A nemzeti lottótársaság hiszi, hogy az akadálymentes jövő elérhető

A befogadó szemlélethez ma már nem elég a fizikai akadályok megszüntetése, a gondolati korlátok leküzdésére is szükség van – vallja a Szerencsejáték Zrt. A társaság több mint 20 éve foglalkoztat megváltozott munkaképességű dolgozókat, akiknek aránya mintegy 10 százaléka a teljes foglalkoztatotti létszámnak. A nemzeti lottótársaság két évtized óta vállal zászlóshajó szerepet a fogyatékossággal élők társadalmi integrációjában. 

megváltozott munkaképességű emberek a Szerencsejáték Zrt.-nél
Fotó forrása: Szerencsejáték Zrt.

Már több mint húsz éve annak, hogy a Szerencsejáték Zrt. megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztat sorsjegyárusként annak érdekében, hogy a piaci környezetben való foglalkoztatással is elősegítse az érintettek társadalmi integrációját. Olyan emberek kaptak így lehetőséget, akik nagyon nehezen vagy egyáltalán nem találtak magunknak munkát. A nemzeti lottótársaság jelenleg mintegy 170 mozgáskorlátozott, siket- és nagyothalló, valamint tartós egészségkárosodás miatt megváltozott munkaképességű munkatársat foglalkoztat, akik 70 magyarországi város 126 értékesítő pontján akadálymentes környezetben dolgoznak. 

A megváltozott munkaképességű munkavállalók a vállalat létszámának 10 százalékát, az értékesítési csapat közel ötödét teszik ki. 

Ez a magas foglalkoztatási szint gyakorlatilag egyedülálló a versenypiaci körülmények között működő hazai vállalatok körében, hiszen a hazai vállalatok legfeljebb 1-2 százalékos foglalkoztatási aránnyal rendelkeznek.

Az évtizedek óta kitartó munkáltatói elkötelezettség mellett a Szerencsejáték Zrt. hosszú ideje aktív kommunikációval, szemléletformálással is hozzájárul a fogyatékossággal élőkkel szembeni sztereotípiák lebontásához, a befogadó szemlélet erősítéséhez. A vállalat tartsvelunk.hu címen egy tematikus, akadálymentes (AAA) microsite-ot hozott létre, ahol írott és videós formában a fogyatékossággal élőkkel kapcsolatos jó gyakorlatokat, példamutató történeteket mutat be. 

A nyitottságra nevel a társaság „A játék összeköt!” programja, melynek keretében 2017 óta országszerte 33 befogadó játszótér épült nagyobb városokban. Ezek olyan akadálymentes közösségi terek, ahol ép és fogyatékossággal élő gyermekek az együtt játszás élményén keresztül jobban megismerhetik egymást, ami segíti az elfogadó, nyitott felnőttekké válást. A vállalat hitvallása szerint ugyanis az elfogadást már gyermekkorban érdemes megtanítani. Az országos program mottója: „Nem az a fontos, ami elválaszt, hanem az, ami összeköt!”, a program jószolgálati nagykövete pedig Drávucz Rita olimpikon, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó. A sportoló érintett szülőként állt a kezdeményezés, mellé ezzel is segítve az érintettek beilleszkedésének könnyebbé tételét, valamint a társadalom érzékenyítését és nyitottságát az ügy iránt. 

Az Európai Unió területén közel 80 millió fogyatékossággal élő személy él. Hazánkban közel egymillió fő és családja, azaz minden tizedik ember érintett a fogyatékosság valamely ágával. Magyarországon mintegy 14 ezer, 14 év alatti fogyatékossággal élő gyermek él, közülük több mint 4 600 Budapesten, illetve a nagyobb vidéki városokban. 

Támogatott tartalom

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti