Ez téli mélabú vagy depresszió?
Télen sokan panaszkodnak depresszív hangulatra, erre most a járvány is rátett egy lapáttal. Miért lehetünk lehangoltak a téli hónapokban, és miért fontos, hogy ezt elkülönítsük a mentális betegségnek számító depressziótól, pláne a mániás depresszióként is emlegetett bipoláris zavartól?
Furcsa fogalom a depresszió, nemcsak a laikusok, hanem az orvosok is többféle értelemben használják. A hétköznapokban rossz hangulatot, lehangoltságot értünk alatta, ami jöhet-mehet egyik napról a másikra, bármi kiválthatja. Létezik depressziós szindróma is, ami több egyszerű levertségnél: ilyenkor megjelennek a betegségnek számító major depresszió tünetei, de diagnosztikai értelemben nincs szó erről a betegségről. Ilyen állapotot okozhat például gyász vagy valamilyen veszteség.
A major depresszió már önálló mentális zavar, amelynek diagnózisát szigorú kritériumok szerint állítják föl a pszichiáterek.
Ez a betegség igen gyakori, az északi féltekén az emberek 10-15 százalékának lesz élete során legalább egy ilyen periódusa. A depresszió kiváltó okát nem ismerik pontosan, de azt tudják, hogy kell rá egyfajta genetikai hajlam, amihez külső kiváltó tényezők – például korai, negatív életesemények, traumák, komoly veszteségek – társulhatnak. „Lehet provokáló faktor a stressz is, de akár olyan testi problémák is, mint a szív- és érrendszeri betegségek vagy a cukorbetegség. Egy-egy depressziós periódus is fokozza a sérülékenységet, növeli az újabb major depressziós epizód kialakulásának rizikóját” – mondja dr. Vizi János pszichiáter, igazságügyi pszichiáter szakértő. Nem elhanyagolható szempont az életmód sem: aki keveset van szabadban, alkoholista vagy drogfogyasztó, nagyobb eséllyel lesz depressziós. Bár itt nem egyértelmű, hogy valaki például a depresszió miatt lesz alkoholista, vagy fordítva.
Kell a D-vitamin
Télen, napfény híján gyakori a D-vitamin-hiány, aminek nemcsak a csontokra lehet hatása, hanem egyebek mellett a hangulatra is: hiánya hasonló tüneteket – például fáradékonyságot, kedvetlenséget, koncentrációs problémákat, gyengeségérzetet – okoz, mint a depresszió. Emellett a D-vitamin-hiány több mentális zavar rizikóját is növeli, ilyen a betegségként értelmezett depresszió is. Ez nem azt jelenti, hogy a D-vitamin gyógyítja a depressziót, hanem azt, hogy hiánya rizikófaktora ennek a mentális betegségnek.
A cikk folytatását a Képmás magazin februári számában találja, fizesse elő a lapot ITT!
Az aktuális Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>