„Az erdőben Istennel és önmagammal találkozom” | Vendég: dr. Juhász Árpád geológus

2025. 06. 26.

A megszokott rítusok, a tervek és a természet: saját bevallása szerint Juhász Árpád ezeknek köszönheti szellemi frissességét és jó erőnlétét. Bár botokra támaszkodva, de kilencvenévesen is túrázik, csodálja a sziklákat, a naplementét. Ahogy fogalmaz, soha nem az izgalmat kereste, inkább az elcsendesedést, a találkozást önmagával és a teremtő Istennel. Ezekért a mágikus percekért bizony meg kell dolgozni, de ha sikerül elérni őket, az igazán feltölti az embert.
Kalandokról, hitről és az indián életérzésről is beszélgetünk a júniusban kilencvenedik születésnapját ünneplő dr. Juhász Árpád geológussal, sokak Árpi bácsijával.

Juhász Árpád geológus

Dr. Juhász Árpád geológus, ismeretterjesztő és utazó 1935. június 1-jén született Pécsett. Az ELTE Természettudományi Karán végzett geológusként, később doktori címet is szerzett. Pályafutása során dolgozott muzeológusként, kőolajkutatóként, majd a TIT Természettudományi Stúdió igazgatójaként és a Magyar Televízió természettudományos szerkesztőségének főszerkesztőjeként is. Nevéhez fűződik számos televíziós sorozat és film, köztük a legendás Másfél millió lépés Magyarországon.

Több mint ötven ismeretterjesztő filmet és huszonhét könyvet készített, tudományos cikkei és ismeretterjesztő munkái generációkat tanítottak meg a természet szeretetére és tiszteletére. Munkásságát számos díjjal ismerték el, köztük a Pro Natura díjjal, a Lóczy Lajos-emlékéremmel, a Pro Urbe Budapest díjjal és a Magyar Örökség díjjal is.

Világjáróként több mint százkilenc országban járt, közel kétszáz gleccsert tanulmányozott, és olyan helyeken kutatott, mint a Himalája, az Alpok, Izland vagy épp a Vezúv. Aktív életet él ma is: túrázik, rádiós és televíziós műsorokban szerepel, előadásokat tart. Életét mindig a természet iránti kíváncsiság, a szellemi frissesség megőrzése és az elcsendesedés keresése jellemezte.

Dr. Juhász Árpád a magyar geológia és természettudományos ismeretterjesztés meghatározó alakja: több mint hat évtizedes pályafutásában kutatóként, szerkesztőként, íróként és filmkészítőként is sokoldalúan alkotott. Élete példa a folyamatos tanulásra, a fizikai aktivitás fontosságára és a természettel való mély, spirituális kapcsolatra.

Az adás meghallgatásához kattints a lejátszóra!

 

A Spiritusz podcast a Képmás magazin pszichológiai podcast műsora. Önismeret, család, párkapcsolat, gyermeknevelés - bátorító beszélgetések a lelki egészségért. Vendégeink a lélek bonyolult működését jól ismerő szakemberek és olyan ismert személyiségek, akik bátran beszélnek küzdelmeikről és felismeréseikről. A boldogsághoz önmagunk és a többi ember viselkedésének megértésén keresztül vezet az út. A harmadik évad műsorvezetői Bóna Judit és Németh Szilvia
A Spiritusz podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.

Ha meghalljuk a „fenntartható fejlődés” kifejezést, rögtön a pillepalackokra, az elektromos autókra és a lebomló zacskókra gondolunk. Ám ha hátrébb lépünk egyet, és kitágítjuk a képet, láthatjuk, hogy a fenntarthatóság az élet minden területén fontos – mert nemcsak az számít, hová tartunk, hanem az is, hogyan érjük el a céljainkat.
2025 júniusában a hónap témája: Fenntartható fejlődés
További cikkeink a témában elérhetőek itt.

Kérjük, támogasd munkánkat, ha fontosnak tartod a minőségi tartalmat!

Ha te is úgy érzed, hogy a kepmas.hu cikkei, podcastjai és videói megszólítanak, kérjük, segíts, hogy ezek a tartalmak továbbra is ingyenesen elérhetőek maradjanak.

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek