„Én lettem a szüleim tolmácsa a boltban” – Nagy Sándor atya története
A szülei sosem hallották a hangját, és ő sem hallotta a szüleit beszélni, mégis megtanult magyarul. Anyanyelve a jelelés, és amint elkezdte érteni a szavakat, a szülei tolmácsa lett. Mélyen megérti a siketeket, azokat, akik a csendben élnek. Keresztes Ilona Nagy Sándor atyával beszélgetett, aki eljuttatja Isten szavát azokhoz is, akikhez a hangok nem jutnak el.
Sándor atya édesapja hallóként született, kétéves korában veszítette el a hallását, egy agyhártyagyulladás szövődményeként. Az édesanyjával pedig a születése után egy fülgyulladás miatt történt ugyanez. Mindketten tudtak valamennyire beszélni, de az apja beszédét Sándor jobban értette, mert ő már megtanult beszélni, amikor a betegségnek ilyen következménye lett.
„A ragok például mások, illetve nem mindig mondanak teljes mondatokat” – meséli az atya.
„Gyerekkoromban sokan jöttek hozzánk látogatóba, főleg a nagyszüleim, a nagynéném, így hallóközegben is voltam, és megtanultam beszélni. Ezért kerültem bölcsödébe is egészen korán, fontos volt, hogy ott is halljam a beszédet. Később aztán én lettem a boltban a tolmácsa a szüleimnek. Volt, hogy a szülői értekezleteken is ott voltam” – idézi fel.
Ennek ellenére Sándor atya azt mondja, kamaszkorában neki is voltak küzdelmei a szüleivel. Túlságosan aggódtak érte, az autóvezetésen például sokat vitatkoztak az édesapjával. „És ha egy kicsit is megfájdult a fülem, már nagyon aggódtak, hogy mi lesz ebből, nem lesz-e ez hatással a hallásomra” – teszi hozzá.
A pályaválasztásra is emlékszik: „A nagyszüleim hatására kezdtem el hittanra járni, a pestújhelyi plébánia a második otthonom lett, bekapcsolódtam a közösségi életbe. A gimnázium alatt biológus akartam lenni, lenyűgöztek a madarak, az állatvilág. Az egyetem alatt aztán kinyílt a világ, sokféle tudással találkoztam, de elkezdett foglalkoztatni sok más téma is. Abban az időben került a plébániára egy káplán, akinek a beszédei felnyitották a szememet több mindennel kapcsolatban. Aztán lelkigyakorlatokra jártam, és egyre inkább éreztem, hogy Istennek más tervei vannak velem – idézi fel.
– Van egy emlékem: az egyik lelkigyakorlaton az atya nem azt mondta, hogy »Az Úr legyen veletek!«, hanem azt, hogy »Az Úr veletek van!«
Ott, abban a mondatban nekem sok minden benne volt, meghatározó pillanatként él bennem ez a momentum.”
Sándor atya a siketeknek tartott misékről is mesél, illetve arról a példázatról, amikor Jézus egy siket emberrel találkozik, és meggyógyítja őt. Sok érdekes mozzanat van benne, például az, hogy Jézus azt az embert félreviszi, kivonja a tömegből – ebben benne van az ő személyes figyelme, ami nagyon megrendítő. „A fülét is megérinti, és azt mondja, hogy nyílj meg. Nekem ez a megnyílás is nagyon fontos, azt gondolom, hogy lényeges, hogy a siketek megnyíljanak a hallók felé, és fordítva. De a legfontosabb, hogy nyitottak legyünk Isten igéjének befogadására, hogy képesek legyünk meghallani őt” – mondja Sándor atya.
A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva hallható:
A Mégis podcastban olyan életeket szeretnénk felvillantani, amelyeknek főhősei nem mindennapi hátránnyal élik hétköznapjaikat, miközben komoly kérdéseket kell megválaszolniuk, fontos döntéseket kell meghozniuk és feltöltő forrásokat kell találniuk a napi küzdelmekhez. Miközben a beszélgetésekből mindannyian erőt tudunk meríteni, mondatról mondatra bomlik le a fal a fogyatékkal élő emberek és épnek tartott társaik között.
A Mégis podcast műsorvezetője Keresztes Ilona.
Új adások kéthetente csütörtökön.
A Mégis podcast adásai elérhetőek a Spotify-on, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján.
A Mégis a Képmás és a Média a Családért Alapítvány közös podcast-sorozata.
A podcast támogatója a Szerencsejáték Zrt.
Az adás támogatója a Szerencsejáték Zrt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>