iWiW, MyVIP és társai – szívmelengető emlékek az internet hőskorából

2022. 09. 02.

Ha a kétezres évek eleji internetes időtöltésekre gondolunk, szinte mindannyiunknak olyan dolgok jutnak eszébe, mint az MSN, a floppy vagy a MyVip. Azóta az internet teljes mértékben felforgatta az életünket, sőt a technológia forradalmasított a mindennapokban olyan területeket, mint a szociális kapcsolatok ápolása, a munkavállalás vagy a szabadidős tevékenységek.

fiatalok mobiloznak
Kép: Freepik

A technológia és az internet folyamatos fejlődésben van, de minden korszaknak megvoltak a maga legjobbjai. Éppúgy, mint most a Facebook vagy a YouTube, a ‘90-es és 2000-es években is már számtalan olyan népszerű oldal létezett, amelyek lefoglalták az akkori generációt, mint a maiak az utódaikat.

A kétezres évek social médiája

Már a 20 évvel ezelőtti magyar internetes közösséget is bekebelezte a social média, sőt magyar készítésű közösségimédia-oldallal is találkozott szinte mindenki. Bár sokan nem tudják, hogy a 2002-ben alapított, magyar fejlesztésű iWiW.hu domain név alatt futó platform egyike volt a világ első közösségi weboldalainak.

A felület népszerűségét jól mutatja, hogy 2005 és 2010 között a leglátogatottabb hazai oldal címet is bezsebelte.

Igaz, felhasználóként sok dologra nem volt alkalmas, ám az ismerősök jelölgetése is remek időtöltésnek tűnt. Nem sokkal később a Facebook világuralomra tört, a cég pedig belátta, hogy nem veheti fel vele a versenyt.

A 2000-es évek fiatalabb generációja az iWiW megjelenését követően áttért a több funkciót kínáló MyVip használatára. Ezen a platformon már nemcsak ismerősöket jelölhettünk be, hanem azt is megnézhettük, hányan és ki kereste fel a profilunkat.

Emellett mindenki a cég pitypangos logójáért volt oda, ki ne szeretett volna olyan profilképet?

Bár hazánkban kevésbé, de azért akadt rajongója a külföldi MySpace webhelynek is. Az oldalon HTML-kódokat használva szabhattuk személyre a profilunkat, sőt bármilyen képet, de még zenét is applikálhattunk bele. Igaz, a MySpace inkább az „emós” fiatalok online közösségi terévé vált, bárki, akinek volt profilja, a privát üzeneteken kívül posztolhatott blogbejegyzést, hagyhatott kommentet, vagy feltölthetett magáról képet.

Fent vagy MSN-en?

Ki ne emlékezne a kétezres évek chatfelületére, az MSN-re? Egy egész generáció nőhetett fel az 1999-ben indított MSN Messengeren, amely 2014-ben végleg megszűnt. Már az akkori generáció is órákig lógott a barátaival chatelve, és ebben az időben vált igazán népszerűvé a hangulatjelek használata is – amelyeket akkor még különböző billentyűkombinációkhoz lehetett hozzárendelni.

A chatszoba újdonsága abban állt, hogy már nem idegenekkel, hanem a barátainkkal beszélgethettünk online, sőt a felület alkalmas volt különböző fájlok küldésére is, de roppant hasznos funkció volt a másik ablakának megrezegtetése is.

Neked volt tevéd?

A 20 évvel ezelőtti internetes időtöltés nagy kedvencei voltak a különböző virtuális állatnevelő felületek, mint az Ebnevelde, a Kutyatanya vagy a TeveClub. Saját teve nélkül nem is telhetett volna jól a fiatalkorunk a kétezres évek elején. Előfordult, hogy csak néhány perc jutott internetezésre egy nap, de a teve etetése és tanítása akkor sem maradhatott el. A játékban akár egyszerre hét napra elegendő ellátmányt adhattunk a tevénknek, ha pedig elmentünk nyaralni, akár le is fagyaszthattuk virtuális kedvencünket.

Meglepő, hogy húsz év alatt mennyire sokat változott a minket körülvevő világ, és miként formálta át mindennapi életünket a technológia. Egy kicsit mindig jó visszatalálni az internet előszobájába, és mosolyogni egy jót az akkori kedvenceinken.

Forrás: Rackhost.hu

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek