Segítség, karanténban szülök! – Hasznos tippek kismamáknak kórházi karantén esetére
A hírekben hallottam, hogy látogatási tilalmat rendeltek el a kórházakban. Ilyenkor a szülések is „zárt kórházban” zajlanak. Ez velem is megtörtént egy évvel ezelőtt, a terminus előtti héten zárták le a kórházat influenzajárvány miatt. A szüleimnek még egy üvegajtón keresztül megmutathattam a kisfiam, de a második napon már a kórház területére sem engedtek be senkit. Ez kicsit megnehezítette a férjem dolgát, hogy utánam hozza az otthon hagyott holmikat, és feltöltse az élelmiszerkészletem – a kórházi kosztot azt hiszem nem kell bemutatnom.
Pedig előtte alaposan felkészültem: várandósságom utolsó heteiben az internet minden bugyrából előkerestem a baba-mama kelengyelistákat. Kupacokban álltak a holmik, ahova gyűjtögettem, hogy mit kell csomagolnom majd magamnak és a kis jövevénynek. Igyekeztem a lehető legjobban felkészülni lelkileg is, mert korábban még egy éjszakát sem töltöttem kórházban.
Íme néhány tipp és trükk, hogy még karantén ellenére is könnyedén átvészeld ezt az amúgy sem egyszerű időszakot:
1. A nagy pizsamakérdés
Sok kismamafórum foglalkozik a nagy kérdéssel: pizsama vagy hálóing kell a kórházi napokra? Van, ahol azt írják, a könnyebb vizsgálatok miatt hálóinget kérnek, mások a pizsamát preferálják inkább. Arról viszont kevés szó esik, hogy tulajdonképpen hány darab kell ezekből. A komplikációmentes szülés után általában három éjszakát kell bent maradni a kórházban, így elsőre rávágnánk, hogy három. Aztán rájövünk, hogy ha nappal is pizsamában vagyunk, akkor éjszakára csak kell valami váltóruha. Na és pluszban azért egy tartalék sem árt… de kinek van ennyi pizsamája? És akkor azzal még nem is számoltál, hogy a szülés utáni napokban rettentően izzadni fogsz, hogy a tested megszabaduljon a sok elraktározott folyadéktól, amin a túlfűtött kórtermek nem segítenek. Ha valóban komfortosan akarod érezni magad – már amennyire egy kórházban lehet ilyet – készülj nappalra is váltóruhával.
2. Szobatársak on board
A legtöbb kórházban vannak egyágyas szobák, ami nagyon kecsegtetően hangzik – de nem karantén idején. A különszobával gyakorlatilag teljesen elszigeteled magad. Hálás leszel azért, hogy van kihez szólnod 72 óra alatt, és ha a harmadik napon veszed a bátorságot, hogy a szobatársad vezetéknevére is rákérdezz, már csak egy lépés a Facebook-ismeretség, akár még barátságok is alakulhatnak ezekből az eleinte kínosnak ígérkező helyzetekből.
3. Szikkadt kórházi koszt
Első reggel meglepődtem, hogy két szelet kenyeret meg egy zsemlét kaptunk reggelire, kicsit túlméretezettnek éreztem a két szelet párizsihoz, amit hozzá adtak. A zsemlét megettem, a kenyeret meg a szalvétán hagytam, ahova letették az éjjeliszekrényemre. Napközben megszáradt, aztán egy rendrakás alkalmával kidobtam a szemetesbe. Rutintalan kórházazóként este esett csak le, amikor vacsoraként egy kis tégely túrót kaptunk, hogy a kenyér reggelről a vacsora volt. Elég lett volna egy nejlonzacskót bedobni a táskámba, és nem kellett volna száraz kenyeret ennem a következő napokon is. Legyen nálad valami ételtároló dobozka, amibe be tudod rakni az ételt, ha épp nem bírod megenni. Az osztályokon van hűtő és mikró, amit használhatsz majd. Bár nekem a szülés utáni napokban alig volt étvágyam, az egyik szobatársam folyamatosan éhes volt, és a karantén miatt csak extra engedéllyel mehetett le a büfébe. Ha te is így lennél, jó megoldás, ha csomagolsz magadnak rágcsálnivalót a főétkezések közötti időre: aszaltgyümölcsöket, mogyorót, mandulát – ezek a tejtermelést is serkentik.
4. Néma anyának a csecsemős nővérrel gyűlik meg a baja
A 4G korában előbb guglizunk rá valamire, ha kérdésünk van, mint hogy a mellettünk lévőt megkérdeznénk róla. Bízzunk abban, hogy a nővérek azért vannak ott, hogy segítsenek rajtunk, és hogy jól végzik a dolgukat. Abban is bízzunk, hogy nincs olyan kérdés, ami kínos lenne, vagy ne találkoztak volna még hasonlóval. Használjuk ki, hogy a kórházban még bármikor kérdezhetünk. Ha nem jönnének segíteni maguktól, kérjük meg őket, nézzék meg, hogyan szoptatunk, mondjuk el aggályainkat. Biztosan akad legalább egy olyan nővér, akivel könnyen szót értünk. Egy-két bíztató vállveregetés segít majd abban is, hogy ne rideg, idegen környezetet vizionálj magad köré.
5. Vizet a kismamának!
Bár a kórházi kelengyelistánkon ott virított a „két flakon ásványvíz”, a szülésfelkészítőn elfelejtették megemlíteni, hogy a kórházi csapból nem ajánlott inni. Fogmosás közben tényleg érezni lehetett, hogy nagyon klóros a víz. Az elegendő tejmennyiséghez a folyadék a legfontosabb. Amikor az orvosom közölte, hogy napi 4 liter vizet kell meginnom, teljesen elhűltem rajta, de később egy-egy szoptatás alkalmával simán lecsúszott fél liter. Így nekem utólag kellett becsempésztetnem a férjemmel két karton ásványvizet.
+1 Extra luxus – vigyél párnát!
Tudom, mire gondolsz, így is két bőröndöt telepakoltam – az egyikben csak a pizsamáim és a vizesflakonok vannak –, hová tuszkolok be még egy párnát is? A választ erre nem tudom, viszont azt igen, hogy a különbség a kórházad és egy wellness szálloda között sok más mellett az is, hogy nem kapsz plusz párnát vagy takarót, mert „mindenkinek egy jár”. A szoptatást pedig nagyban megkönnyíti egy-két extra párna, ahogyan az alvást is. Bár a hasad eltűnik, a fekvés egy darabig még mindig nem lesz a régi. És mivel karantén van, késő bánat, ha ott jössz erre rá…
A legfontosabb pedig, hogy ne keseredj el, mert bár ijesztően hangzik, ez a pár nap pikk-pakk eltelik.
A következő hetekben úgyis mindenki megfordul majd nálatok, addig pedig használd ki az időt, hogy csak a babára kell figyelned.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>