Müller Cecília: a védőnők ajándékok egész Magyarországnak – Átadták a Steller Mária Védőnői Díjakat
A védőnői hivatás és az egyéni életpályák elismeréseként tizenkilenc megyéből egy-egy és a fővárosól két védőnő kapta a 2020-ban alapított Steller Mária Védőnői Díjat, amelyet a díjat létrehozó Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom adott át csütörtökön Budapesten.
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter az ünnepélyes átadón a védőnők fontos szerepét méltató videóüzenetében rámutatott: a védőnők talán nem is gondolnak bele, hogy gyermekvárás alatt, a gyermekágyi időszakban, a gyermek első éveiben milyen fontos egy-egy mondat, ami elhangzik a részükről, mennyi hitet, reménységet tudnak adni a bizonytalankodó kezdő szülőknek. Hangsúlyozta: a jövőben a családokért felelős tárca és a védőnők szorosabb együttműködésre lépnek. „A családokat érintő kérdésekben szakmai felügyeleti lehetőségünk lesz, ez leginkább egy szorosabb együttműködést jelent majd” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy a jövőben a védőnők segíteni tudnak abban, hogy a családok minden szükséges információt megtudjanak a családtámogatásokról.
Müller Cecília országos tiszti főorvos az ünnepélyes átadón a védőnők munkáját méltatva kiemelte: a védőnők ajándék egész Magyarországnak. Mint mondta, az országos szolgálat olyat tesz a családok életében, amiért mindannyiunknak hálásnak kell lennünk. A védőnők a mögöttünk lévő pandémiás időszakban is önzetlenül, nagy empátiával, nagy szakmai tudással tudtak szolgálni és tanácsot adni úgy, mint még soha. „A terepen van mindig a legnehezebb munka, minden nap választ kellett adni a kihívásokra, és ezt nem lehet másképp, mint végtelen emberszeretettel. Ha veszel, megtelik a kezed, ha adsz, betelik a szíved” – zárta beszédét a tiszti főorvos.
A Steller Mária díj egyrészt elismeri a gyereket váró, az újszülöttes és kisgyermekes családokkal törődő védőnők kitartó és kiemelkedő munkáját, másrészt felhívja a társadalom figyelmét a hazai védőnői hálózat fontosságára.
Skrabski Fruzsina, a Mozgalom társelnöke azt mondta, hogy az alapítvány akcióin és programjain keresztül minden segítséget megad ahhoz, hogy a kívánt gyerekek megszülessenek. „Lehessen mindenkinek annyi gyereke, amennyit akar. De ugyanúgy örülünk annak, aki egy, és annak, aki tíz gyereket szeretne” – fogalmazott.
A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom a védőnői szolgálat segítségével terjeszti országosan az Apa-, Nagyszülő-, és Testvér füzet ismeretterjesztő kiadványait. Ezekből ma minden megszülető gyermek családjába jut Magyarországon.
A Steller Mária Védőnői Díj 2021 nyertesei:
Budapest XV. kerület: Csabáné Wissnyi Hoffmann Zsófia
Budapest XXII. kerület Kovácsné Balogh Mária
Baranya: Léberné Karapáncsi Beáta
Bács-Kiskun megye: Béresné Tóth Mária
Borsod-Abaúj-Zemplén megye: Füziné Oravecz Ilona
Békés megye: Csiborné Such Anita
Csongrád-Csanád megye: Horváthné Gál Terézia
Fejér megye: Nochta Tamásné
Győr-Moson-Sopron megye: Kertészné Kátai Erika
Hajdú-Bihar megye: Heidumné Szarka Veronika
Heves megye: Tóth Györgyné
Jász-Nagykun-Szolnok megye: Pataki Szilvia
Komárom-Esztergom megye: Wessel Tünde
Nógrád megye: Lányi Ildikó
Pest megye: Nagyné Schwarz Gabriella
Somogy megye: Árvainé Horváth Marianna
Szabolcs-Szatmár-Bereg: Sziklainé Juhász Anikó
Tolna megye: Müller Anikó
Vas megye: Dériné Tóth Andrea
Veszprém megye: Székelyné Kendi Ildikó
Zala megye: Bertók Béla Jánosné
A díjról:
A Prof. Dr. Kopp Mária által 2009-ben alapított Három Királyfi Három Királylány Alapítvány a Nemzeti Népegészségügyi Központ védőnői szakterületével együttműködve 2020-ban védőnői díjat alapított. A Steller Mária védőnői díj célja a területi védőnők kiemelkedő szakmai munkájának és elhivatottságának elismerése, különösen a három év alatti gyermekes családok támogatásában, valamint a társadalom figyelmének felhívása a védőnők áldozatos munkájára. A díjat minden évben minden megyéből egy védőnő kapja. A díj oklevélből és plakettből áll, amely Bessenyei Odette szobrászművész alkotása.
Miért Steller Máriáról nevezték el a díjat?
Steller Mária (1898-1989) személye és életútja a magyar védőnői szolgálat számára példakép. Az Egyesült Királyságban, Hollandiában és az Egyesült Államokban tanult, majd a Debreceni Tudományegyetemen szülésznői, Budapesten ápolónői képesítést szerzett. Az 1930-as évektől a falusi egészségvédelemmel, a védőnői hálózat megszervezésével foglalkozott. Előadásokat tartott a családok szociális helyzetéről, a védőnői munka, a higiénia fontosságáról. 1935-től az ENSZ elődjénél, a Nemzetek Szövetségénél dolgozott Genfben. 1940-től Magyarországon újra gyermekvédelmi területen dolgozott. 1948-ban elhagyni kényszerült hazáját, Rómába, majd az Egyesült Államokba költözött, de 1972-ben hazatért, Pomázon élt. 1989. március 4-én hunyt el, hamvai a Pannonhalmi Főapátság területén nyugszanak.
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter videóüzenete megtalálható és letölthető ITT.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>