Melyik életkorban milyen szűrő- és önvizsgálatokat lehet életmentő elvégezni?
Aki hosszú és egészséges életre vágyik, nem spórolhatja meg, hogy odafigyeljen magára, megtanulja teste jelzéseit, figyelemmel kövesse annak változásait. Hogy a rendszeresen elvégzett szűrésekkel, önvizsgálattal megelőzze a komoly betegségeket. Cikkünkben útmutatót adunk olvasóink kezébe, és megmutatjuk, melyik életkorban milyen szűrővizsgálatokon ajánlott, illetve kötelező részt venni annak érdekében, hogy az élet 30, 40, 50 évesen, de még akár 80 felett is teljességben és egészségben teljen.

Nem lehet elég korán kezdeni: az anyajegyszűrés
Vannak vizsgálatok, amelyek rendszeres elvégeztetése minden életkorban ajánlott. Ilyen az anyajegyszűrés és az évenkénti – sok anyajegy esetén félévenkénti – bőrgyógyászati kontroll. A melanóma az egyik legagresszívebb daganatos elváltozás, amelynek gyógyításában a legfontosabb tényező az időfaktor: minél hamarabb felfedezik, annál nagyobb a gyógyulás esélye. Az orvosi kontroll mellett a legalább havonta végzett önvizsgálat is kulcsfontosságú.
A szabálytalan bőrelváltozás felismerésében segít az úgynevezett ABCDE-szabály. Ez az angol szavak kezdőbetűiből álló rövidítés öt olyan jellemzőre utal, amelyek segítenek eldönteni, aggódnunk kell-e egy-egy anyajegy miatt, vagy sem.
Az A az asszimetriára utal: míg a normál anyajegy nagyjából szimmetrikus, az egyik fele tükrözhető a másikra, addig az asszimetria problémát jelezhet. A B (border) a határokat jelenti: a jóindulatú anyajegy elválik a bőr ép részétől, szabályos szélű, kerek vagy ovális. A szabálytalan, elmosódott határvonal azonban gyanúra adhat okot. A C (color) a szín: ha az anyajegy egységes színű, akkor nyugodtak lehetünk, ám ha több árnyalat – például barna, fekete, vöröses, kékes vagy fehéres – keveredik benne, az melanómára utaló, figyelmeztető jel lehet.
A D (diameter) pedig az átmérőt jelenti: egy normál anyajegy legtöbbször kisebb, mint hat milliméter, az ennél nagyobb elváltozásokra jobban oda kell figyelni, különösen, ha növekednek. Az E (evolution and elevation) a változás folyamatát jelöli: ha az anyajegy idővel változik – nő, elszíneződik, viszket, fáj, vérzik vagy kiemelkedik –, mindenképpen kivizsgálást igényel.
Szemészeti és fogászati szűrések
A szemészeti szűrővizsgálatok, akárcsak az anyajegyszűrés szintén nem köthetők egy bizonyos életkorhoz. Szemünk, látásunk épségének megóvása egész életen át tartó feladat, amelyben a rendszeres szemészeti szűréseknek kiemelt szerepük van még akkor is, ha teljesen panaszmentesek vagyunk, mert fényt derülhet olyan elváltozásokra is, amelyek majd csak később okoznának problémát (például cukorbetegség, magas vérnyomás).
Időskorban nagyon gyakori a zöldhályog előfordulása, amelynek időben történő felismerése és kezelése kiemelten fontos, mivel később a károsodás már vissza nem fordítható, ezért már enyhe gyanú esetén is érdemes mihamarabb szakorvoshoz fordulni.
Szájüregünk egészségének megtartása ugyancsak kortól független, így a fogorvos évente vagy akár félévente való felkeresése – kontroll és fogkőeltávolítás céljából –, s persze fogaink megfelelő ápolása az első fogacskák kibújásától kezdve késő időskorig napi szintű figyelmet igényel.
