Mikulás – mese vagy hazugság? Hogyan hat a gyerekekre, amikor kiderül a valóság?
A Mikulás várása, majd érkezése a szülőknek legalább olyan izgalmas, mint gyermekeiknek. Az azonban sokaknak okoz fejtörést, hogyan fedjék fel később az igazságot úgy, hogy azzal ne okozzanak bennük törést. Egy gyermekpszichológus és egy óvodapedagógus segít eloszlatni az ünnepekkel kapcsolatos kétségeket.
Nagy vitát váltott ki pár éve David Kyle Johnson, a Pennsylvania-i Wilkes-Barre-i King's College filozófiaprofesszorának könyve, a The Myths that Stole Christmas (magyarra fordítva: A mítoszok, amelyek ellopták a karácsonyt). A kötetben többek között arról ír, a szülők átverik a gyerekeket, amikor azt mondják nekik, a Mikulás hozza az ajándékot, az igazság kiderülésével pedig csökken a gyermekek beléjük vetett bizalma.
Szerinte azért is káros ennek a hiedelemnek a közvetítése, mert gátolja a fiatalok racionális gondolkodásának kialakulását. Érvelésként meglehetősen drasztikus példákat hoz fel.
„A szülők ezzel a mesével hitre akarnak nevelni, még ha az ellent is mond a bizonyítékoknak. Ugyanezt teszik az iszlám fundamentalisták is, akik szerint istenük akarata, hogy embereket öljenek, vagy a hinduisták, akik meg vannak róla győződve, hogy a Gangesz folyó nem szennyezett, mert egy istennő. Hinni a Mikulásban nem ilyen ártalmas, ám ugyanaz a fajta hiedelem” – fejtegeti könyvében.
Bojti Andrea gyermekpszichológus úgy véli, sokan tévesen felnőtt fejjel gondolkodnak a kérdésről. „Piaget fejlődéselmélete szerint az óvodás korosztályt még az úgynevezett mágikus gondolkodás jellemzi, emiatt valóságosnak hiszik az irracionális dolgokat. A Mikulás és a karácsony köré szőtt mese tehát teljesen illeszkedik képzeletvilágukba” – mondja. A racionális magyarázatoknak épp ezért ebben a korban még nincs relevanciája. A szakértő a logikus győzködés helyett azt tanácsolja a szülőknek, ők is helyezkedjenek bele a gyerekek mesevilágába. Az óvodások kommunikációs eszköztárának két fontos eleme a játék és a mese, ezek használatával könnyebben célba ér az üzenet vagy tanulság, amit át akarunk nekik adni.
A meséknek ezen túl számos egyéb pozitív hatása van a gyermekekre: többek között bővítik szókincsüket, csökkentik a szorongást és elmélyítik a szülőkkel való kapcsolatukat. A Mikulás és a kis Jézus várása pedig mind a gyerekek, mind a szülők számára varázslatosabbá teszi az advent időszakát.
Hazugság?
Több szülő aggodalma, hogy az igazság kiderülésével a gyerek azt fogja érezni, átverték.
Bojti Andrea szerint a mesékkel nem hazudnak, hiszen azok mögött nincs ártó szándék, a szülő–gyermek kapcsolat sérülését pedig nem tartja valószínűnek, legfeljebb, ha a felnőtt is így áll hozzá. Livi egy 2,5 éves gyermek anyukája, idén először ünneplik meg vele a Mikulást. „Mi »hazudni« is fogunk meg nem is. Elmeséltük neki, hogy létezik a finn Mikulás – ezzel igazat is mondtunk –, de mivel nagyon elfoglalt, ezért velünk, az ő segédjeivel küldi el az ajándékot” – osztja meg. Ugyanez a terv karácsonykor, a kis Jézust illetően is, így nem kell logisztikázniuk, hogy meglátja-e a gyerek a meglepetést, a fenyőt pedig együtt tudják feldíszíteni.
