Kultúrpalota a város szívében

2019. 09. 09.

Aki nem kedveli a kuriózumokat, az ne is olvasson tovább, ám azok, akik folyamatosan keresik a szépet, izgalmasat, különlegeset, nyugodtan mélyedjenek el az alábbi cikkben, mert olyan helyre viszem el őket, amely garantáltan megdobogtatja a szívüket.

Benczúr Ház, Télikert

A Benczúr utca árnyas fasorán, csodaszép villaépületek előtt végigsétálva érkeztem meg úticélomhoz, a Benczúr Házhoz. Nagy szerencsém volt, mert találkozhattam a ház asszonyával, művelődési szakmai vezetőjével, Szilágyi Mayával, aki nemcsak szakmai tudásával, húszéveseket meghazudtoló kisugárzásával és pozitív életszemléletével nyűgözött le, de állatszerető lévén, tündéri kis társával, Gigivel, a tacskóval is.

Az Egyedi-palota történetének nyomában

Maya tele van történetekkel. Miközben végigvezetett az épületen, mindenről eszébe jutott egy anekdota, különleges emlék.

A Benczúr-ház, eredeti nevén Egyedi-palota a XIX. század végén épült, egyidőben az Andrássy út környékének villáival. Az épület terveit az a híres Marmorek Oszkár műépítész készítette, akinek nevét számtalan csodás építmény őrzi Bécsben is. A palota eredetileg háromszintes lakóháznak épült: az alagsorban – a kiszolgáló helyiségek mellett – istálló, az első emeleten lakószobák és fogadóhelyiségek voltak. A második emeleten az irodák kaptak helyet. A díszterem kupolája alatt télikert állt, az utcai fronton a szalon volt, két oldalán pedig a hölgyszoba (a mai Fehér szalon), illetve az úri szoba (a mai Barna szalon) helyezkedett el. Persze volt Vadászterme is, amely ebédlőként szolgált.

Az első tulajdonos – Egyedi Lajos – halálát követően az épület a Magyar-Itáliai Bank tulajdonába került. A banktól az ingatlant 1930-ban vásárolta meg a Magyar Királyi Posta Jóléti Alapja; céljuk nem kevesebb volt, mint hogy a magyar posta tisztviselői karában a művészet minden ága iránt az érdeklődést felkeltsék tudományos, szépirodalmi és műkedvelő előadások rendezésével, szimfonikus zenekar létesítésével, kórus- és zeneestélyek rendezésével és zeneiskola fenntartásával.

Az épület a kilencvenes évek elején a Távközlési Művelődési Alapítvány székháza lett, és követve az alapítók hét évtizedes célkitűzéseit, igyekezett – később Benczúr Ház néven – színvonalas kulturális központ maradni. Sajnos 2008-ban az alapítók a ház bezárása és az azt működtető alapítvány megszüntetése mellett döntöttek. Ekkor kellett elköltöznie az épületből az akkor már több mint 100 éves Erkel Ferenc Zeneiskolának is.

Szerencsére 2012-ben a Magyar Posta Zrt. vezetősége felébresztette csipkerózsika álmából a házat.

Aki szereti a századelős, régi villák hangulatát, annak kötelező program a Benczúr Ház meglátogatása, amely az elmúlt évek alapos felújításának köszönhetően immár teljes pompájában várja az érdeklődőket. Megcsodálhatjuk a Róth Miksa által készített ólomüveg ablakokat, a hatalmas – eredeti – csillárokat, a csodálatos kovácsoltvas díszítéseket, korlátokat, rácsokat, s szinte halljuk a szalonból kiszűrődő zene, tánclépések és nevetés foszlányait, érezzük a szivarfüstöt az Úri szalonban.

Benczúr Ház, Fehér Szalon

Az épületet végigjárva életre kelnek a palotához fűződő boldog, szomorú történetek, emberi sorsok, és sétánk végén boldogan sóhajtunk fel, látva, hogy a ház szelleme végre megnyugvást talált, mert a falak között újra nevetés, zene és a tánc ütemére dobbanó lábak hangja visszhangzik.

Ahol a zeneművészet múzsája lakik

A Benczúr Ház programkínálata – Szilágyi Maya és munkatársai fáradhatatlan tevékenységének köszönhetően – nemcsak gazdag, de valóban művészeti értékkel bír.

Tudta, hogy a kis Virtuózok szárnybontogatásai is itt történnek? Nemcsak a próbák zajlanak itt, de Batta András zenetudós, a produkció egyik zsűritagja, a Kis Virtuózok Alapítvány egyik alapítója, a Benczúr Ház komolyzenei programjának összeállításában is elhivatottan részt vesz, hiszen a cél közös: a klasszikus zenét közelebb vinni az emberekhez. Aki kíváncsi a kis virtuózokra, önfeledt zenei élményben lehet része szeptember 28-án, amikor többek között Dvořak, Kodály, Hacsaturján, Saint-Saëns műveinek akkordjai csendülnek fel a kulturális központban.

A szeptemberi műsorkínálatban szerepel Mahó Andrea és Csengeri Attila musical-műsora, valamint a K2 Színház premier előadása, Kosztolányi Dezső: Néró, a véres költő című darabja.

Bár a nyári szezon véget ért, és az intézmény szabadtéri rendezvényeinek helyet adó, még madárcsicsergéssel teli csodaszép kertje lassan téli álmába merül. Az elmúlt nyáron vonzották ide a közönséget a Halmos Béla Programirodával közös rendezésű népzenei koncertek, a fergeteges táncházak és a hangulatos kertmozi-vetítések; jövő tavasszal, ahogy a tekintélyt parancsoló, öreg fák újra lombot hajtanak, a kert is újra benépesül majd.

Hétfő délutánonként pedig ne csodálkozzon senki, ha sok nyugdíjast lát a környéken, hiszen számukra igazi kulturális csemegének számít az aznapi programkínálat. Szeptemberben zenei előadássorozat indul a VI. kerület zenei kötődéseiről – gondoljunk csak bele, hogy az összes, zene szempontjából fontos épületünk ebben a kerületben található, ráadásul zeneóriásaink is itt laktak! Ugyanakkor levetítik neves filmsztárjaink ritkán látható filmjeit is.

És hogy a gyerekek se maradjanak ki, a Benczúr Ház nekik minden hónapban a Kolompos együttes koncertjével kedveskedik, közkívánatra.

Akit érdekel a ház és építtetőinek, első tulajdonosainak, a Stern családnak a nem mindennapi története – amit szándékosan nem árulok el –, vagy egyszerűen csak szeretné megnézni ezt a csodálatos épületet, látogasson el a Benczúr Házba, ahol tárt karokkal várják az érdeklődőket, és ha elfogadnak egy tippet, keressék Mayát és Gigit, mert ők bizony hozzátartoznak ehhez a különleges történethez!

Benczúr Ház - Kép: Timak Ildikó

Dr. Báró Szalay Gábor, az 1925-ben megalakult Postás Zene- és Kultúregyesület elnökének soraival búcsúzom a Benczúr Háztól: „Legyen ez a ház a béke, a szeretet és az egyetértés tanyája..., s a jövő oly szép legyen, mint azt reméljük.”

A Benczúr Ház honlapja:  www.benczurhaz.hu

Támogatott tartalom. Készült a Postakürt Művelődési és Szociális Közhasznú Alapítvány megbízásából. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek