Élete olyan volt, akár egy matrjoska baba – 85 éves lenne Natalie Wood

„Nagy szíve volt, ami a munkáiban is megmutatkozott” – mondta róla Robert Redford. Négyévesen már kamerák előtt szerepelt, 25 éves korára pedig háromszor jelölték Oscar-díjra. Legtöbben a West Side Story Mariájaként emlékeznek rá, de sok más filmben is legendás alakítást nyújtott. Tragikus halála a mai napig Hollywood egyik legnagyobb rejtélye. Nyolcvanöt éves lenne Natalie Wood.

Natalie Wood
Fotó: Profimedia

Már négyévesen ő kereste a család kenyerét

Még azok is, akik azt hitték, ismerik Wood élettörténetét, megdöbbenhetnek gyermekkora tragikus valóságán. Natasa Nyikolajevna Zacsarenko-Gurdin – ezen a néven látta meg a napvilágot San Franciscóban 1938. július 20-án. Orosz bevándorlók gyermekeként született, édesanyja, Maria már kisgyerekként beíratta balettórára, négyévesen pedig megkapta élete első filmszerepét, a Happy Land (Boldog ország) című filmben, amit épp a család lakhelyén, a kaliforniai Santa Rosában forgattak. 

A Natalie Wood nevet a stúdióban adták neki, miután eljátszotta első szerepét.

Karrierjét nagyban befolyásolta édesanyja, míg édesapjáról, Nyikolájról Wood életrajzírói azt állítják, alkoholista volt.
A sötét hajú, őzikeszemű lány hamarosan további filmekben is feltűnt. Az 1946-os Tomorrow Is Forever (A holnapért élni kell) című drámában Claudette Colbert és Orson Welles oldalán az árva kislány szerepével elnyerte a közönség szívét.

Egy fanatikus anya

Wood egyik életrajzírója, Suzanne Finstad szerint édesanyja fanatikus és bántalmazó személyiség volt, aki arra vezette kislányát, hogy a család kenyérkeresőjévé váljon. A Tomorrow is Forever forgatásán sírnia kellett a kamera előtt, de Maria nem volt biztos benne, hogy ez sikerül-e neki. A stúdióban ezért lánya fülébe súgta, hogy gondoljon a család kutyájának halálára, sőt ennél is tovább ment. „Oldalra húzta, ahol senki más nem láthatta, kivett egy élő pillangót egy üvegből, és letépte róla a szárnyait. A lágyszívű Natasha hisztérikus állapotba került, amikor az anyja felkiáltott: »Készen áll!«, megragadta a kezét, és a kamera elé lökte."

Kép
Natalie Wood gyerekként
Natalie Wood 1947-ben és 1956-ban testvérével – Forrás: Wikipedia

Natalie Wood 1947-ben kapta első főszerepét, a Miracle on 34th Street-ben (Csoda a 34. utcában). A film egy olyan lányról szól, aki megkérdőjelezi a Mikulás létezését. Ez a mozi sztárrá tette: gázsija ekkor már heti ezer dollárra rúgott, amit a szülei vettek fel. Nem meglepő, hogy 16 éves korára fellázadt anyja szigorú kontrollja ellen, s „igazi" színésznő, művész akart lenni. Gyermekszerepekbe kényszerítették egészen 1955-ig, amikor is megkapta a Rebel Without a Cause (Haragban a világgal) női főszerepét, amiben a legendás James Dean barátnőjét alakította. 

Ekkor már a felnőtt, tehetséges lányt mutatták, nem pedig a kislányt. 

A fiatalok útkeresését és közérzetét bemutató film hozta meg neki az igazi áttörést.

Háromszor jelölték Oscar-díjra

Az ötvenes években a színes magazinok címlapsztárja volt, nevét Elizabeth Tayloré mellett emlegették. Ő indította el Robert Redford karrierjét, kedvenc színésznőjének Vivien Leigh-t tartotta. „Nagy szíve volt, ami a munkáiban is megmutatkozott” – mondta róla Redford a 2020-ban megjelent Natalie Wood: What remains behind (Mi marad hátra) című dokumentumfilmben. Legismertebb szerepét, Mariát a West Side Story-ban 1961-ben játszotta el. Shakespeare Rómeó és Júliájának manhattani újramesélése nagy sikert aratott: Wood maga táncolt a musicalben, de a dalok végül Marni Nixon, a Broadway előadója hangján szólaltak meg a filmvásznon. Huszonöt éves korára háromszor (Haragban a világgal, Ragyogás a fűben, Szerelem a megfelelő idegennel) jelölték Oscar-díjra, de a kitüntetést soha nem kapta meg.

Már filmsztár volt, amikor történelmet írt a Harvard Egyetemen – történt ugyanis, hogy a diákok a legrosszabb alakítás „díját" szavazták meg neki, ő mégis elment a díjkiosztásra. Ha a nyilvánosság előtt jelent meg, bal csuklóját mindig egy nagy karkötővel díszítette. 

Szokásának elég prózai oka volt: kilencévesen egy forgatáson balesetet szenvedett, és a rosszul összeforrt csontot takarta így. 

Tehetségét néhány tévésorozatban is megcsillantotta: a Most és mindörökké Golden Globe-díjat, a Macska a forró bádogtetőn Emmy-díj-jelölést hozott neki. Utoljára a Brainstorm című sci-fiben állhatott kamera elé, de ezt a forgatást már nem tudta befejezni.