David Kyle Johnson fent említett könyvében azt is írja, a Mikulás-mítosz gyengíti a keresztény gyerekek Istenbe vetett hitét is. A szerző egy lány szavait idézi, aki realizálta, hogy azért nem kapott meg mindent a Mikulástól, amit kért, mert az nem létezik. Amikor Istenhez intézett imái sem váltak valóra, a Teremtő létezését is kétségbe vonta. A váci, katolikus Szent Család óvodában Mikulás napján Szent Miklósról emlékeznek meg, aki valós személy volt. Ilyenkor a Mikulás meglátogatja a gyerekeket, és ugyan ajándékokat is hoz magával, de püspöki jelmezben, görbe bottal, krampuszi kíséret nélkül érkezik hozzájuk. „Intézményünkben fontosnak tartjuk, hogy az óvodások megismerjék a szentek, például Szent Márton és Szent Erzsébet életét, ebbe a sorba illeszkedik Szent Miklós is. Véleményem szerint misztériuma nem csorbítja a hitüket, ezt inkább olyan traumák okozhatják, mint a szülők válása vagy egyikük elvesztése” – mondja Kisbajcsi Éva, az intézmény óvodapedagógusa.
Kínáljunk nekik új alternatívákat!
Az is gyakori félelem, hogy a gyermekek felvilágosítása nagy törést fog nekik okozni. A családi elbeszélésekből tudom, hogy nővérem sírva fakadt, amikor bevallották neki, hogy nem létezik a Mikulás. A szakértő ennek elkerülése érdekében azt javasolja, a szülők ne egyik napról a másikra szüntessék meg az ünnepekhez kapcsolódó hagyományokat – később is meglephetik például a gyerekeket mikuláscsomaggal – illetve vezessenek be új családi szokásokat. A kicsik számára hasonlóan örömteli lesz, ha ezentúl közösen készítenek ajándékokat, vagy ha karácsonykor együtt díszítik fel a fát.
A nagyobbakat emellett bevonhatjuk a kistestvérek ajándékozásába is, így folytatódhat számukra a játék.
A gyerekeknek ugyanakkor mások is megsúghatják az igazságot, például idősebb óvodás társaik, ahogyan a tévében, interneten látott videók vagy a boltok polcain sorakozó mikuláscsokoládék is gyanakodásra adhatnak okot. Utóbbit nehezebb kikerülni, az interneten viszont érdemes használni szűrőket, mint a Google Chrome Blitzn nevű programja, hogy véletlenül se kerüljön eléjük olyan tartalom, amiben lerántják a leplet (vagy a szakállt) a Mikulásról. És ha már szakáll: szándékuk ellenére a családtagok is lebuktathatják a Mikulást. „Nálunk édesapám szokott beöltözni Mikulásnak, a két nagyobb gyerekemnek viszont gyanússá vált, hogy nagyon hasonlít a papára. Ilyenkor azt szoktuk nekik mondani, ez azért lehet így, mert a Mikulást mindenki olyannak látja, mint valakit, akit nagyon szeret” – meséli egy másik anya, Gabi.
Az amerikai hagyományok terjedése szintén összezavarhatja a gyerekeket. A tengerentúlon karácsonykor a Mikulás hozza a fát, ahogyan azt sok hollywoodi filmben is láthatják. A nagycsaládos Erzsébet gyerekei nem értették a dolgot, aki ezt azzal magyarázta meg, hogy a Mikulás a Jézuska jó barátja, ezért segít neki.
Az árulkodó jelektől egyébként nem szükséges tartani – körülbelül ötéves korukig még a szülők véleménye a mérvadó a gyermekek számára. „Amikor annak idején a testvéremnek egy osztálytársa elmondta az igazat a Mikulásról, édesapám azzal nyugtatta meg, aki hisz benne, annak a Mikulás hozza az ajándékot. Ezzel sikerült is meggyőznie” – idéz fel egy családi emléket Bojti Andrea gyerekpszichológus.
A szülők részéről azért is felesleges az aggodalom, mert a gyerekek 7-8 éves koruk táján általában maguk jönnek rá az igazságra.
Az iskolaérettség kialakulásával a mágikus gondolkodást realisztikus gondolkodás váltja fel. A gyerekek képessé válnak a világ materiális dolgainak felfogására, és fokozatosan összeáll bennük a kép az ünnepeket kísérő mesékről is. Rádöbbennek például, hogy fizikai képtelenség, hogy a Mikulás egy repülő szánnal bejárja az egész világot. A meséktől való elszakadás azonban egy hosszabb folyamat, és egy átmeneti időszakban még győzködik magukat azok valós voltáról.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>