Laborvizsgálatok, tumormarkerek
A szervezet általános állapotát mutató laborvizsgálatokat – rutin vér- és vizeletvizsgálatot – ugyan gyermekkorban csak indokolt esetben, 18 éves kor felett azonban évente egyszer érdemes elvégeztetni, hogy megbizonyosodhassunk arról, nincs-e valamilyen gyulladás a szervezetünkben. Azt is megtudhatjuk így, testünk vitamin- és ásványianyag-raktárai kellőképpen fel vannak-e töltve, ugyanakkor különböző betegségek fennállása esetén gyakoribb és speciális laborvizsgálatra is szükség lehet.
45 éves kor felett javasolt a tumormarkerek szűrése daganat gyanúja esetén. Ha volt a családban vastagbéldaganat, a bélrendszert is érdemes megnézetni évente egyszer. Akinek a családjában már előfordult béldaganat, illetve akinél korábban vastagbélpolipot vagy vastagbélgyulladást diagnosztizáltak, annak már 40 éves kortól el kell kezdenie a vastagbélszűrést, 50 év felett pedig mindenkinek ajánlott elvégeztetni kétéves rendszerességgel.
Legfőképpen, mert a vastagbél daganatos megbetegedéseit – mivel nem okoznak tipikus, jól felismerhető panaszokat – az esetek nagy részében sajnos későn diagnosztizálják.
Hatvan felett a vastagbélszűrés mellett minden évben javasolt a székletminta-vizsgálat is, amit indokolt esetben kolonoszkópia egészít ki.
Nőgyógyászati vizsgálatok a mellultrahangtól a méhnyakrákszűrésig
Az önellenőrzés nemcsak a bőr, hanem a mell esetében is kiemelten fontos. Ez utóbbi önvizsgálatára már tiniként érdemes megtanítani lánygyermekünket, hogy az számára olyan mindennapos rutinná váljon, mint a fogmosás. Gyakori kérdés a szülők részéről, hogy mikortól érdemes nőgyógyászati vizsgálatra vinni gyermekünket. A szakemberek egyöntetű válasza, hogy ha nincs probléma, panasz, akkor a szexuális élet megkezdése előtt nem indokolt, ha azonban tervben van, vagy nemrég megtörtént az első alkalom, az ideális apropója lehet a szakember felkeresésének.
Méhnyakrákszűrésre először a szexuális élet megkezdése után egy évvel kell elmenni, majd onnantól fogva minden egyes esztendőben. A humán papillomavírus kimutatására szolgáló HPV-tipizálás elvégzésére pedig akkor kerül sor, ha a citológiai lelet rendellenes sejteket ír le, amelyek felvetik a rákmegelőző állapot gyanúját.
A legtöbb nő esetében a gyermekvállalás ideje jellemzően a 25–40 év közötti időszakra esik. Szerencsére a nők többsége nemcsak a várandósság alatt vagy a tervezett babavárás miatt fordít nagyobb figyelmet az egészségére, hanem már jóval korábban, amikor felvetődik a gyermekvállalás gondolata, felkeresi a nőgyógyászát.
A már tinikorban megkezdett mellönvizsgálaton kívül 20–45 éves kor között ajánlott az emlő tapintásos és ultrahangos szűrővizsgálata is (szakember által), majd 45 éves kor felett az évi egy mammográfia, kiegészítve pajzsmirigy-, hasi- és kismedencei ultrahanggal.
Az ötvenes éveikben járó nők szervezetének működését a menopauza teljesen áthangolja, a hormonális változások hatására megszűnik a menstruáció, megváltozik az anyagcsere – sokaknál ilyenkor alakul ki vagy súlyosbodik az inzulinrezisztencia, a diabétesz –, sérülékenyebbé válik az izomzat, az idegrendszer, megjelenhetnek az alvászavarok, az emésztési problémák, a hőhullámok és a hangulatingadozások is. Ebben az időszakban nagyon fontos, hogy ne hanyagoljuk el magunkat, legfőképp ne tabusítsuk a panaszainkat, hanem forduljunk szakemberhez: nőgyógyászhoz, endokrinológushoz, diabetikushoz.