Kép
Natalie Wood színésznő
Fotók forrása: Wikipedia

„Színésznő vagyok, feleség és anya” 

Woodnak számos – nyilvános és titkos – kapcsolata volt színésztársaival, kollégáival és más sztárokkal. Tizenhat évesen viszonya volt egy 44 éves rendezővel, randevúzott Dennis Hopper színésszel, a szálloda-dinasztia örökösével, Nicky Hiltonnal, sőt még Elvis Presley énekessel is. Annak ellenére, hogy romantikus kapcsolat hírébe hozták szinte összes filmbeli partnerével, viszonylag korán – 1957-ben, 19 évesen – férjhez ment a nála nyolc évvel idősebb Robert Wagner színészhez, akivel első randevújuk a színésznő 18. születésnapján volt. 1960-ban váltak el.

A sikeres színésznő rendre pszichés problémákkal küzdött, ezért terápiára járt, a két házassága közti időszakban pedig olyan mélyre került, hogy drogtúladagolással próbált öngyilkosságot elkövetni. 

Felépülése részeként szünetet tartott a filmkészítésben, majd a ’60 as évek végén Richard Gregson birt producerrel kötötte össze az életét, amely házasságból egy lányuk, Natasha született. Azonban ez a frigy is hamar véget ért. Wood nem maradt sokáig magányos, ugyanis 1972-ben újra összeházasodott az általa csak R.J.-nek hívott első férjével, ő volt az igaz szerelme. Ebből a frigyből is egy lány, Courtney született. „Színésznő vagyok, feleség és anya” – vallotta magáról, s ebben az időszakban a családját a karrierje elé helyezte. Wagnerrel, aki ma már 93 éves, a színésznő tragikus és máig megválaszolatlan kérdésekkel teli haláláig együtt éltek.

Kép
Natalie Wood és Robert Wagner
Férjével, Robert Wagnerrel 1960-ban – Forrás: Wikipedia

Szerencsétlen baleset?

Negyvenkét évvel ezelőtt egy hűvös novemberi napon négy felnőtt Los Angeles délnyugati partjainál, a kaliforniai Santa Catalina-szigetnél a Splendour (Ragyogás) nevű, 55 láb hosszú jacht fedélzetén mulatozott. A jachtot együtt vette a Wood-Wagner házaspár, a hétvégéket gyakran ott töltötték. November 29. éjjelén azonban tragédia történt.
A 43 éves Natalie Wood holttestét másnap reggel találták meg a vízben, flanel hálóinget, zoknit és kabátot viselt. A tragikus haláleset előestéjén a színésznő és férje, valamint Christopher Walken, Wood filmbeli partnere egy partira voltak hivatalosak. Utána spiccesen érkeztek meg a jachtra, ahol tovább folytatták az italozást, ám az éjszaka folyamán Natalie eltűnt. 

Az akkori vizsgálat véletlen balesetet állapított meg, de a szóbeszéd soha nem halkult el. 

Az ügyben 2011-ben újrakezdődött a nyomozás, mert a hajó kapitánya szerint a férjnek köze lehetett a halálesethez, ám pár hónappal később kijelentették, nem került elő semmiféle újabb bizonyíték arra nézve, hogy az amerikai színésznő gyilkosság áldozata lett volna.
A boncolás szerint Wood, aki sok alkoholt ivott halála előtt, megcsúszott, a vízbe esett, és a fejét beütötte a jachthoz kikötött mentőcsónakba. A színésznő nem tudott úszni, és egy gyermekkori balesete miatt betegesen rettegett a víztől és a vízbe fúlástól. A végzetes éjszakán – a hajó kapitányának később megjelent Goodbye Natalie, Goodbye Splendour című könyve szerint –, azaz 1981. november 29-ének éjjelén a jachton a színészházaspár között „szörnyű veszekedés” tört ki. Wagner széttört egy borosüveget a kávézóasztalon, ami után Christopher Walken nyugovóra tért. A férj állítólag féltékeny volt Walkenre. Wagner mindezt elismerte, de úgy emlékezett, hogy felesége visszavonulása után a hátsó fedélzeten próbált meg lecsillapodni Walkennel együtt. Ezután elment megkeresni a feleségét, aki eltűnt a mentőcsónakkal együtt.

Színészi képességeit alábecsülték

A hajóskapitány, Dennis Davern szerint viszont miután Wood visszavonult a kajütjébe, a férje követte, és éles szóváltás bontakozott ki köztük. A kapitány közbe akart avatkozni, de Wagner elküldte őt. Natalie Wood néhány perccel később eltűnt. A kapitány tűvé tette érte a hajót, majd a vízben is keresni akarta, de, mint mondta, Robert Wagner megakadályozta ebben. Lana Wood, Natalie húga szintén Wagnert hibáztatta. „Soha nem hagyta volna el így a hajót, levetkőzve, csak egy hálóingben” – mondta testvéréről egy tévéinterjúban.

2012 júniusában Wood halálának hivatalos okát balesetről „meghatározatlanra” változtatták a halotti anyakönyvi kivonatban. 

Natalie Wood férje és lányai balesetként tekintenek a történtekre. A színésznőt Los Angelesben temették el, a gyászolók között volt Frank Sinatra és Elizabeth Taylor is. Sydney Pollack rendező azt mondta, hogy Wood „szenzációs színésznő” volt, de képességeit gyakran alábecsülték, mert inkább egy „rendkívül csinos filmsztárnak” tartották. Sebezhetőség és különleges kisugárzás jellemezte. És valóban, ha ma meghalljuk Natalie Wood nevét, először nem legendás szerepei, hanem rejtélyes halála jut eszünkbe. A sors megtagadta tőle, hogy megfelelő módon elismerjék a színészi tehetségét.

Források: 
MTI Archívum
https://hu.wikipedia.org/wiki/Natalie_Wood 
https://www.youtube.com/watch?v=2JRzLBVxWik 
https://www.biography.com/actors/natalie-wood 
https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a25242203/natalie-wood-death 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti