Elvis – Egy király, aki tisztelgett a forradalmárok előtt
Már több év telt el azóta, hogy elhunyt, mint amennyit összesen élt, ám Elvis Presley mit sem veszített népszerűségéből. A rock ’n’ roll királya 1977. augusztus 16-án ment ki utoljára Graceland nevű memphisi villája fürdőszobájába – utolsó szavai szerint – olvasni, azóta már csak felvételről halljuk a dalait, és megemlékezéseket olvasunk róla. 1957 januárjában rövid élete mintegy felénél járt, amikor ő sem felejtett el megemlékezni a magyar forradalomról, amelynek a híre így az USA-ban is milliókhoz eljutott. Ők pedig dollármilliókat gyűjtöttek az ’56-os károk itthoni enyhítésére.
A haja sem volt (elég) fekete
Az együttérzés a nehéz helyzetben lévőkkel Elvis Araon Presley-nél nem csak marketingfogás volt. 1935-ben 35 perccel az ikertestvére, Jesse Garon után született, aki sajnos élettelenül jött a világra. Elvis később sokat beszélt róla, mintha mindig egy kicsit hiányolta volna a bátyját maga mellől. Szegények voltak, ő pedig magányos gyerek, csak édesanyja halála után – felnőttként –, édesapja új házassága révén lett három mostohatestvére. Gimnáziumban még megbukott ének-zenéből, hiába hordta be a gitárját is az iskolába, a többiek gúnyolták érte. Volt, hogy rohadt gyümölccsel dobálták meg, máskor elvágták a gitárhúrját. Érdemes volna utánanézni, mire vitték később ezek az iskolatársai...
Elvis a családjában elsőként tett le érettségit, majd egy ideig kamionsofőrként tartotta el magát. Első lemeze 18 évesen ajándék volt az édesanyjának, négy dollárt fizetett a felvételért. Kezdetben a médiától sem kapott sok jót, a hangját és a mozgását is kritizálták. Számos amerikai, akik csak a rádióban hallották, nem hitte el róla, hogy fehér, mert olyan „feketésen” énekelt. Pedig fekete valójában csak a haja volt – sőt még az sem, mert eredetileg sötétbarna, a színezéséhez cipőfényesítőt használt. A külsejére állítólag Tony Curtis magyar származású amerikai filmsztár is hatott, az ő gondosan tupírozott frizuráját Presley még tinédzserként leste el, amikor egy darabig egy moziban dolgozott.
A békés völgytől a dzsungelszobáig
„Nem tud énekelni, az előadásmódja pedig gusztustalan” – írták róla a lapok, amelyek 1956-ban azt is megjósolták, hogy a személyisége „viszonylag rövid időn belül feledésbe merül”. Éppen a kifogásolt csípőmozgása miatt döntött úgy Ed Sullivan showman is a műsorában – amelyben Elvis harmadszor és utoljára 1957. január 6-án lépett fel –, hogy csak csípőtől felfelé mutassa a kamera a művészt.
Az adásban elhangzott hetedik Elvis-dalt a műsorvezető úgy konferálta fel, hogy azzal Presley az 1956-os magyarországi forradalom előtt tiszteleg, mert együttérez a magyar néppel, sőt mindenkit felhív, hogy segítse a magyarokat adományokkal.
Azt mondják, mintegy 25 millió svájci frank gyűlt össze a kezdeményezése nyomán. A Peace in the Valley, azaz Béke a völgyben című gospel-dalt énekelte, hogy azt az ideálisnak elképzelt hangulatot érzékeltesse, amelyet a magyaroknak kívánt. A refrénben a Jóistenhez imádkozott, hogy mindez valósággá váljék. Ez a fellépése és megnyilvánulása azóta is forog – nemcsak Magyarországon, hanem szerte a világon – a köztudatban, a rock ’n’ roll betörése Amerikába így sokak emlékeiben összekapcsolódik a magyarok szabadságért folytatott küzdelmével.
1957 különösen fontos év lett Elvis Presley életében. Egyedül ekkor lépett fel az Amerikai Egyesült Államokon kívül – néhány koncert erejéig Kanadában –, banális módon mindez a menedzsere, Tom Parker miatt alakult így. Az ikonikus énekes azért nem koncertezett később az USA határain túl, mert Parker – aki valós rang nélkül is Ezredesnek hívatta magát – illegális holland bevándorló volt, így valószínűleg nem engedték volna vissza az országba, ha kiteszi a lábát. Dörzsölt figura volt, még „Utálom Elvist” kitűzőket is gyártatott, hogy ne csak a legenda rajongóiból, hanem az ellentábor pénzéből is ők gazdagodjanak. Ki is használta Elvist, akit persze anyagilag ekkor már nem kellett félteni. 1957-ben vásárolta meg 102 500 dollárért Gracelandet, amely mára az emlékhelyévé vált. Húsz éven át élt a „Király” a kastélyában, még dzsungelszobát is kialakított benne fedett vízeséssel.
Dalt nem szerzett, feketeövet igen
1957 végén minden sztársága ellenére az amerikai hadseregbe is behívták. ’58 augusztusában temette el az édesanyját, majd Nyugat-Németországban szolgált dzsipsofőrként, de még ott is rengeteg rajongói levelet kapott. Akkoriban találkozott élete szerelmével, későbbi feleségével, a nála tíz évvel fiatalabb, akkor még csak 14 éves Priscilla Beaulieu-vel, az amerikai légierő kapitányának lányával. 1967-ben házasodtak össze, hat évvel később váltak el. ’68-ban született a lányuk, Lisa Marie, aki később Michael Jackson és a megszállott Elvis-rajongó Nicolas Cage felesége is volt. Presley 1960 márciusában szerelt le, és még ugyanabban az évben feketeövet szerzett karatéban, ám ezt a tudását csak egy-két mozdulat erejéig villantotta meg a színpadon, illetve a mozifilmjeiben. Az 1956-os Love Me Tender után összesen még 30 filmet forgatott, a másodikat, a Loving You-t, amelynek egyik jelenetében a szülei is feltűnnek, édesanyja halála után soha többé nem volt képes megnézni.
Elvist természetesen nem elsősorban a filmjei, inkább a több mint 600 dala avatta ikonná, noha – és ezt ritkán emlegetik vele kapcsolatban – egyiket sem ő írta.
Úgy lett minden idők egyik legnagyobb hatású sztárja, hogy nem szerzett dalokat, de az egyedi előadásmódjával szinte bárki szerzeményét a saját képére formálta.
Számtalan nótát köt a világ a nevéhez, amelyeket nem ő prezentált először – csak talán a legemlékezetesebben. Sajnos nem elég sokáig tehette mindezt, hiszen miután Priscilla már nem volt mellette, az egészségi állapota is rohamosan romlott. Sokféle bajjal küzdött, amikor 1977-ben azon a bizonyos augusztusi reggelen a fürdőszobájába indult, ahol a barátnője később eszméletlenül talált rá. Reméljük, békére lelt a völgyben, vagy ott, ahol most van.
Az ’56-os események kapcsán tett gesztusára késői, de méltó válaszként Budapest tíz évvel ezelőtt posztumusz díszpolgárává avatta.
10 érdekesség Elvis Presley-ről
Óriási képregényrajongó és -gyűjtő volt, egykori villájában még mindig találhatók ilyen könyvek.
A gracelandi birtokon állatokat is tartott, a szamaraktól a majmokon át egy beszélő mynah madárig.
A hal szagát annyira utálta, hogy az otthonában tilos volt halételt készíteni.
Kedvenc fogása egy saját specialitás, a mogyoróvajas, szalonnás, banános szendvics volt.
Két amerikai elnök, Abraham Lincoln és Jimmy Carter is távoli rokona volt.
Gracelandet Lisa Marie örökölte tőle, 25 éves kora óta működteti, évente 600 ezren keresik fel.
Elvis Presley 1969 és 1977 között nagyjából 1100 koncertet adott.
Összesen 15 olyan dalt énekelt, amelyek címében a Blue (kék vagy bús) szó szerepelt.
Halála után a testét az édesanyja melletti sírból megpróbálták ellopni, ma Gracelandben nyugszik.
Boncolási jelentését 2027 -ig senki nem láthatja, mert az édesapja 50 évre titkosíttatta.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>