásai, például sorozatos rossz jegyek, osztályismétlés, tartós szomorúság, szorongás, alvászavar vagy zaklatottság depresszióra vagy más érzelmi-egészségügyi problémára utalhatnak.
Vegyünk komolyan bármilyen halállal, illetve öngyilkossággal kapcsolatos kijelentést vagy néma üzenetet! Forduljunk szakemberhez, ha gyakran ismétlődő, veszélyeztető magatartás figyelhető meg, pl. ivás, drogfogyasztás, szexuális zavarok, erőszak, iskolakerülés, bolti lopás vagy más bűncselekmények.
Tomi 16 éves, rendszeresen fogyaszt alkoholt, cigarettát és marihuánát szív. Hétvégente szórakozóhelyekre vagy bulikra jár, és nem tartja be az otthoni szabályokat. Sűrűn a barátaival lóg, és gyakran az alkohol és a füves cigi közelében találja magát. Amikor a szülei szabályokat akarnak alkalmazni rá nézve, azokra heves érzelmekkel, dühkitörésekkel reagál. Az első néhány beszélgetésünk alatt fenntartotta a látszatát annak, hogy minden rendben van, és vele semmi baj nincsen. Amikor érezte részemről az elfogadást és azt, hogy nem akarom megváltoztatni őt, úgy egy szinttel közelebb engedett magához, és bizalmasan kezdtünk el beszélgetni. Elmondta, hogy hiányzik neki az édesapja, aki alig vesz részt az ő nevelésében. Úgy gondolja, hogy a szülei között történt valami, mert édesapja eltávolodott a családtól, gyakran vidéki munkákra hivatkozva több napig nem látja őt. Tomi nem tudatosan, de édesapja mintáját követve elkezdett eltávolodni a családtól. A bulik és éjszakai kimaradások jól mutatják, hogy egyrészt pótcselekvésekbe menekül, másrészt érzi a család szakadását, és tudat alatt felkészül érzelmileg erre. Később, egy családi konzultáción kiderült, hogy Tomi édesapja meghozta a döntést, és elköltözik a megromlott párkapcsolata miatt. Amikor nyíltan és őszintén kimondták a dolgot a szülők, Tomi megnyugodott.
A családtagoknak így egy új egyensúlyt kell találniuk az életükben.
Számtalan kérdés merül fel azután a lakhatással, kapcsolattartással, viszonyokkal kapcsolatban, de már tisztán és nyíltan lehet tudni, hogy mi történik a családban. Sikerült kihozni a titokzónából az információkat, és így nyíltan és őszintén beszélni róluk. Tomi felmerülő kérdéseire próbált válaszolni a szülőpár, ezzel önmaguknak is megválaszolva kérdéseiket. Leggyakrabban a gyerek vagy gyerekek viselkedése csak tünete a rosszul működő családnak. A gyerekek jelzik az eltávolodást, a negatív érzelmeket vagy a hiányokat. Érdemes figyelni erre a családi dinamikára, hiszen folyamatosan hatással vagyunk egymásra a családon belül!
Tiltott dolgok
A legtöbb tizenéves egyszer csak ki fogja próbálni az alkoholt és cigarettát, sőt, sokan még a kábítószereket is. Az, hogy őszintén és nyíltan beszélsz gyermekeiddel a drogokról és az alkoholról, az egyik legjobb módja annak, hogy elérd, ne menjenek ennél tovább. Ha az alkohol- vagy drogfogyasztás gyakorivá válik, főleg, ha iskolai vagy családi problémák is kísérik, ez függőségre vagy más mögöttes problémára utalhat.
A barátok rendkívül fontossá válnak a tizenévesek számára, és nagy hatással lehetnek döntéseikre.
Mivel a tizenévesek inkább a barátaikra koncentrálnak, ez óhatatlanul azt jelenti, hogy eltávolodnak tőled.
Lehet, hogy ez bánatot okoz neked, de ez nem jelenti azt, hogy a gyermekednek többé már nincs szüksége rád és a szeretetedre – egyszerűen csak kezd felnőni, és az az életfeladata, hogy érzelmileg leváljon rólad!
Szülőként az egyik legfontosabb feladatunk, hogy a gyermekeinknek olyan problémamegoldó eszközöket biztosítsunk, amelyeket egész életükben használni tudnak.
Bármilyen problémát tapasztalsz gyermekeddel, ez nem azt jelenti, hogy mint szülő megbuktál, hiszen szülőnek lenni az egyik legnehezebb feladat ebben az életben.
A cikk megjelenését a Média a Családért Alapítvány támogatta.
Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt>>
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>