Gyakori problémát okoz, hogy sok nő a menstruációja elmúlását követően, a menopauza után már nem jár rendszeres nőgyógyászati kontrollra, holott szinte minden második nőt érint a kismedence-gyulladás, az inkontinencia, a fertőzések és a hüvelyszárazság, amelyek orvoslására már kifejezetten modern módszerek állnak rendelkezésre. Érdemes tehát a fiatalon elkezdett éves rutinhoz tartani magunkat, és rendszeresen megjelenni a nőgyógyászati rendelőben – akkor is, ha nincs panaszunk –, hogy a megszokott vizsgálatokkal meggyőződhessünk arról: minden rendben van.
Szív- és érrendszeri szűrések
Szív- és érrendszeri szűrésre jellemzően csak 40 éves kor felett kerül sor, amikor jelentősen megemelkedik a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága, valamint már megmutatkozik a magas vérnyomás, az elhízás, a káros szokások – például a dohányzás, alkoholfogyasztás – és az ülő életmód negatív hatása.
Ezeket nem szabad félvállról venni, épp ezért ajánlott évente beiktatni egy rizikófelmérést, amit EKG-val és tüdőszűréssel is kiegészíthetünk.
45 éves kor felett javasolt még a nyaki erek vizsgálata is Doppler-ultrahanggal. 50 éves kor körül pedig, különösen nők esetében azért ajánlott az alapos kardiológiai kivizsgálás, mert a változókorban az addig a szív-és érrendszer egészségét védő ösztrogén szintje rohamosan csökkenni kezd, ami megnöveli a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának kockázatát.
60 felett a szívünk és az érrendszerünk még kiemeltebb figyelmet és gondoskodást igényel: egyrészt egészségtudatos életmóddal, helyes táplálkozással, sok mozgással védhetjük őket, másrészt azzal, hogy tisztában vagyunk a potenciális veszélyek, például a szívinfarktus és a sztrók tüneteivel, ami nők esetében sokszor összetettebb tünetegyüttessel jelentkezik – a mellkasszorítás mellé társulhat légszomj, hátfájdalom és szédülés is –, mint férfiaknál.
Csontsűrűségmérés és az időskori demencia megelőzése
Ötven felett, amikor már számolni kell a változókorral együtt járó tünetekkel, érdemes külön figyelmet fordítani az éves csontsűrűségmérésre, mert a csontveszteség mindkét nemnél az ötvenes években kezdődik, de a nőknél gyorsabb ütemű a változókori hormonszintváltozás miatt. 60 év felett pedig újabb egészségügyi kihívással szembesülhetünk: ebben az életszakaszban ugyanis már sajnos észrevehető jelei vannak az agyi tevékenység hanyatlásának is.
A hetvenhez közeledve drasztikusan megnő a demencia kialakulásának veszélye, aminek elkerülése érdekében a szakemberek azt javasolják, maradjunk aktívak: olvassunk, tanuljunk, társasozzunk, fejtsünk rejtvényt és mozogjunk sokat!
Férfiak mumusa: az urológiai szűrés
Az urak esetében kiemelten fontos a rendszeres urológiai vizsgálat, amely eredményesen segíthet megelőzni, illetve idejében elcsípni a komolyabb gondokat. A rendszeres urológiai szűrés 50 éves kortól ajánlott a férfiak számára. Ha azonban volt már a családban prosztatadaganattal küzdő beteg, akkor 40–45 éves kortól fontos megjelenni az éves szűrésen.
Amíg a nőknél az emlők otthoni vizsgálatának van nagy szerepe, addig a férfiak körében ugyanilyen fontos a herék otthoni vizsgálata. Ha olyat észlelnek magukon, ami nem szokványos, akkor mindenképp ajánlott szakorvost felkeresni, az idő ugyanis itt is fontos tényező a gyógyíthatóság tekintetében.
Források:
https://egeszsegvonal.gov.hu/maradj-egeszseges/szurovizsgalatok-holgyeknek.html
https://itbusiness.hu/english/state-of-digitalisation-in-healthcare/
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>