Magyar asztrofotós expedíció Namíbiában

Két héten keresztül fotózta az égbolt csodáit a namíbiai szavannán egy magyar fényképészekből álló expedíció. A csapat tagjai 12 ezer kilométert utaztak az afrikai országig, hogy utolérhetetlen fotókat készítsenek a városi fényszennyezéshez szokott szemek számára szinte elképzelhetetlen tisztaságú égboltról.

Namibiai éjszakai égbolt
Namibiai éjszakai égbolt

Kép: Schmall Rafael

 

Namibiai égbolt – Kép: Schmall Rafael

 

Hatfős magyar expedíció dolgozott heteken keresztül az asztrofotózás nemzetközi paradicsomában, a délnyugat-afrikai Namibiában. A csapat tagjai között volt Schmall Rafael, a Kaposvárhoz közeli Zselici Csillagpark munkatársa, aki az égboltot és a felszíni tájat egyszerre ábrázoló asztrotájképekre specializálódott.

 

Namibiai égbolt – Kép: Schmall Rafael

 

Két oka van, amiért az asztrofotózás szerelmeseit szinte mágnesként vonzza Namíbia. Az egyik, hogy a déli féltekés elhelyezkedése miatt teljesen más égboltot lehet innen megfigyelni, mint Magyarországról. Még az ismerős csillagképek is máshogyan látszanak: például a Göncölszekér éppen csak a látóhatár fölé emelkedik. A Tejút, saját galaxisunk centruma viszont a horizonttól távol, a megfigyelő feje felett lehet. Láthatóak a Magellán-felhők, a Tejút körül keringő kisebb galaxisok is.

 

Namibiai égbolt – Kép: Schmall Rafael

 

Ennél is fontosabb érv azonban a kivételes tisztaságú égbolt. A Magyarországnál kilencszer nagyobb területen alig több mint kétmillió ember él. Hatalmas kiterjedésű térségek szinte teljesen lakatlanok, így az emberi települések fénye nem ragyogja túl az égboltot. Az 1800 méteres tengerszint feletti magasság és az alacsony páratartalom szintén kedvező körülményeket teremtenek. A Tejút és a csillagok fénye olyan erős, hogy árnyékot vetnek és akár lámpa nélkül is lehet tájékozódni a sivatagban. „Fotós szempontból, ha namíbiai égbolt átlátszóságát 100%-nak vesszük, akkor Magyarországon a nagyobb városokban 10-20%-ot, a kisebb falvakban legfeljebb 50-60%-ot tapasztalhatunk” – mondta Schmall Rafael.

 

A Tejút középlátószögből, Namibiából – Kép: Schmall Rafael

 

A Tejút középlátószögből, a Zselicből – Kép: Schmall Rafael

 

A lenyűgöző fotók elkészítése kihívásokkal is járt. Több hónapos tervezést igényelt a nagyméretű távcső és a precíziós műszerek csomagolásának és szállításának megtervezése, hogy egyetlen érzékeny eszköz sem sérüljön meg útközben. A helyszínen is több száz kilométert utaztak a fotósok a legjobb képekért a sivatagi éjszakában, a homokdűnék között.

 

A Göncölszekér látványa Namibiából – Kép: Schmall Rafael

 

A Göncölszekér látványa Magyarországról – Kép: Schmall Rafael

 

Magyarországon, de világviszonylatban is a Zselici Csillagpark azon kevés területek egyike, amely a legkedvezőbb körülményeket kínálja az égbolt megfigyelésére, esetleg fotózására. A minimális fényszennyezettségű területen a leghalványabb csillagok is látszanak. Megfelelő körülmények között, felhő- és holdfénymentes éjszakákon már a Tejút apróbb részletei is megfigyelhetőek.

 

(Az expedíción készült fotókat és videókat a nagyközönség is láthatja. 2018. augusztusában a Vega Csillagászati Egyesület zselickisfaludi táborában lesz egy előadás az útról, később pedig Kaposváron terveznek fotókiállítást és közönségtalálkozót az érdeklődőknek.)

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti